Image default
Burdur Mağaralar Tarihi Yerler

İnsuyu Mağarası (Burdur)

İnsuyu Mağarası (Burdur)

Tarihin en büyük doğal saraylarından olan İnsuyu Mağarası, her yıl binlerce ziyaretçisine ev sahipliği yapmaktadır. İnsuyu Mağarası nerede? Sorusuna sizler için cevap verirken, bu nitelikli mağaranın özelliklerini sizler için derledik.

İnsuyu Mağarası (Burdur)
İnsuyu Mağarası (Burdur)

Mağara Burdur’a 13 km uzaklığında bir konumda yer almaktadır. Türkiye’nin sayılı ve en büyük mağaralardan olmasıyla da İnsuyu Mağarası üstün bir doğal güzelliğe sahiptir. Doğal güzellik severlerin en gözde yerlerinden olan İnsuyu Mağarası, başlangıçta büyük bir giriş ile sizleri karşılamaktadır. Mağaranın içerisi oldukça soğuk olup, kapı girişinde dahi bu soğukluk hissedilmektedir.

İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası Haritası

Mağara devasa bir büyüklüğe, iç kısmında da su kaynağına sahiptir. İsmini içinde yer alan su kaynağından alan İnsuyu Mağarası, doğanın güzelliğini görsel anlamda üstün bir statüye sahiptir.

İnsuyu Mağarası harita
İnsuyu Mağarası harita

Doğanın En Büyük Sarayı İnsuyu

Doğanın en özel görsel şölenlerinden birini oluşturan bu mağara, iç yapısı ile oldukça dikkatleri üzerine çekmektedir. Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ? Burdur insuyu mağarası Karstik yapısından dolayı, içinde yer su mağaranın oluşumuna zemin hazırlamıştır. Suyun aşındırdığı karstik alandan dolayı bu mağara oluşmuştur.

İnsuyu Mağarası
İnsuyu Mağarası

1965 yılında halka açılan bu mağara eşsiz güzelliğini halka sunmuştur. İnsuyu Mağarası (Burdur) Ayrıca bu mağara Türkiye’de turizme ilk açılan mağara kategorisinde yer almaktadır. Nitelikli üstün statüde bu doğal harika tamı tamına 597 mt uzunluğuna sahiptir. Ayrıca deniz seviyesi bakımından mağara 900 mt yüksekliğe sahiptir.

İnsuyu Mağarası
İnsuyu Mağarası

Bu eşsiz mağaraya Burdur’a geldiğinizde uğrayabilir, dilerseniz de Burdur- Antalya yolu üzerinde bir yolculuk rotasına sahipseniz yine bu eşsiz doğal güzelliğin merkezi olan mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

İnsuyu Mağarası girişi
İnsuyu Mağarası girişi

Burdur İnsuyu Mağarası ayrıca içerisinde suyun aşınmasından dolayı pek çok sarkıt barındırmaktadır. Burdur Gezilecek Yerler  İnsuyu Mağarası (Burdur) Yer altı ve üstü şehrinin bir bütünü olarak da kabul görebilcek nitelikte olan bu eşsiz doğal güzelliği gördüğünüzde sizler de beğenmekten geri kalamayacak, tekrar ziyaret etmek isteyeceksiniz.

READ  İzmir`in Gitmeniz Gereken Tarihi Yerleri
İnsuyu Mağarası hakkında bilgi
İnsuyu Mağarası hakkında bilgi

Mağaranın adını aldığı, su kaynağı ise mağaranın iç kısmına bir manzara sunmaktadır. Mağaranın kendisi eşsiz birer manzara iken, ismini aldığı su kaynağı ile görmeye değer bir evrende kendinizi hissedeceksiniz. İnsuyu Mağarası’nın dış kısmında dilerseniz kafede oturabilir, bir şeyler yiyebilir, dinlenirken tarihin eşsiz doğal gezintisinde kaybolabilirsiniz.

İnsuyu Mağarasına Yakın Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

1 Yorum

gökçe güven 20 Ağustos 2019 at 15:39

Bir mağara ne kadar bu kadar fazla ferah olabilir ki demeyin 🙂 buradaya yolunuz düşerse İnsuyu Mağrasını mutlaka ziyaret edin ve doğal oluşuma hayranlıkla hayran kalın..

Cevapla

Yorum Yaz