Image default
Bursa

İnegöl Gezilecek Yerler

 

Bursa İnegöl Gezilecek Yerler , ülkemizin metropol şehirlerinden biridir ve oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir. Gezmeye doyamayacağınız yerlere sahip Bursa ilinde farklı eserler ve kültürel yerler bulunmaktadır. Muhteşem yerlere sahip olan Bursa’da ki ilçelerden olan İnegöl, hayran kalacağınız bir yerdir. Osmanlı’dan kalma eserleri bulunan İnegöl ilçesinde gezilecek farklı bölgeler ve mekanlar bulunmaktadır.

İnegöl
İnegöl

İnegöl ilçesinde tatil yapmak oldukça eğlenceli ve heyecan vericidir. Kültürel bir simge olan bu ilçe, Bursa’nın en önemli ilçelerinden olma özelliğine sahip bir yerdir. İnegöl gezilecek yerler arasında ise Osmanlı döneminden kalma mimari yapıtlar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bursa’nın en büyük merkez ilçelerinden olan İnegöl’de konaklama imkanı da mevcuttur. Burada harika bir tatil yapabilir, bölgedeki doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

İnegöl
İnegöl

İnegöl İlçesi Ulaşım

Ülkenin gelişmiş şehirlerinden biri olan Bursa’da gezilecek farklı birçok yer bulunmaktadır. Bu yerler tarihi ve kültürel güzellikleri ile meşhur yerlerdir. Şehrin ilçelerinden olan İnegöl’de de gezilecek farklı yerler ve muhteşem güzelliklere sahip bölgeler bulunmaktadır. Gezerken keyif alacağınız bir ilçe olan  İnegöl, özellikle tarihi ile ilgi çeken bir bölgedir. 5000 yıllık bir geçmişi bulunan İnegöl ilçesindeki yerleri Bursa ilinde iken mutlaka görmeli ve buradaki doğal güzellikleri keşfetmelisiniz.

Bursa İnegöl
Bursa İnegöl

 

Bursa şehrinde yer alan İnegöl İlçesi oldukça büyük bir yüzölçümü sahip kalabalık bölgedir. Konaklama imkanının da bulunduğu  bu ilçede tatil yapma imkanlarından faydalanabilir, burada konaklayarak, keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bursa’nın önemli ilçelerinden olan İnegöl’e ulaşım sağlamak için ise merkezden hareket eden halk otobüslerine binmeniz gerekiyor. Bununla birlikte bu ilçeye özel aracınız ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer havalimanından ulaşım sağlamak istiyorsanız, araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

READ  Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler
İnegöl Köftesi Heykeli
İnegöl Köftesi Heykeli

İshak Paşa Külliyesi

Ülkenin en değerli yerlerine ve eserlerine sahip olan Bursa ilinin İnegöl ilçesinde tanık olacağınız muhteşem yapıda mimariler bulunuyor. Bu mimarilerden olan İshak Paşa Külliyesi, İnegöl çarşısının  içerisinde yer almaktadır. Tarihin önemli kalıntılarının bulunduğu bu külliye, Türbesi ve medresesi ile bir yapı topluluğudur. Bursa ilinin merkez ilçelerinden olan bu İnegöl ilçesindeki bu tarihi yapıtı mutlaka görmelisiniz.

ishak Pasa Kulliyesi
ishak Pasa Kulliyesi

 

İnegöl Çarşısının içerisinde yer alan İshak Paşa Külliyesi, 15.yy’da inşa edilmiş olan en önemli Osmanlı Mimarisi örneklerindendir. Tarihin önemli mimarilerinden olan bu külliyenin içerisinde imaret, ahir, zaviye ve han da bulunmaktaydı. Bu yapıtlardan günümüze kadar cami, medrese ve türbe sağlam kalmıştır. İnegöl ilçesini gezerken Osmanlı’nın çok önemli ve değerli olan bu mimarisini de ziyaret edebilirsiniz.

İnegöl Kent Müzesi
İnegöl Kent Müzesi

İnegöl Kent Müzesi

Bursa ilindeki tarihi yapıtlar ve mimariler, Osmanlı devrinden kalmadır ve birçoğu günümüze kadar sağlam kalmıştır. Şehrin ilçelerinden olan İnegöl’de görülecek farklı yapıda mimariler bulunuyor. Bu farklı yerlerden olan İnegöl Kent Müzesi, ilçeyi gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

İnegöl Kent Müzesi
İnegöl Kent Müzesi

 

İnegöl ilçesinde yer alan mimari yapılardan İnegöl Kent Müzesi, içerisinde bulunan eserleri ile turistlerin ilgisini çeken bir mekandır. İshak Paşa Külliyesinin hemen yanında yer alan bu müze, Türkiye’de ilçede açılmış olan ilk kent Müzesi olarak da bilinmektedir. Çınaraltı bahçesi ile muhteşem bir güzelliği gözler önüne seren bu müzeyi İnegöl ilçesinde iken mutlaka gezmelisiniz.

Oylat Kaplıcaları
Oylat Kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları

Bursa şehrinin muhteşem yerlerinden biri olan İnegöl ilçesinde tabiatın eşsiz doğal güzelliklerine şahit olacaksınız. Bölgede ilginizi çekecek olan bu doğal güzelliklerden biri de Oylat Kaplıcalarıdır. İnegöl ilçesinin yaklaşık 27 km uzaklığında yer alan Oylat Kaplıcaları, Uludağ ‘in kar sularından ve kaynak sularından beslenir.

READ  Karacabey Gezilecek Yerler Var!
Oylat Kaplıcaları
Oylat Kaplıcaları

 

Bursa’da gezilecek yerler arasında en önemli ilçelerden olan İnegöl’de yapılacak birçok farklı etkinlik vardır. Bu etkinlikler ve gezi turları ile İnegöl’de eğlenceli ve heyecanlı vakit geçirebilirsiniz. Suyu şifalı olduğu söylenen bu kaplıcalarda hastalığınıza da derman bulabilirsiniz. Manzarası ve doğal güzelliği ile ilgi çeken bir yer olan Oylat Kaplıcalarını İnegöl ilçesini gezerken mutlaka görün.

Oylat Mağarası
Oylat Mağarası

Oylat Mağarası

Doğal Güzellikleri ve tarihi yapıtları ile ziyaretçilerin ilgi odağı olan İnegöl ilçesinde gezilecek farklı birçok yer bulunmaktadır. Muhteşem doğal güzelliklere sahip bu yerlerden biri de Oylat mağarasıdır. Oylat kaplıcalarına 2 km uzaklıkta yer alan Oylat mağarası, görülmeye değer bir yerdir. İnegöl gezilecek yerler içerisinde ziyaret etmeniz gereken bu yere gelmişken birkaç tane anı fotoğrafı da çekmeyi unutmayın.

Oylat Mağarası
Oylat Mağarası

 

Bursa’da gezilmeye değer güzellikte bir yer olan İnegöl ilçesinde keşfedilecek farklı mekanlar bulunuyor. Bu mekanlardan ve doğal güzelliklerden olan Oylat mağarası, 665 m uzunluğundadır. Bursa mağarası olarak da bilinen bu yer Türkiye’nin en büyük 3. Mağarasıdır.

Bursa İnegöl Oylat Mağarası
Bursa İnegöl Oylat Mağarası

İnegöl Ormanları

Bursa ilinin eşsiz güzelliğine sahip ilçelerinden olan İnegöl’de görülecek harika yerler vardır. İnegöl ormanları, İnegöl’de gezilecek yerler arasında en güzelidir ve burada gezmenin keyfi mükemmeldir. Gezerken fantastik bir dünyada kendinizi hissedeceğiniz İnegöl ormanlarını ilçe gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. Göz kamaştıran bir yer olan İnegöl ormanlarında doğa gezisi yaparak İnegöl ilçesinde harika günler geçirebilir, keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Bursa İnegöl Ormanları
Bursa İnegöl Ormanları

Yakın Çevrede Gezilecek Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Gezicini

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

1 Yorum

Kerim Burak Özdemir 7 Ocak 2021 at 22:28

Bursa Osmanlı tarihi kokan nadide şehir gerek tarihi eserleri gerek doğası gerek gastronomisi ile herkesin en az 1 kere görüp gezmesi gereken bir yer .

Cevapla

Yorum Yaz