Image default
Afyonkarahisar

Çay Gezilecek Yerler

Çay Gezilecek Yerler

Afyon Çay
Afyon Çay

Çay; Afyonkarahisar’a bağlı olan bir ilçedir. Çay ilçesi Afyonkarahisar‘ a 48 km uzaklıkta yer alıyor. Çay ilçesi Konya ile Afyonkarahisar ve bölge de bulunan pek çok ilin bağlanmış olduğu yerde bulunmasından dolayı ulaşımı son derece gelişmiştir. Doğal güzel oluşu ile ön plana çıkan bir ilçedir. Çay ilçesinde gezilecek yerler oldukça fazladır.

Afyonkarahisar Çay Gezilecek Yerler
Afyonkarahisar Çay Gezilecek Yerler

Karamık Gölü

Dinar çay karayolu yakınında yer alıyor. Gölün yüzeyi çoğunlukla kamış ile kaplıdır. Berrak sulara sahip olan Karamık Gölü doğal bir park görünümüne sahiptir. Gölün içerisinde turna balıkları yaşıyor. Gölün çevresinde yer alan restoranlarda gölün muhteşem manzarasını izleyerek turna balığını tadabilirsiniz.

Karamık Gölü
Karamık Gölü

Karamık gölünde harika manzaralar eşliğinde fotoğraf çekebilirsiniz. Kamp yapmayı seven kişiler için Karamık Gölü oldukça güzel bir yerdir. Doğal yaşam alanı ile birlikte güz bir atmosfer sunan Karamık Gölü’nde göçmen kuşları görebilme ihtimaliniz son derece yüksektir. Bu göl göçmen kuşlara geçici olarak ev sahipliği yapıyor. Gölün üzerinde nilüfer çiçeklerini de görebilirsiniz.

Çağlayan Şelalesi

Çay ilçe merkezinin güney kısmında Sultan Dağının eteklerinde yer alıyor. Çay deresinin vadi kısmında yaklaşık 30 metre yükseklikte dökülen şelale doğal ve güzel görüntüsü ile gören kişileri kendine hayran bırakıyor.

Çağlayan Şelale Parkı
Çağlayan Şelale Parkı

Şelalenin yeşillikli olan kısımları mesire yeri olarak kullanılıyor. Şelalenin akam gürül gürül sesi insana ayrı bir huzur veriyor. İnsanlar stresten uzak bir yaşantı için bu şelaleye gelip mesire yerlerine oturup şelaleyi izliyor, böylece hem gözlerini hem de ruhlarını dinlendirmiş oluyorlar. Buraya gelip piknikte yapabilirsiniz.

Kanlı Yer Kavaklığı

1982 senesinde Belediye tarafından yapılmış olan sosyal tesislere sahip bir mesire yeridir. Burada çocuk oyun alanı, spor sahası ve pek çok piknik alanı bulunuyor. Yöre halkı burayı sık sık ziyaret eder. Özellikle günübirlik piknik için en çok tercih edilen yerler arasında yer alıyor.

READ  Afyonkarahisar Festivalleri ve Etkinlikleri
Afyonkarahisar Çay Barajı
Afyonkarahisar Çay Barajı

Çay Kervansarayı

Çay ilçesinde, Afyon – Konya karayolu arasında yer alıyor. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Mimar Oğulbey tarafından 1278 senesinde inşa edilmiş bir yapıdır. Bu kervansaray bir külliyenin parçası niteliğindedir. Külliye; kervansaray, medrese, çeşme ve hamamdan meydana geliyor.

Çay Kervansarayı
Çay Kervansarayı

Selçuklu mimarisine uygun olarak yaptırılan külliyeden günümüze kadar ulaşan kervansaray, hamam ve müzenin yalnızca bir kısmıdır. Yörenin en güzel ve gözde Selçuklu eseri olan Çay kervansarayı görülmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesidir.

Taş Medrese

Taş medrese ilçede bulunan ve Selçuklu döneminin en önemli yapı eserlerinden bir tanesidir. Medresede yer alan çini işlemeleri ve mozaikler tam anlamı ile bir sanat harikasıdır. Medresenin içerisinde yer alan bir Selçuklu kitabesi var. Taş medrese günümüzde hâlâ cami olarak kullanılıyor.

Taş Medrese Afyonkarahisar
Taş Medrese Afyonkarahisar

Bunun yanı sıra mimarisi ile öne çıkan ve turistlik için önemli olan bir yerdir. Fakat üzücü olan bir durum bulunuyor. Önceki dönemlerde bir hamamın varlığından bahsediliyor. Ancak günümüzde bu hamam yok. Çünkü zamanla bakımsız kalmaktan tahrip olmuştur. Daha sonra ise bölgeye yapılmış olan cadde nedeni ile bu hamam bütünü ile yıkılmıştır.

Taş Medrese Çay
Taş Medrese Çay

Esirüddin Ebheri Türbesi

Dönemde adı geçen ve dönemin önemli kişilerinden Esirüddin Ebheri felsefe, mantık ve astronomi alanında çok sayıda eser vermiş ve bu alanlarda çalışmalar yapmıştır.

Esirüddin Ebheri Türbesi
Esirüddin Ebheri Türbesi

Semerkant kökenli olan Esirüddin Ebheri’ nin eserleri çok uzun yıllar boyunca medreselerde ders kitabı olarak okutulmuştur. Türbesi yerli halk için son derece önemlidir. Türbenin çatı kısmının bir bölümü yıkık bir şekildedir. Türbede kullanılmış olan taşların bir kısmı dikkat çekici bir özelliktedir.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz