Image default
İstanbul Müzeler

İstanbul Müzeleri : Türkiye’nin En Değerli Eserlerin Olduğu Müzeler

İstanbul Müzeleri : Türkiye’nin En Değerli Eserlerin Olduğu Müzeler

İstanbul, sahip olduğu mükemmel geçmişi ile resmen tarih kokmaktadır. Bizans İmparatorluğu gibi derin bir devletin başkenti olması ardından da Osmanlı Devleti’ne geçmesi, İstanbul’un değerini çok daha fazlalaştırmıştır. İstanbul Müzeleri mutlaka gezilmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Türkiye’nin en değerleri eserleri ve tarihi bu müzelerin içinde bulunuyor.

İstanbul Müzeleri
İstanbul Müzeleri

Tarih, İstanbul’da hemen her yerde bulunmaktadır. Bu güzelliği canlı tutmak ve gelecek nesillerin de görmelerini sağlamak için çeşitli müzeler yapılmıştır. İstanbul, müze çeşitliliği bakımından oldukça büyük bir zenginliğe sahiptir. Peki İstanbul müzeleri nelerdir? Bu müzeleri bilmek, tarihin belli dönemlerini inceleyebilmenize yardımcı olacaktır. İstanbul’da bulunan müzelerin isimleri aşağıda teker teker verilmiştir. Ayrıca öne çıkan bazı müzeler hakkında kısa bilgiler bulunmaktadır.

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul müzeleri arasında yer alan Rahmi M. Koç müzesi, çok yüksek bir ziyaretçi sayısına sahiptir. Oldukça fazla ilgi gören bu müze, Beyoğlu semtinde bulunmaktadır. Müzede iletişim araçları, sanayi endüstrisi ve taşımacılık gibi alanlarda eserler sergileniyor. Müze, çok geniş bir alan üzerinde kurulmuş olup sizleri büyülemektedir. Rahmi M. Koç müzesine girdiğiniz zaman kendinizi geçmişe götüreceksiniz. Müzeye girebilmek için belli bir ücret istenmektedir. İstanbul’un en gözde müzelerinden biri olarak kabul edilen bu müze, ihtişamlı eserlere sahiptir.

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi
Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri müzesi, içerisinde farklı uygarlıklara ait eserleri bulundurmaktadır. Farklı kültürlerin eserlerini bu müzede daha net bir şekilde görebilirsiniz. Başta Hititler dönemine ait eserler karşınıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra mumyalar ve Antik Mısır, İslamiyet Öncesi Arap Yarımadası ve Frigler dönemlerine ait eserleri de görmek mümkündür.

READ  Galata Kulesi Hakkında Her Şey!

Eser çeşitliliği bakımından zengin bir müzedir. İstanbul’da gezilebilecek en gözde müzelerden biridir. Çeşitli coğrafyalara ait eserleri barındırması açısından önemli bir yere sahiptir.

Eski Şark Eserleri Müzesi
Eski Şark Eserleri Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri müzesi, Sultan Ahmet Cami’sinin yanındadır. Müzenin içinde Safeviler, Selçuklular, Memluklular, Emeviler, Abbasiler ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserler bulunmaktadır. Bu eserlerin her biri ayrı bir kutsallığa sahiptir. Bundan dolayı bu müzeye Türk ve İslam Eserleri müzesi denilmiştir. Müzede el yazması olan Kur’an-ı Kerim’ler de bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli İslam eserleri ve kitaplar da müzeye gelen ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu müzede Türk ve İslam tarihini net bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Atatürk Müzesi

İstanbul müzeleri arasında yer alan Atatürk müzesi, adından da anlaşıldığı üzere Atatürk’ü konu alan bir yerdir. Bu müze içerisinde Atatürk’e ait olan çeşitli eşyalar bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olan müzeler arasında yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı planına dair çeşitli bilgiler de yine müze içerisinde sizlere sergilenmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1942 senesinde bu müzeyi halka açık hale getirmiştir. Şişli’de bulunan Atatürk müzesi, Atatürk’ün hayatını merak edenlerin ve onu daha yakından tanımak isteyenlerin tercih ettikleri adreslerden biridir.

Atatürk Müzesi
Atatürk Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

İş Bankası, Türkiye Cumhuriyetinin ilk bankasıdır. Bu banka tarafından açılan müzede, bir nevi bankacılığın serüveni anlatılmaktadır. Bu anlatım için genellikle minyatür veya fotoğraf tercih edilmiştir. Eminönü’nde yer alan Türkiye İş Bankası müzesi, oldukça eski bir bina üzerindedir. Hatta bu bina Osmanlı Devleti döneminden beri kullanılmaktadır. Ancak eskiden müze olarak değil, postane olarak kullanılmaktaydı. Şimdilerde ise müze olarak ayakta durmaya devam eden mekan, bankacılığa ilgisi olan kişilerin gitmesi gereken müzelerdendir.

Türkiye İş Bankası Müzesi
Türkiye İş Bankası Müzesi

İslam Bilim Ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Gülhane parkı sınırları içerisinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi müzesi, 25 Mayıs 2008’de halka açılmıştır. Müzenin içinde birbirinden önemli teknolojik ve bilimsel eserler bulunmaktadır. Bu eserlerin her biri Müslüman olan bilim adamları tarafından icat edilmiştir. Bu nedenle icatların hepsi İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi müzesinde toplanmıştır. Müzede toplamda 12 bölüm vardır. Bu bölümler şunlardır:

READ  Kadıköy Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
 • Denizcilik
 • Saat
 • Astronomi
 • Savaş teknolojisi
 • Matematik
 • Madencilik
 • Tıp
 • Geometri
 • Fizik
 • Şehircilik ve mimari
 • Optik ve kimya
 • Coğrafya

Gibi bölümlere dair icatlar bulunuyor. Bu icatlar, teknoloji açısından çok önemlidir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Deniz Müzesi

Ülkemizde denizciliğe ait en büyük müzelerden biridir. Bu müze, Deniz Müzesi Komutanlığı’na bağlı olmakla birlikte denizciliği en iyi şekilde gösteren bir yerdir. Müzenin içinde tarih boyunca kullanılmış olan kayıklar, denizciliğe damgasını vurmuş olan denizcilerin heykelleri ve bu kişiler hakkında çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Müzede birbirinden farklı eserlerin bulunduğu birçok bölüm vardır. Şehitler salonu, Osmanlı donanması, denizcilik kıyafeti, tarihi dalgıçlık malzemeleri, Cumhuriyet dönemine ait donanma eserleri ve Atatürk salonu bölümleri vardır.

Deniz Müzesi
Deniz Müzesi

Çinili Köşk Müzesi

İstanbul Arkeoloji müzeleri arasında yer alan Çinili Köşk müzesi, aslında ilk zamanlarında köşk olarak hizmet vermekteydi. Bu köşk, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 1472’de yapılan köşk, 1880 yılında müzeye çevrilmiştir. Müzenin içinde ise Osmanlı ve Selçuklu Devletlerine ait seramikler ve İznik çinisi bulunmaktadır. İstanbul müzeleri arasında yer alan Çinili köşk müzesi, köşk yapısında olduğu için diğer müzelerden farklı bir görüntüye sahiptir.

Çinili Köşk Müzesi
Çinili Köşk Müzesi

Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi Nerede
Orhan Kemal Müzesi Nerede

Beyoğlu’nda bulunan Orhan Kemal müzesi, Türk edebiyatında önemli bir yeri olan Orhan Kemal’e ait eserlerin bulunduğu bir müzedir. Ayrıca Orhan Kemal’in hayatı hakkında derin bilgiler de verilmektedir.

Orhan Kemal Muzesi
Orhan Kemal Muzesi

İstanbul’daki Diğer Müzeler

İstanbul’da birbirinden güzel müze bulunmaktadır. Bu müzelerden bazıları hakkında gerekli bilgiler yukarıda verilmiştir. Bunlar haricinde İstanbul’daki diğer müzeler şunlardır:

 • Arkeoloji Müzesi
 • Sakıp Sabancı Müzesi
 • İstanbul Oyuncak Müzesi
 • İstanbul Modern Sanat Müzesi
 • İllüzyon Müzesi
 • Kazım Karabekir Paşa Müzesi
 • Masumiyet Müzesi
 • Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi
 • 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi
 • Galata Mevlihanesi Müzesi
 • İtfaiye Müzesi
 • Aşiyan Müzesi
 • Lale Müzesi
 • Miniatürk
 • Düştepe Oyun Müzesi
 • Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi
READ  Mevlana Müzesi - Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gibi müzeler de İstanbul müzeleri arasında bulunmaktadırlar. İstanbul, müze bakımından oldukça şanslı şehirlerimizden biridir.

Arkeoloji Müzesi
Arkeoloji Müzesi

 

İstanbul’da Keşfedilecek Yerler

İş Bankası ve TÜRSAB-MTM İş Ortaklığı’nın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda Maximum özellikli İş Bankası kredi kartları Müzekart özelliği kazandı. Kredi kartı sektöründe bir ilk olarak İş Bankası tarafından sunulan bu yeni hizmet ile tüm Maximum özellikli İş Bankası kredi kartı sahipleri Müzekart’la giriş yapılan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini her yıl 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edebilecek.

https://www.isbank.com.tr/bankamizi-taniyin/maximum-karttan-tarihe-gececek-bir-yenilik-is-bankasi-maximum-kart-simdi-muzekart

İş Bankası

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Ümraniye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Saklı Göl

Gezicini

Rahmi M. Koç Müzesi

Gezicini

Pendik Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel Yerleri

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Yorum Yaz