Image default
Karadeniz Tarihi Yerler Trabzon

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı, Karadeniz’de ki en önemli yapıtlardandır. Tarihi bir yer olma özelliğine sahip Sümela manastırı, Trabzon ilinde gezebileceğiniz en güzel yerlerdendir. Bitki örtüsüne ve konumuna hayran kalacağınız bu yerde harika bir gezi yapabilir, Trabzon’un tarihi olan Sümela manastırını görebilirsiniz.

Sümela manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesinde yer alan en değerli tarihi yapıttır ve buraya her yıl binlerce ziyaretçi gelmektedir. Muhteşem manzarası ve bulunduğu yer ile ilgi çeken Sümela manastırı gezisinde keşfedebileceğiniz birçok yer ve mekan vardır.  Diğer adıyla “Meryem ana” olarak adlandırılan Sümela manastırı mutlaka görmeniz gereken Trabzon’un en popüler yerlerindendir.

Trabzon Maçka'da Sümela Manastırı
Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Hakkında

Trabzon ilinin Altındere köyü sınırlarında yer alan bölgede sarp bir kayalık üzerine kurulu Sümela manastırı, oldukça dikkat çeken bir tarihi yapıttır.  Vadiden 300 m yükseklikte bulunan bu tarihi yapı 1. Bizans imparatoru Theodoisus zamanında yaptırılmıştır.  Sümela, anlamı siyah olan bu isimde yapıtın üzerine kurulu Karadağlardan alıyor.

Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri olan Sümela manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde sarp kayalıklar üzerine kurulu harika bir yapıttır. Konumu ve ilgi çekici yönleri ile güzel bir yer olan Sümela manastırı gezisini Trabzon’da iken mutlaka yapmalısınız. Doğasına ve manzarasına hayran kalacağınız bu müthiş yerde yaptığınız gezide mutlaka fotoğraflarda çekmelisiniz.

Maçka'da Sümela Manastırı
Maçka’da Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Tarihi

Trabzon’da ilgi gören değerli yapıtlardan biri olan ve ziyarete açık olan Sümela Manastırı gezmeniz gereken yerlerdendir. Sümela manastırı Trabzon, 12 yy’da sanat dünyasının giderek geliştiği dönemlerde yapılmıştır.  O dönemlerde Meryem Ana adı ile bilinen Sümela manastırı, Hristiyan aleminin geçim kaynağı haline gelmiştir.  6 yy’da ise  Justinianus tarafından genişletilip, manastır halini alan bu yapıt, tarihi özelliğiyle Trabzon’da ziyaretçilerin ilk uğrak yeridir.

READ  Kristal Cam Teras - Safranbolu

Karadeniz’in Trabzon ilçesinde yer alan ve tarihi bir yapıt olma özelliği ile ön plana çıkan Sümela manastırı, yeşilin içerisinde huzur bulacağınız bir yerdir. Etrafında gezilecek yerleri ile de mükemmel bir yapıt olan Sümela manastırının farklı birçok bölümü vardır.

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Efsanesi

Trabzon şehrinin Maçka ilçesinde Karadağlar üzerinde sert ve sarp kayalıklar üzerine kurulmuş Sümela manastırı, yapısı ile dikkat çekici bir yer. Efsanesi ile de bir harika olan Sümela manastırı, her yönüyle muhteşemdir.  Yeşilliklerin üzerinde sert kayalıklar üzerine inşa edilmiş bu tarihi yapıtın efsanevi hikayesi, Meryem ananı  3. Alesios’un hayatını kurtarması ile başlar.

3.Alesios’un hayatını kurtaran Meryem Ana, onu bugün Sümela manastırı olarak adlandırılan bölgeye getirir. Daha sonra Alesios’un kararıyla burası sağlam yapıda bir manastır haline getirilmiştir.

Sümela Manastırı  Bilinenler

Trabzon Sümela manastırı, Trabzon’da en ilgi çeken yerlerden biridir ve buraya yılda birçok sayıda turist gelmektedir. Önemli ve değerli bir yapı olan Sümela manastırı yapımı araştırmalara göre 13 yy’a kadar dayanmaktadır. Yeşilliğin içerisinde muhteşem bir yapı olan Sümela manastırı, Osmanlı döneminde de büyük ilgi görmüş bir yapıttır.

Trabzon Sümela Manastırı
Trabzon Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Bölümleri

Karadağlar üzerine inşa edilmiş Sümela manastırı bölümleri, öğrenci odaları, ana kaya kilisesi, şaphel, misafirhane, kütüphane ve kutsal yazmalardır.  Kapladıkları alanlar geniş olan Sümela manastırında göreceğiniz yerler oldukça farklıdır.  Manastıra ilk girdiğinizde göreceğiniz  şey ise şu ihtiyacını karşılayan kemerdir.

Buradan sonra uzun bir merdivene çıkıp, manastırın tam merkezine ulaşıyorsunuz. Gezilecek her bölmesiyle bir harika olan Sümela manastırında muhafız odaları bulunmaktadır.  Muhafız odalarının yanında bulunan merdivenlerle ise manastırın iç mekanına girebiliyorsunuz.  Bu bölümün ardından sağ taraftaki odalarda kilise olan alanları göreceksiniz.  Buranın sağ tarafında ise kütüphane yer almaktadır.

READ  İnsuyu Mağarası (Burdur)

Sümela Manastırında Lezzetler

Maçka ilçesinde yer alan harika yapıt Sümela manastırı gezinizde dinlenebileceğiniz yerlerde mevcuttur. Sümela Manastırı gezinizden sonra burada bulunan restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Karadeniz’in deniz ürünlerinin bulunduğu bu restoranlarda enfes lezzetleri tadabilir, burada yemek yiyebilirsiniz.

Sümela Manastırı Trabzon
Sümela Manastırı Trabzon

Meşhur Karadeniz yemekleri yiyebileceğiniz  restoranlarında bulunduğu Trabzon’da ki Sümela manastırında harika vakit geçirebilirsiniz.  Müthiş lezzetleri tadabileceğiniz Sümela Sümela’da ki bu restoranlardan biri de Sümela restorandır.  Bununla birlikte Sümela ‘da kahve ve çay içip, dinlenebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. Tarihi yapıtı ziyaretinizde ve etrafı gezdiğinizde  farklı yerleri de keşfedeceğiniz Sümela manastırına Trabzon gezinizde mutlaka gelmelisiniz.

Sümela Manastırı Gezilecek Yerler ve Ulaşım

Trabzon’un  Maçka ilçesinde sert kayalıklar üzerine kurulu bir yapıt olan Sümela manastırı, görülmeye değerdir.  Buraya geldiğinizde gezeceğiniz ilk yerleşim kilisenin bölümleridir. Muhteşem konumu ve gezilecek yerleri de bulunan Sümela manastırında etraftaki doğada yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bununla birlikte Sümela manastırına giriş ücretlidir.  Girişte aldığınız müze bileti ile manastıra yılda 2 kez girebilme hakkına sahipsiniz.

Trabzon Sümela manastırına yaz mevsimlerinde giriş saatleri 09:00 -18:00 iken kış aylarında giriş 08:00 ila 18:00 arasındadır. Şehrin en gözde yerlerinden Sümela manastırına Trabzon’dan ulaşım için ise otobüs seferleri bulunmaktadır.  Özel aracınızla da gelinebilecek bir yer olan Sümela manastırına Trabzon ilinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trabzon Maçka'da Sümela Manastırı
Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Ortahisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

1 Yorum

Tuğçe Can Gürhan 22 Eylül 2019 at 00:03

Maçka dan sonra biraz burası uzun bir yoldan sonra araçla geldiğimizde 15 dk civarında yürüdüğümüz merdivenlerden sonra büyük devasa bir yapıtın vede harika bir manzaranın zamanınız olduğu kadar doyumsuz manzarasını görebilirsiniz… ???

Cevapla

Yorum Yaz