Image default
Eskişehir

Beylikova Gezilecek Yerler

Beylikova Gezilecek Yerler Eskişehir il merkezinin doğusunda yer alan Beylikova ilçesinde karasal iklim hakimdir. Yağışların az olduğu ilçenin eski adı Beylikahır’dır. Temel ekonomik kaynağı tarım ve hayvancılıktır. İlçede Eskişehir’in ilçelerinde açılan ilk fen lisesi bulunmaktadır. Bu yüzden eğitime çokça önem veren bir ilçedir. Beylikova aynı zamanda sütü ile de ünlüdür ve burada süt festivali de yapılmaktadır. Peki, Eskişehir Beylikova gezilecek yerler nerelerdir?

Beylikova
Beylikova

Beylikova’ya Ulaşım

İlçeye özel aracınız veya dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz. Bunların haricinde tren ile ulaşmanız da mümkündür. Beylikova ilçesi tren istasyonunda Karesi, Boğaziçi, Doğu ve Güney Trenleri durur.

Eskişehir Beylikova Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Uzunburun Köyü

Eskişehir Uzunburun Köyü
Uzunburun Köyü

Özellikle Uzunburun köyü kendisine özgü yemekleri, köy düğünleri, gelenek ve görenekleri ile son derece renkli ve sıcakkanlı bir yerdir. Eskişehir Beylikova’da yer alan Uzunburun köyü yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Yalınlı Köyü

Eskişehir Yalınlı Köyü Doğal Hamamı
Eskişehir Yalınlı Köyü Doğal Hamamı

Eskişehir görülmeye değer yerler listemize Yalınlı köyü ile devam edeceğiz. İl merkezine 84 kilometre uzaklıkta olan Beylikova ilçesine bağlı Yalınlı köyü de yemekleri gelenek ve görenekleri ayrıca da düğünleri ile çok ilgi görmektedir. Aynı zamanda bu köyün doğal bir hamamı da vardır ve bu hamama su doğal kaynaklardan gelmektedir.

İmikler Köyü

İmikler Köyü Hasan Baba Türbesi
İmikler Köyü Hasan Baba Türbesi

Eskişehir Beylikova ilçesinde bulunan ve birçok insan tarafından ziyaret edilen Hasa Baba ve Haydar Baba türbeleri İmikler köyünde bulunmaktadır. Ülkenin çeşitli yerlerinden ziyaretçilerin geldiği bu türbeler sayesinde köy halkının zaman zaman kalabalıklaştığına şahit olabilirsiniz. Bazı kaynaklara göre Hacı Hasan Baba Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) amcası olan Hz. Abbas’ın soyundandır. Bu sebepten ötürü de çokça ziyaretçisi olmaktadır.

READ  Eskişehir Gece Hayatı
Eskişehir Beylikova Gezilecek Yerler
Eskişehir Beylikova Gezilecek Yerler

Hacı Hasan Baba bazı rivayetlere göre sabah namazını Malatya’da kılarmış. İkindi namazını da yine Malatya’da ve en son öğle namazını ise Mekke’de kılarmış. Ayrıca türbenin çok önemli bir özelliği de vardık ki o da Hasan Baba ve gelinin olduğu mezarlara kefenli halleri ile yatan kişilere ziyaretçiler tarafından bakılabiliyor olmasıdır.

Ayrıca Eskişehir Festivalleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepebaşı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Gezicini

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Gezicini

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Gezicini

Mahmudiye Gezilecek Yerler : At Yetiştiriciliği İle Ünlü İlçe

Gezicini

Günyüzü Gezilecek Yerler

Gezicini

Eskişehir’in En İyi Kafeleri

Gezicini

Yorum Yaz