Image default
Eskişehir

Çifteler Gezilecek Yerler : Eskişehir’de Dalgıçlık İle Ün Yapmış İlçe

Çifteler Gezilecek Yerler

Çifteler
Çifteler

Anadolu’nun buram buram bereket kokan ve sapsarı tarlaları ile içinizi ısıtan yeşillik bölge, Çifteler, Eskişehir’in önemli bir ilçesidir. Tertemiz suyu, ve müthiş dalış noktaları ile hafta sonu kaçamağınızda çeşitli aktiviteler yapmanıza olanak sağlar. Yeşilliğin içinde bol bol oksijen soluyacağınız bu yerde bedeninizle birlikte ruhunuz da dinlenecek.

Çifteler Sakaryabaşı Piknik Alanı
Çifteler Sakaryabaşı Piknik Alanı

Çifteler Sakaryabaşı Piknik Alanı

Oldukça düzenli ve temiz bir görünümün olduğu bu yer yaz dönemi oldukça kalabalıklaşır. Eskişehir’de güzel ve göl kenarında bir piknik alanı arıyorsanız buraya gelmeniz gereklidir. Tatil zamanlarında özellikle yazın hafta sonları buraya erken gitmenizi öneririz çünkü yer bulamayabilirsiniz. Tarihi özelliği de bulunmaktadır tabi. Çok partili hayata geçişte ilk defa demokrasi mitingi burada yapılmıştır. Konumu

Çifteler Sakaryabaşı Piknik Alanı
Çifteler Sakaryabaşı Piknik Alanı

Gökgöz Kaynağı

Restoranların ve çay bahçelerinin arasında yer alan doğal bir havuz görünümündeki Gökgöz kaynağı Eskişehir Çifteler ilçesindedir ve içerisinde ufak su kaynakları yer alır ve havuzun derinliği 4 metredir. Tertemiz bir su kaynağı olduğundan dalış yapmaya da oldukça elverişlidir ve diğer kaynaklara nazaran bol bol karides bulunur.

Gökgöz Kaynağı
Gökgöz Kaynağı

BAŞKURT KAYNAĞI

Ana gölün 5 km güneydoğusunda yer alan Başkurt kaynağı derinliğinin 75 metre olduğu bilinmektedir. 5 kaynaktan oluşan bu yere gitmek için özel araç tek seçeneğinizdir. Dalgıçlık merakı olanlar için çok güzel bir seçenektir.

KIRKKIZ KAYNAĞI

500 metre kadar dar bir koridorda ilerleyen ve Sakarya nehrine dökülen bu kaynak ana göle 600 metre uzaklıkta yer alır. Bir efsaneye göre burasının adı aynı anda boğulan kırk kızdan gelmektedir ancak bir başka kaynakta da Kırkkız’dan bakıldığında görünen bir dağ var ve savaş zamanı o dağda civardaki kadınları öldürülürmüş ve bu olayın unutulmaması için göle bu isim verilmiştir.

READ  Eskişehir Gece Hayatı
Eskişehir Dalgıçlık Alanı
Eskişehir Dalgıçlık Alanı

Dalgıçlık Alanı

O kadar dalgıçlık yapabileceğiniz bölgeden bahsettik peki bunun eğitimi Eskişehir’de nerede veriliyor. Göle çok yakın bir dalgıçlık kulübü bulunmaktadır ve 4 adet de dalış alanı vardır. Türkiye’nin ilk ve dünyanın ise sayılı tatlı su dalış alanlarından birisi de burasıdır. Mevsime göre suyun sıcaklığı değişmediği için 4 mevsim dalış yapma imkanı sağlamaktadır. Kışın suyun üzerinde sıcaklık farkında dolayı bir buhar tabakası oluşur ve burada dalış haricinde kano yapma imkanınızda bulunur. Aşağısında ise küçücük bir şelale vardır ve her dalış yapan özel kıyafetleri ile bu şelalenin önünde bir hatıra fotoğrafı çektirir.

Diğer Makalelerimiz

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepebaşı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Gezicini

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Gezicini

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Gezicini

Mahmudiye Gezilecek Yerler : At Yetiştiriciliği İle Ünlü İlçe

Gezicini

Günyüzü Gezilecek Yerler

Gezicini

Eskişehir’in En İyi Kafeleri

Gezicini

7 Yorumlar

Ömer 4 Ocak 2022 at 17:53

Siteye bir girdim çıkamaz oldum gerçekten teşekkürler gezicini çok güzel yerleri tanıtıyorsunız. Eskişehire zaten laf söylenmez harika bir her

Cevapla
Emre Yılmaz 5 Ocak 2022 at 01:25

Çok kaliteli mükemmel gezilecek harika yerler. Harika sevdim. Herkese tavsiye ederim.

Cevapla
Mehmettelco 5 Ocak 2022 at 06:16

Siteye girdim çıkamaz oldum gerçekten teşekkürler gezicini çok güzel yerleri tanıtıyorsunız. Tebrik ederim

Cevapla
Adem 5 Ocak 2022 at 12:22

Burada dalgıçlık ile ilgili bir şeyin olacağını hiç düşünmezdim. Geçtiğimiz yaz oradaydım. Tekrar gidersem mutlaka dalgıçlık alanına gideceğim. Çok merak ettim

Cevapla
Zelis 5 Ocak 2022 at 19:04

Arkadaşlar dikkat siteye girince cikamiyorsunz faydalı icerikleri ve sıkmayan anlatımıyla çok memnun kalıyorsunuz sevdim tebrik ederim

Cevapla
Zelis 5 Ocak 2022 at 19:05

Arkadaşlar dikkat siteye girince cikamiyorsunz güzel iceriklere sahip çok memnun kalıyorsunuz sevdim tebrik ederim

Cevapla
Barış Geçmen 5 Ocak 2022 at 22:42

Eskişehir’in Çifteler ilçesi tarihi ve turistik açıdan son derece güzel ve harika bir yer diyebilirim. Gezmeye ve görmeye son derece değer.

Cevapla

Yorum Yaz