Image default
İstanbul

Sultangazi Gezilecek Yerler | Sultangazi’nin En Güzel Yerleri

Başlıklar

Sultangazi Gezilecek Yerler

Sultangazi, Avrupa yakasında yer alan İstanbul’un en küçük ilçelerinden biridir. 1326-1359 yılları arasında Sultan Orhan Gazi tarafından fethedilen bu ilçe, uzun süre Eyüb’e bağlı olarak kalmıştır. Uzun yıllar Eyüp’e bağlı olan bu ilçe, daha sonra Gaziosmanpaşa’ya bağlı olmuştur. Son olarak 2008 yılında bağımsız bir ilçe olmuş ve Sultangazi adını almıştır. Sultangazi gezilecek yerler listesine bakacak olursak ise son derece muazzam yerler bulunmaktadır. Bu yerlerin en başında doğal güzellikleriyle bilinen bölgeler gelmektedir. Daha sonra tarihi mekânlar ve Avm’ler bölgede gezilecek en gözde yerler arasındadır. Bölgede gelinen en güzel yerler arasında Sultangazi Belediyesi Kent Ormanı gelmektedir.

Sultangazi
Sultangazi

Sultangazi, İstanbul ilinin en güzel ilçelerinden biridir ve tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Muazzam bir yer olan Sultangazi ilçesi, gezilecek yerler bakımından da ön plandadır. En güzel yerlere sahip bu ilçede gelmeniz gereken ilk yer ise Sultangazi Kent ormanıdır. Gezmeye doyum olmayan bu bölge, doğayla baş başa kalmanız için harika bir yerdir.

Sultangazi Gezilecek Yerler
Sultangazi Gezilecek Yerler

Sultangazi Belediyesi Kent Ormanı

Sultangazi, İstanbul ilinin en küçük ilçeleri arasında yer almaktadır. Küçük bir ilçe olmasına rağmen bağımsız olan Sultangazi, gezilecek yerleriyle de harikadır. Son derece harika olan bu yerlerden biri de şehir ormanlarıdır. Yeşilin ve mavinin buluştuğu bu ormanlardan biri de Mimar Sinan şehir ormanı ve kent ormanıdır. Doğada huzuru arayanlar için muazzam olan bu yerde hafta sonu vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Sultangazi Belediyesi Kent Ormanı ayrıca cafe ve restoranlarında olduğu bir yerdir. Dinlenerek doğanın tadını çıkaracağınız bu yerde sizde doyasıya vakit geçirebilirsiniz. Bununla birlikte burada koşu alanları ve yürüyüş yollarında sporda yapabilirsiniz.

Sultangazi Belediyesi Kent Ormanı
Sultangazi Belediyesi Kent Ormanı

İstanbul ilinin en küçük ilçesi olan Sultangazi, tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Uzun yıllar Eyüp ilçesine bağlı olan Sultangazi, ormanları ve tarihi yapıları ile harika bir yerdir. Bu yerlerden biri de Kent Ormanıdır ve doğayla baş başa olmanın en güzel bölgesidir. Piknik yapmak için de harika olan bu yerde istediğiniz gibi vakit geçirebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

READ  İstanbul Müzeleri : Türkiye'nin En Değerli Eserlerin Olduğu Müzeler

Mimar Sinan Şehir Ormanı

İstanbul’da yer alan en küçük ilçe Sultangazi, tarihi çok eskiye dayanan bir bölgedir. Burada gezilecek ve vakit geçirecek oldukça güzel yerler bulunmaktadır. Bu yerlerden biri de Mimar Sinan şehir ormanı bölgesidir ve doğal güzelliğiyle ön plandadır.

Mimar Sinan Şehir Ormanı
Mimar Sinan Şehir Ormanı

Toplamda 820 dönüm alan üzerine kurulmuş bu orman hem gezebileceğiniz  hem de eğlenebileceğiniz bir yerdir. Aynı zamanda  içerisinde çeşitli aktivitelerde yapılan bu bölgede vakit geçirmek oldukça eğlencelidir. Ayrıca piknik alanı, masalar, 17 m uzunluğunda seyir kulesi, çocuk oyun alanları, futbol, tenis, voleybol, basketbol sahaları, alanları da vardır. Türkiye’nin en büyük macera platformunun da olduğu bu ormanda vakit geçirmek oldukça eğlencelidir.

Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı

Sultangazi, İstanbul Avrupa yakasında yer alan bir ilçedir ve oldukça kalabalıktır. Tarihi yönden önemli bir konuma sahip olan bu ilçe mutlaka gelinmesi gereken yerlerdendir. Bununla birlikte ilçe, gezilecek yerleriyle de muazzamdır ve oldukça şahanedir. İlçede gezilecek bu yerlerden biri de Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı bölgesidir ve vakit geçirmek için son derece güzeldir.

Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı
Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı

770 dönüm alan üzerine kurulmuş bu orman, piknik alanlarına da sahiptir. Çocuk oyun alanı, yürüyüş yolları ve daha fazlasına sahip bu orman oldukça güzel bir yerdir. Macera platformu da olan bu ormanda hem eğlenebilir, hem de dinlenebilirsiniz.

Moğlova Su Kemerleri

İstanbul ilinin en küçük ilçesi olan Sultangazi, gezilecek yerler bakımından son derece muazzam bir bölgedir. En güzel ormanların ve doğal güzelliklerin yer aldığı bu ilçede tarihi bölgelerde mevcuttur. Cebeci mahallesinde bulunan Moğlova Su Kemerleri de bu yerlerden biridir ve tarihi oldukça eskidir.

Mağlova Su Kemerleri
Mağlova Su Kemerleri

1554-1562 yıllarında Kanunu Sultan Süleyman tarafından yaptırılan bu yapıt oldukça ilgi çekicidir. Mimar Sinan tarafından yaptırılan bu kemerlerin uzunluğu 257 m yüksekliği 36 metredir ve alt kısmında 8 tane göz bulunmaktadır. Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde de olan Moğlova Su Kemerleri, su taşırken içindeki yoldan mütevvelit köprü olarak da görülür. Tarihi bir miras olan bu yer Sultangazi ilçesinde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

READ  Sultanbeyli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Alibey Barajı

Sultangazi, İstanbul ilinin en güzel yerlerine sahip bir ilçedir. Önceden Eyüp ilçesine bağlı olan Sultangazi bugün bağımsız bir bölge olarak kullanılmaktadır. En değerli tarihi yapıların yer aldığı bu ilçede gezilecek ve görülecek bir çok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden biri de Alibey Barajı olarak bilinmektedir.

Alibey Barajı
Alibey Barajı

1975 -1983 yılları arasında İstanbul’un su ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılan bu baraj, ferahlamak için son derece harikadır. Çevresinde piknik alanları da bulunan bu baraj, mutlaka gelmeniz gereken yerler arasındadır. Hafta sonu güzel vakit geçirmek isteyenler için harika bir yer olan Alibey Barajı, ilçe merkezine de yakındır.

Masal Kahramanları Parkı

Sultangazi, İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan bir ilçemizdir. Bu ilçede gezilecek son derece güzel yerlerde bulunmaktadır. Eğlenerek vakit geçireceğiniz yerlerinde olduğu bu ilçede görülmesi gereken bölgelerde mevcuttur. Masal Kahramanları Parkı bu bölgelerden biridir ve oldukça güzel bir yerdir. Cumhuriyet mahallesinde yer alan bu park 25 bin metrekare üzerine kuruludur. İçinde Pamuk prenses, Nasreddin hoca, şirinler, keloğlan gibi kahramanların heykelcikleri vardır.

Masal Kahramanları Parkı
Masal Kahramanları Parkı

Çocukların doyasıya eğlenebileceği bu yerde vakit geçirmek için de alanlar mevcuttur. Bununla birlikte cafe ve restoranlarda olan bölgede huzurlu vakit geçirme imkânınız da vardır. Çocuklar eğlenirken dinlenmek isterseniz bu yerlere gelebilirsiniz.

Trafik Eğitim Parkı

İstanbul’un kalabalık ilçeleri arasında yer alan Sultangazi, bölgesel olarak küçük bir alana sahiptir. Gezilecek yerler bakımından da güzel yerleri bulunan Sultangazi ilçesi, son derece ilgi çekici bir yerdir. Burada gezilecek yerler listesinde ise Trafik Eğitim Parkı bulunmaktadır.

Trafik Eğitim Parkı
Trafik Eğitim Parkı

Bu park, gezilmesi gereken en güzel yerlerden biridir ve özellikle çocuklu aileler gelmektedir. Park içerisinde ise eğitim pisti, yatay ve düşey trafik işaretleri, sinyalizyon sistemleri, bisiklet yolu, yaya kaldırımları bulunmaktadır. Bununla birlikte 5735 metrekare alan üzerine kurulmuş bu park akülü araçlarla ve uygulamalı derslerle çocukların eğlendiği bir yerdir. Trafik alanında tüm bilgilerin öğretildiği bu park, hafta içi her gün açıktır. Çocukların eğitimi için de yararlı olan bu parka mutlaka gelmelisiniz.

READ  Bağcılar Gezilecek Yerler | En Önemli Yerler!

Malkoçoğlu Sütçü İmam Parkı

Malkoçoğlu Sütçü İmam Parkı
Malkoçoğlu Sütçü İmam Parkı

Sultangazi, tarihi oldukça eskiye dayanan bir ilçedir. Önceden Gaziosmanpaşa ve Eyüp ilçesine bağlı olan Sultangazi, daha sonra bağımsızlığını ilan etmiştir. Oldukça küçük olan bu ilçe ayrıca gezilecek yerler bakımından da güzel bir bölgedir. Burada gezilecek yerler listesinde Malkoçoğlu Sütçü İmam Parkı bulunmaktadır. Bu park, ilçenin en güzel dinlenme yerlerinden biridir ve ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Toplam 4100 metrekare alan üzerine kurulan bu park, Pamukkale travertenlerine benzer iki şelaleyi barındırmaktadır.

Aynı zamanda çocuk oyun alanları, oturma bankları ve yürüyüş yolu bulunmaktadır. Ayrıca cafelerde olan bu parkta dinlenmeniz için de alanlar mevcuttur. İlce merkezine de yakın mesafede olan bu parka ailenizle gelerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeytinburnu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Ümraniye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

chebsra

Tuzla Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Sultanbeyli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Sarıyer Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Saklı Göl

Gezicini

Pendik Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel Yerleri

chebsra

Küçükçekmece Gezilecek Yerler Listesi !

chebsra

Yorum Yaz