Image default
İstanbul Kadıköy

Kadıköy Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Kadıköy Gezilecek Yerler

İstanbul’un en gözde semtlerinden birisi olan Kadıköy Gezilecek Yerler, yaklaşık 500 bine yakın nüfusa sahiptir. Canlı yaşam tarzı, öğrencileri, kültür ve sanat etkinlikleri ile aktivite anlamında gerçekten önemli bir yere sahip olan bu bölge, Anadolu Yakasının Boğaziçi girişinde bulunan popüler ilçelerden birisidir. Alışveriş merkezleri, tarihi binaları ve deniz kenarı dinlence yerleri gibi birçok mekânı içerisinde bulunan efsanevi yer, İstanbul’un deniz ulaşımında da önemli bir noktaya sahiptir.

Kadıköy
Kadıköy

İstanbul’un her yerinin tarih ve hikâyelerle dolu olduğunu belirtirsek, Kadıköy’ünde kendine özgü efsanevi büyüleyici hikâyeleri bulunmaktadır. Kadıköy’ün tarihine bakılacak olursa; Antik Kalkedon yerleşim birimi ve M.S 5.yüzyılda Hristiyanların ev sahipliğini yapmış bir yerdir.

Kadıköy Gezilmesi Gereken Yerler
Kadıköy Gezilmesi Gereken Yerler

Kadıköy ilçesi, Bostancı, Caddebostan, Caferağa, Eğitim, Erenköy, Fenerbahçe, Feneryolu, Fikirtepe, Göztepe, Koşuyolu, Kozyatağı, Merdivenköy, Ondokuzmayıs, Osmanağa, Rasimpaşa, Sahrayıcedit ve Suadiye gibi semtlerden oluşmaktadır. Kadıköy tarafına bir gezi planlıyorsanız, gidilebilecek mekânların listesini tavsiyemize uygun yapmanızı öneririz.

 

Haydarpaşa Garı

İstanbul ilinin gezilecek en güzel yerlerine sahip Kadıköy, mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada gezilecek yerler listesinde doğal güzellikler ve tarihi mimariler vardır. Görmeye değer olan bu yerlerden birinin de Haydarpaşa Garı olduğu bilinmektedir. 1908 yılında inşa edilmiş olan bu gar, İstanbul’un en önemli simgeleri arasındadır. Tarihi bir mimarı olan bu gar, defalarca kez onarılmış olup, dimdik ayakta kalmıştır. Boğaza karşı müthiş bir görünümü olan bu gar, mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Kadıköy ilçesinde yer alan bu gar, merkeze de oldukça yakın bir bölgede bulunmaktadır. İlk olarak Kadıköy’e ulaşım sağlayıp, daha sonra bu yere gelebilirsiniz.

Haydarpaşa Garı
Haydarpaşa Garı

Çarşı

Kadıköy, İstanbul ilinin gezilmeye değer en güzel ilçeleri arasındadır ve burada keşfedilecek bir çok yer bulunmaktadır. Tarihi, doğal güzellik ve Avm’lerin olduğu bu ilçede zaman geçirmek ve gezmek oldukça keyiflidir. İlçede gezilecek en güzel yerlerden biri ise Çarşı meydanıdır. Aradığınız her şeyi bulacağınız bu çarşıda gezmek oldukça eğlencelidir. Beyoğlu’na benzer bu çarşıda balıkçıdan, antikacıya kadar bir çok esnaf vardır. Gezmek için oldukça güzel bir yer olan bu çarşı mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Kadıköy merkeze de yakın mesafede olan bu yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kadıköy Çarşı
Kadıköy Çarşı

Fenerbahçe Feneri

Kadıköy, İstanbul ilinin en güzel ilçelerinden biridir ve burada oldukça harika bölgeler bulunmaktadır. Özellikle tarihin izlerini taşıyan bu ilçe, keşfedilecek mekânlarıyla da olağanüstü bir yerdir. İlçede görülmesi gereken ilk yer ise Fenerbahçe Feneri mimarisidir. Tarihi bir mimarı olan bu fener Osmanlı’dan izler taşıyan bir yapıttır ve görülmeye değerdir. Kadıköy ilçesinin en önemli simgelerinden olan bu fener merkeze de oldukça yakın bir mesafede yer almaktadır.

READ  Türkiye'nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası
Fenerbahçe Feneri
Fenerbahçe Feneri

Anadolu yakasının en güzel ilçelerinden olan Kadıköy, gezilecek yerleriyle son derece mükemmel bir yerdir. Burada gezmek için oldukça güzel yerler bulunmaktadır ve Fenerbahçe Feneri bunlardan biridir. Osmanlı dönemine ait olan bu yapıtın inşası ise oldukça eskiye dayanmaktadır. Osmanlı’da yapılmış ilk fener olan bu mimariyi görmek için de Kadıköy’den ulaşım sağlayabilirsiniz.

Boğa Heykeli

Kadıköy, İstanbul’un en nezih semtleri arasındadır ve burada ziyaret edilecek oldukça güzel yerler bulunmaktadır. Gezmeye değer bu yerlerden biri ise Boğa heykelinin olduğu bölgedir. Kadıköy ilçesinin en önemli simgeleri arasında olan Boğa Heykeli Fransızlar tarafından yaptırılmıştır. Önce Almanya’ya daha sonra Türkiye’ye getirilen bu heykel mutlaka görmeniz gereken mimariler arasındadır. Kadıköy ilçesinin en çarpıcı yerlerine yakın olan bu heykeli gördükten sonra ise bölgedeki diğer yerleri de gezebilirsiniz.

Boğa Heykeli
Boğa Heykeli

Fenerbahçe Müzesi

İstanbul ilinin en güzel yerlerine ev sahipliği yapan Kadıköy, tarihi izler taşıyan muazzam bir ilçedir. Bu bölgede gezilmeye değer ise oldukça güzel yerler ve mekânlar bulunmaktadır. Doğal güzellikler ve tarihi mekânların olduğu bu ilçede ziyaret edilecek ilk yer ise Fenerbahçe müzesidir. İlçenin en önemli mekânlarından  olan Fenerbahçe Müzesi 6 mart 2018 yılında ziyarete açılmıştır. 110 yıllık spor oluşumu olan Fenerbahçe kulübünün kupalarının yer aldığı bu müze mutlaka görmeniz gereken mekânlardan biridir. Müzeye ulaşım ise Kadıköy ilçesinin merkezinden kolaylıkla sağlanmaktadır.

Fenerbahçe Müzesi
Fenerbahçe Müzesi

Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Kadıköy ilçesinde gezilecek oldukça güzel yerler vardır ve bu ilçedeki çoğu bölge tarihten izler taşımaktadır. İstanbul’un en önemli buluşma noktası olan bu ilçede görmeniz gereken yerlerden biri ise Kazım Karabekir Paşa Müzesi mekânıdır. Görülmeye değer bu müze 1800 yıllarda inşa edilmiştir. Bir zamanlar Kazım Karabekir Paşa’nın ziyaret ettiği bu müze günümüzde 3500 eşya ile sergilenmektedir.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi
Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Bahariye Caddesi

İstanbul ilinde gezilecek en önemli yerlere sahip olan ilçelerden biri de Kadıköy’dür ve oldukça güzel bölgelere sahiptir. Bu ilçede gezilecek en güzel yerlerden biri ise Bahariye Caddesidir. Modaya götüren bu caddede aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkündür ve burada oldukça muazzam dükkanlar vardır. Kadıköy’ün gezilecek en güzel yerlerinden olan Bahariye Caddesi cafe ve restoranlarıyla da lüks bir yerdir. Bununla birlikte bu caddede ziyaret edilecek oldukça farklı mekânlarda bulunmaktadır ve burası semtin en işlek yeridir. Kadıköy ilçesinin en önemli ve çarpıcı yerlerinden olan Bahariye Caddesine ulaşım ise merkezden sağlanmaktadır.

Bahariye Cadddesi
Bahariye Caddesi

Süreyya Opera Binası

Kadıköy, İstanbul ilinin en güzel ilçeleri arasındadır ve burada görülmeye değer bir çok mekan bulunmaktadır. Gezmeye doyum olmayan bu ilçede ayrıca tarihten izler taşıyan yerlerde bulunmaktadır ve burada gezmek oldukça keyiflidir. İlçede gezilecek bu yerlerden biri de Süreyya Opera Binası mekânıdır ve oldukça eskidir. 1927 yılında İlmen Paşa tarafından yaptırılan bu bina, Kadıköy’de ki en çarpıcı yerlerden biridir. Son derece muazzam bir yapı olan bu bina, 2005 yılında belediye tarafından restore edilmiştir. Sanat dünyasının  değerli yapılarından olan bu binayı Kadıköy ilçesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

READ  İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler
Süreyya Opera Binası
Süreyya Opera Binası

Barış Manço Evi

Kadıköy ilçesi, İstanbul ilinin en güzel yerlerine sahiptir ve burada görülecek çok güzel mekânlar bulunmaktadır. Bu mekânlar çoğunlukla tarihi izler taşımaktadır ve oldukça nostaljik yönleri bulunmaktadır. Barış Manço Evi bu mekânlardan biridir ve semtin en fazla ziyaret edilen noktaları arasındadır. Moda semtinde yer alan bu mimari bir zamanlar sanatçının yaşadığı evdi ve şuanda müze olarak kullanılıyor. 2010 yılında ziyarete açılan bu müzede sanatçıya ait eşyalar, belgeler ve kostümler sergilenmektedir.

Barış Manço Evi
Barış Manço Evi

Moda İskelesi

Kadıköy, Anadolu yakasının en fazla ziyaret edilen ilçeleri arasındadır ve burada oldukça harika mekânlar bulunmaktadır. Gezilmeye değer bir çok mekânın yer aldığı bu ilçede ayrıca çok güzel doğal güzelliklerde bulunmaktadır. Manzarasına doyum olmayan Moda İskelesi de bu yerlerden biridir ve günümüzde cafe olarak hizmet vermektedir. Günün yorgunluğunu atmak için oldukça muazzam olan bu yerde bir çay içmek son derece keyiflidir. İlçenin en güzel yerlerinden olan bu bölgeye ulaşım ise merkezden sağlanmaktadır.

Moda İskelesi
Moda İskelesi

Anadolu yakasının ziyaret edilen en güzel yerlerinden olan Kadıköy’de görülmeye değer ilk bölge Moda iskelesidir. Son derece muazzam bir yer olan bu iskele 1917 yılında yapılmıştır. Tarihten izler taşıyan bu iskele günümüzde cafe olarak hizmet verilen bir bölgedir. Kadıköy ilçesine gelmişken mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir diğer bölge ise Moda parkıdır. Doğanın güzelliğiyle büyüleyen bu park, ilçede muhakkak görmeniz gereken yerlerden biridir. Çay bahçeleri ve restoranları ile harika bir dinlenme yeri olan bu parkta manzaranın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kadıköy Osmanağa Camii

Sultan I.Ahmet döneminde yaptırılan Osmanağa Camii, Kadıköy’ün gezilip görülmesi gereken camilerinden birisidir. 1603 – 1617 yılları arasında yaşayan ve o dönemden günümüze kadar ulaşan büyüleyici motiflere sahip olan bu cami, Babüssaade Ağası Osman Ağa tarafından yaptırılmıştır.

Kadıköy Osmanağa Camii
Kadıköy Osmanağa Camii

Birçok yeri tarih ve güzel mekanlarla dolu olan Kadıköy’de tarihi camileri ziyaret etmek, gezinizi renklendiren ve anlamlandıran en önemli faktördür. Yaşanılan yerin tarihinin ve anlamının bilinmesi için bu gibi yapıların yakından incelenmesi, gidilip görülmesi gerekir. Cami üzerinde kullanılan motiflerin ve işçiliğin kokusunu alarak o zamanların hissiyatını en kalbi şekilde yaşayabilirsiniz. Eski dönemlerin hissini birebir veren ve gerçek anlamda gezi listesinde kesinlikle yer alması gereken bu yapı, Ahşap bir dokuya sahiptir. Ahşap ve narin bir dokuya sahip olmasından dolayı zamanla yıpranmaması ve korunması adına cami yaptırıldıktan sonra Sultan II. Mahmut tarafından 1811 yılında yenilenmiştir.

Akmar Pasajı

Kadıköy’ün en eski pasajlarından birisi olan Akmar Pasajında birçok şeyi bulabilmeniz mümkün. Eğer bir koleksiyoncuysanız, eski dönemlere ait kaset, CD, DVD ve plakları arıyorsanız bu pasajdan temin edebilirsiniz. Eski dönemlerde oldukça zengin ve akla gelmeyecek birçok şeyi bulabileceğiniz bu pasajda, artık genellikle kitapçılar bulunmaktadır. Tamamen değişmesine rağmen hala o dönemin izlerini taşıyan bu pasaj, özellikle öğrencilerin ve kitap severlerin ortak, popüler bir uğrak noktası haline gelmiştir.

Akmar Pasajı
Akmar Pasajı

Kadıköy Süreyya Operası

Kadıköy Süreyya Operası
Kadıköy Süreyya Operası

Geçmiş dönemlere ait birçok yapı bulunduğu gibi, eski dönemlerde tiyatro ve opera salonu gibi mekânlara da oldukça ilgi duyulmaktaydı. Yıllar boyunca birçok olayı ve durumu atlatmış İstanbul’un en popüler, en güzel, en zarif yerinde bulunan Süreyya operası, 1927 yılında Süreyya İlmen Paşa tarafından yaptırılmıştır. Süreyya İlmen Paşa’nın emriyle fonksiyonel olarak tasarlanan bu salonun, opera, tiyatro ve balo alanında hizmet vermesi beklenmekteydi. Bu amaçla tasarlanmasına rağmen uzun yıllar boyunca sadece sinema salonu olarak kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda, İstanbul’da Anadolu Yakasında 1’inci, Türkiye’nin 6’ncı Opera Binası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

READ  İstanbul'daki En İyi Kafeler

Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy Boğa Heykeli
Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy’de bulunan boğa heykelinin oldukça ilginç bir tarihi bulunur. Bahariye caddesinin girişinde yer alan bu heykel, Kadıköy’ün en önemli simgelerinden birisidir. Birçok kişi tarafından bilinmese de boğa heykelinin olduğu yer, genellikle buluşma yeri olarak da bilinir. Bu heykel hakkında birçok rivayet ve söylenti bulunur. Farklı farklı rivayetler olsa da özet olarak; 1860 yılarında Paris’te Fransız bir heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Heykel, Fransızların Almanları yendiği savaşın simgesi olması amacı ile yaptırılmıştır. Fransızların Almanlara karşı olan gücünü simgelemektedir.

Kadıköy Osmanağa Camii
Kadıköy Osmanağa Camii

Kadıköy Osmanağa Camii

Sultan I.Ahmet döneminde yaptırılan Osmanağa Camii, Kadıköy’ün gezilip görülmesi gereken camilerinden birisidir. 1603 – 1617 yılları arasında yaşayan ve o dönemden günümüze kadar ulaşan büyüleyici motiflere sahip olan bu cami, Babüssaade Ağası Osman Ağa tarafından yaptırılmıştır. Birçok yeri tarih ve güzel mekanlarla dolu olan Kadıköy’de tarihi camileri ziyaret etmek, gezinizi renklendiren ve anlamlandıran en önemli faktördür. Yaşanılan yerin tarihinin ve anlamının bilinmesi için bu gibi yapıların yakından incelenmesi, gidilip görülmesi gerekir. Cami üzerinde kullanılan motiflerin ve işçiliğin kokusunu alarak o zamanların hissiyatını en kalbi şekilde yaşayabilirsiniz. Eski dönemlerin hissini birebir veren ve gerçek anlamda gezi listesinde kesinlikle yer alması gereken bu yapı, Ahşap bir dokuya sahiptir. Ahşap ve narin bir dokuya sahip olmasından dolayı zamanla yıpranmaması ve korunması adına cami yaptırıldıktan sonra Sultan II. Mahmut tarafından 1811 yılında yenilenmiştir.

Akmar Pasajı
Akmar Pasajı

Akmar Pasajı

Kadıköy’ün en eski pasajlarından birisi olan Akmar Pasajında birçok şeyi bulabilmeniz mümkün. Eğer bir koleksiyoncuysanız, eski dönemlere ait kaset, CD, DVD ve plakları arıyorsanız bu pasajdan temin edebilirsiniz. Eski dönemlerde oldukça zengin ve akla gelmeyecek birçok şeyi bulabileceğiniz bu pasajda, artık genellikle kitapçılar bulunmaktadır. Tamamen değişmesine rağmen hala o dönemin izlerini taşıyan bu pasaj, özellikle öğrencilerin ve kitap severlerin ortak, popüler bir uğrak noktası haline gelmiştir.

Kadıköy
Kadıköy

Kadıköy Gezilecek Yerler

İstanbul’un en popüler buluşma yerlerinden olan Kadıköy, gezilecek yerleriyle son derece harika bir ilçedir. Anadolu yakasının en güzel yerleri arasında olan Kadıköy ilçesinde gezilecek bölgeleri ise oldukça fazladır. Burada gezmeye doyum olmayan yerlerin başında ise doğal güzelliklerle çevrili alanlar gelmektedir. Kadıköy gezilecek yerler listesinde olan bu bölgelerden biri de Moda parkıdır. Doğayla iç içe olacağınız bu harika yerde huzur bularak vakit geçirmek mümkündür. Özellikle manzarasıyla büyüleyen bu park, Kadıköy ilçesinin en fazla ziyaret edilen bölgeleri arasında gelmektedir. Bununla birlikte tarihi yerleriyle de kendine hayran bırakan Kadıköy, İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken bölgeler arasındadır.

İstanbul’da Gidilecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ümraniye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Saklı Göl

Gezicini

Pendik Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel Yerleri

Gezicini

Küçükçekmece Gezilecek Yerler Listesi !

Gezicini

İstanbul’daki En İyi Kafeler

Gezicini

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler Listesi

Gezicini

İstanbul’da Denize Girilecek Yerler ve İstanbul Plajları Listesi

Gezicini

İstanbul Müzeleri : Türkiye’nin En Değerli Eserlerin Olduğu Müzeler

Gezicini

1 Yorum

Sena Han 20 Şubat 2023 at 09:56

Roma ve Osmanlılardan kalan eserler olmasa İstanbul’da sonradan yapılan değerli ne var.

Cevapla

Yorum Yaz