Image default
İstanbul Kadıköy

Kadıköy Gezilecek Yerler

Kadıköy Gezilecek Yerler

İstanbul’un en gözde semtlerinden birisi olan Kadıköy Gezilecek Yerler, yaklaşık 500 bine yakın nüfusa sahiptir. Canlı yaşam tarzı, öğrencileri, kültür ve sanat etkinlikleri ile aktivite anlamında gerçekten önemli bir yere sahip olan bu bölge, Anadolu Yakasının Boğaziçi girişinde bulunan popüler ilçelerden birisidir. Alışveriş merkezleri, tarihi binaları ve deniz kenarı dinlence yerleri gibi birçok mekânı içerisinde bulunan efsanevi yer, İstanbul’un deniz ulaşımında da önemli bir noktaya sahiptir.

Kadıköy
Kadıköy

İstanbul’un her yerinin tarih ve hikâyelerle dolu olduğunu belirtirsek, Kadıköy’ünde kendine özgü efsanevi büyüleyici hikâyeleri bulunmaktadır. Kadıköy’ün tarihine bakılacak olursa; Antik Kalkedon yerleşim birimi ve M.S 5.yüzyılda Hristiyanların ev sahipliğini yapmış bir yerdir.

Kadıköy Gezilmesi Gereken Yerler
Kadıköy Gezilmesi Gereken Yerler

Kadıköy ilçesi, Bostancı, Caddebostan, Caferağa, Eğitim, Erenköy, Fenerbahçe, Feneryolu, Fikirtepe, Göztepe, Koşuyolu, Kozyatağı, Merdivenköy, Ondokuzmayıs, Osmanağa, Rasimpaşa, Sahrayıcedit ve Suadiye gibi semtlerden oluşmaktadır. Kadıköy tarafına bir gezi planlıyorsanız, gidilebilecek mekânların listesini tavsiyemize uygun yapmanızı öneririz.

Kadıköy Süreyya Operası

Kadıköy Süreyya Operası
Kadıköy Süreyya Operası

Geçmiş dönemlere ait birçok yapı bulunduğu gibi, eski dönemlerde tiyatro ve opera salonu gibi mekânlara da oldukça ilgi duyulmaktaydı. Yıllar boyunca birçok olayı ve durumu atlatmış İstanbul’un en popüler, en güzel, en zarif yerinde bulunan Süreyya operası, 1927 yılında Süreyya İlmen Paşa tarafından yaptırılmıştır. Süreyya İlmen Paşa’nın emriyle fonksiyonel olarak tasarlanan bu salonun, opera, tiyatro ve balo alanında hizmet vermesi beklenmekteydi. Bu amaçla tasarlanmasına rağmen uzun yıllar boyunca sadece sinema salonu olarak kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda, İstanbul’da Anadolu Yakasında 1’inci, Türkiye’nin 6’ncı Opera Binası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy Boğa Heykeli
Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy’de bulunan boğa heykelinin oldukça ilginç bir tarihi bulunur. Bahariye caddesinin girişinde yer alan bu heykel, Kadıköy’ün en önemli simgelerinden birisidir. Birçok kişi tarafından bilinmese de boğa heykelinin olduğu yer, genellikle buluşma yeri olarak da bilinir. Bu heykel hakkında birçok rivayet ve söylenti bulunur. Farklı farklı rivayetler olsa da özet olarak; 1860 yılarında Paris’te Fransız bir heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Heykel, Fransızların Almanları yendiği savaşın simgesi olması amacı ile yaptırılmıştır. Fransızların Almanlara karşı olan gücünü simgelemektedir.

Kadıköy Osmanağa Camii
Kadıköy Osmanağa Camii

Kadıköy Osmanağa Camii

Sultan I.Ahmet döneminde yaptırılan Osmanağa Camii, Kadıköy’ün gezilip görülmesi gereken camilerinden birisidir. 1603 – 1617 yılları arasında yaşayan ve o dönemden günümüze kadar ulaşan büyüleyici motiflere sahip olan bu cami, Babüssaade Ağası Osman Ağa tarafından yaptırılmıştır. Birçok yeri tarih ve güzel mekanlarla dolu olan Kadıköy’de tarihi camileri ziyaret etmek, gezinizi renklendiren ve anlamlandıran en önemli faktördür. Yaşanılan yerin tarihinin ve anlamının bilinmesi için bu gibi yapıların yakından incelenmesi, gidilip görülmesi gerekir. Cami üzerinde kullanılan motiflerin ve işçiliğin kokusunu alarak o zamanların hissiyatını en kalbi şekilde yaşayabilirsiniz. Eski dönemlerin hissini birebir veren ve gerçek anlamda gezi listesinde kesinlikle yer alması gereken bu yapı, Ahşap bir dokuya sahiptir. Ahşap ve narin bir dokuya sahip olmasından dolayı zamanla yıpranmaması ve korunması adına cami yaptırıldıktan sonra Sultan II. Mahmut tarafından 1811 yılında yenilenmiştir.

Akmar Pasajı
Akmar Pasajı

Akmar Pasajı

Kadıköy’ün en eski pasajlarından birisi olan Akmar Pasajında birçok şeyi bulabilmeniz mümkün. Eğer bir koleksiyoncuysanız, eski dönemlere ait kaset, CD, DVD ve plakları arıyorsanız bu pasajdan temin edebilirsiniz. Eski dönemlerde oldukça zengin ve akla gelmeyecek birçok şeyi bulabileceğiniz bu pasajda, artık genellikle kitapçılar bulunmaktadır. Tamamen değişmesine rağmen hala o dönemin izlerini taşıyan bu pasaj, özellikle öğrencilerin ve kitap severlerin ortak, popüler bir uğrak noktası haline gelmiştir.

 

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Saklı Göl


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Saklı Göl

Sinem

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Sinem

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Yorum Yaz