Image default
Afyonkarahisar

Sultandağı Gezilecek Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Sultandağı
Sultandağı

Sultandağı, Afyonkarahisar’a bağlı olan bir ilçedir. Bu ilçe, Afyonkarahisar il merkezine yaklaşık olarak 68 km uzaklıkta yer alıyor. Sultandağı’nın etek kısımlarına kurulmuş olan bu ilçe kirazları ile ön plana çıkıyor yeşil doğası ve son derece temiz olması ile harika bir görüntü ortaya koyan Sultandağı gezilecek yerler ile öne çıkıp ilçesinde özellikle kirazın tadına mutlaka bakmanız gerekiyor.

Sultandağı
Sultandağı

Sahipata Kervansarayı

Sahipata Kervansarayı
Sahipata Kervansarayı

Sultandağı ilçe merkezin de bulunuyor. Kervansaray üzerinde bulunan bu kitabeye göre; 1249 senesinde 2. İzeddin Keykavus beylerinden olan Fahreddin Ali Bin Hüseyin tarafından yaptırılmıştır. Kervansarayın avlusunun etrafında odalar ve orta kısmında bir köşk mescidi yer alıyor. Sahipata Kervansarayı günümüze kadar gelen ve herhangi bir tahribata ya da restorasyona uğramadan ulaşan tarihi bir yapıdır.

Sultandağı Sahipata Kervansarayı
Sultandağı Sahipata Kervansarayı

Buzluk Mağarası

Sultandağı ilçesine bağlı olan Dereçine kasabasının güneyinde yer alıyor. Sultandağı’nın yüksek bir yerinde bulunan eşsiz bir doğa harikasıdır. Uzun ve soluksuz, yorucu olan bir yolculuğun ardından Buzul Mağarasına vardığınızda bu zahmete değmiş olduğunu göreceksiniz.

Buzluk Mağarasının giriş kısmı yalnızca bir kişinin sığabileceği bir genişliktedir. Bu mağaranın içi 3 farklı kademeden meydana geliyor. İçinde üç kademenin bulunduğu mağaraya girdiğiniz ilk anda soğuk bir hava ile karşılaşacaksınız. Aşağı doğru indikçe soğuk hava daha fazla etkisini gösterir bir hale gelecektir.

Buzluk Mağarası
Buzluk Mağarası

Aşağı kısımda yer alan buzul sarkıtlar son derece etkileyici bir görünme sahiplerdir. Buzluk Mağarasında bulunan kristaller neredeyse bir elmas hazinesi görünümü veriyor. Haziran ayına kadar üzerinde kar bulunmaya devam ediyor. Sultandağı’nda bulunan bu mağaraya yaz aylarında çıkmak tercih ediliyor. Zaten kış aylarında bu soğuğa dayanmak oldukça güçtür.

READ  İscehisar Gezilecek Yerler
Sultandağı Mesire Yerleri
Sultandağı Mesire Yerleri

Kaşardı Mesire Yeri

İlçe merkezinde yer alan İmam Hatip Lisesinin arka tarafında bulunuyor. Burada ismi Havut olan bir kaynak suyu da bulunuyor. Son derece güzel olan ve yeşil alanı bol olan bu yere gidip piknik yapabilme şansına sahipsiniz.

Kaşardı Mesire Yeri
Kaşardı Mesire Yeri

Sultandağı Laleli Çeşmesi- Afyonkarahisar

Sultandağı ilçe merkezinde bulunan kervansarayın yanında, hafif sivri kemerli olan, iki lüleli olan bir çeşmedir. Yazıtı bulunmuyor. Bu sebepten ötürü kim tarafından ve ne zaman yapıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Suyu oldukça saf ve temiz olan bu çeşmelerden halk su ihtiyacını karşılayabiliyor.

Sultandağı Laleli Çeşmesi
Sultandağı Laleli Çeşmesi

Son derece lezzetli olan bu suyu içmek isteyen bireyler çeşmenin başında soluğu alıyor. Adı ile dikkat çeken bu çeşme yer kesme taştan ve mermerden yapılmıştır. Çeşmenin her iki yanında da lale ve çiçek kabartmaları yer alıyor. Osmanlı‘nın bütün mimari özelliklerini bu çeşmede görebilirsiniz.

Köşk Mescit

Ufak bir mimari yapı olarak karşımıza çıkan köşk mescit, kesme taşlardan inşa edilmiştir. 2002 yılında meydana gelen deprem ile birlikte mescidin alt kısmı tahribata uğramıştır. İbadet yeri zeminden daha yüksek tutularak düşünceli bir tasarım inşa edilmiştir.

Köşk Mescit Sultandağı
Köşk Mescit Sultandağı

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Çay Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz