Image default
Gemlik

Gemlik Festivalleri | Muazzam Gemlik Zeytin Festivalleri

MUAZZAM GEMLİK FESTİVALİ

Gemlik Festivali
Gemlik Festivali

 Gemlik  FestivaliBursa ilimizin en eski ilçesi olmasıyla ön plana çıkan Gemlik, kurulması mitoloji kaynaklarına dayanır. Gemlik ilçesinin tarihi, uzun bir geçmişe sahip olup çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Sahilinde bulunan limana yakın olan Gemlik’in eski ismi Gemilik’dir. Zamanla halk dilinde değişikliğe uğramış olan Gemlik ilçesinin geçim kaynağının büyük bölümünü tarım oluşturuyor. Gemlik’te tarımdan en çok elde edilen ürün zeytindir. Her yıl düzenli olarak gemlik zeytin festivalinin yapılması Gemlik ilçesinin tanıtımında da oldukça büyük rol oynamıştır.

Gemlik Zeytin Festivallerini Keşfedin

gemlik festivali 2
Gemlik Festivali’ni Keşfedin

Gemlik ilçesinde yaşayan halk için önemli bir tarım ürünü olan zeytin yetiştirmesinden toplanmasına kadar büyük çaba ve özen gerektiriyor.

Zeytin üretimde Türkiye’de Manisa’dan sonra ikinci sırada olan Gemlik’te zeytine dayalı sanayi tesisleri de önem arz eder. Gemlik zeytini Türkiye’nin ekonomisine büyük katkıları olmuş ve ihracatı Bursa’dan dünyaya kapılarını aralamıştır.

Gemlik Zeytini Festivali
Gemlik Zeytini Festivali

Gemlik zeytin festivallerinde hem bursa ilinin ziyaret mekânlarından biri olmuştur hem de satılmakta olan zeytiniyle sofralarınızın baş tacı haline gelmiş durumdadır.  Gemlik Festivalleri sizlerin keşfedilebileceği en lezzetli mekânlardan olup damak çatlatan zeytiniyle ilgi odağı oluyor.

Bursa’ya Hayran Kalacaksınız

gemlik festivali 3
Gemlik Festivali Ne Zaman

Türkiye’de hiç şüphesiz en yeşil il konumunda olması coğrafi ve doğal güzelliklerini ortaya çıkaran Bursa ilimiz tarihiyle de adına destanlar yazılacak kadar değerlidir. Kültürel mirasımızın parçası Osmanlı imparatorluğun kuruluş şehri olup uzun yıllar burada hüküm sürdüğü için önemli tarihi eserleri de içinde barındırıyor. Yılda milyonlarca yerli ve yabancı turistin akın ettiği şehrin hayran kılan diğer özellikleri arasında Bursa Festivalleri geliyor. Gemlik ilçesinde düzenlenen zeytin festivali de dikkat çekici noktalarından biridir.

READ  Gemlik Gezilecek Yerler

Gemlik Festivallerini Kaçırmayın

Gemlik Festivalleri
Gemlik Festivalleri

Gemlik festivalleri Bursa ilinin yöresel lezzetlerini en iyi şekilde tanıtan lezzet adreslerinden biri oluyor. Zeytinin ilgi şekilde şişelere konulması Gemlik Zeytin Festivali için gelenekselleşmiş bir unsur haline gelmiştir. Dolayısıyla gemlik zeytinin satımı artmış ve satın alanlarında sürekli ziyaret etmek istediği yer olmuştur. Bunun yanı sıra Gemlik Belediyesi tarafından düzenlenen gemlik festivalinde insanları buraya çekebilmek ve eğlendirmek için değerli sanatçıların konserleri de yapılıyor. Sizler de eğlencenin adresi ve lezzet bombası zeytin festivaline mutlaka gelmelisiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Gemlik Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz