Image default
Karadeniz Rize

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Karadeniz Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize gezilecek harika güzelliğe sahip yerleri ve tarihi eserleri ile dikkat çeken bir bölgedir. Karadeniz bölgesinin yeşil tonlarına sahip Rize ilinde gezilecek ve görülecek her yer sizlere bir cennetteymiş gibi hissi verecektir. Zil kalesi, bu yerlerden biridir ve Rize’nin en eski tarihi eserlerindendir.

Rize Zil Kalesi
Rize Zil Kalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 15 km uzaklıkta kalan Zil kalesi, doğal güzelliği ile ziyaretçilerin hayran kaldığı bir yer. Bölgenin en ilgi çekici tarihi eserlerinden olma özelliği ile bir harika olan Zil kalesini Rize gezinizde mutlaka görmelisiniz. Fırtına deresinin yamaçları üzerine kurulu bir yer olan Zil kalesi, dere yatağından 100 m yükseklikte yer alıyor.

Zil Kalesi Rize
Zil Kalesi Rize

Zil Kalesine Ulaşım

Karadeniz bölgesinin 1. Dereceden arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan Zil kalesi, ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer alıyor. İlgi çekici bir tarihi eser olan Zil kalesi, Rize’ye gelen ziyaretçilerin mutlaka gördüğü yerlerden biridir. Çamlıhemşin ilçe çıkışında karşınıza çıkan 2 yoldan birine girerek, Zil kalesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Zil Kalesi - Çamlıhemşin Rize
Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Eşsiz Mimari Zil Kalesi

Rize gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Zil kalesi, tarihi çok eski yıllara dayanan bir yapıttır. En eski tarihi eserlerden biri olma özelliğine sahip Zil kalesi oldukça sağlamdır. 14.yy’da yapılan Zil kalesi ihtişamı ile uzaklardan bile göze çarpıyor. Yeşil tonların arasında kalmış bu Tarihi kale, Fırtına deresinden 100 m yükseklikte bir sarp kayanın üzerine inşa edilmiştir.

Rize Zil kalesi, 600 yıllık bir tarihi eser olmakla beraber, ipek yolu üzerine kurulu önde gelen eserlerdendir. Özellikle son yıllarda ziyaretçi sayısı hızla artan Zil kalesi, Rize’de ki en popüler yerlerden biri hâline gelmiştir. 2011 yılında restorasyon çalışmaları da yapılan Zil kalesi, daha da sağlam bir yapı hâline gelmiştir.

READ  Karadeniz'in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!
Zil Kalesi Çamlıhemşin
Zil Kalesi Çamlıhemşin

Tarihi Zil Kalesi

Rize’nin en değerli yapıtlarından Zil kalesi, görenlerin hayran kaldığı güzel bir yapıttır. Mimarisi ile dikkat çeken Zil kalesi Rize, fırtına deresinden 100 m yükseklikte kalıyor. Rize’de ki gezinizde görmeniz gereken bu tarihi eser, doğal güzelliklerin arasında kalmış muhteşem bir yerdir.

Dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelen Zil kalesi, eşsiz manzarası ile ziyaretçilerin hayran kaldığı bir tarihi eserdir. Dış kalenin kapısına gelmek istiyorsanız, kuzeybatı yönündeki patikayı takip etmelisiniz. Ulaşımı kolay olan bu yere dilerseniz özel araç, dilerseniz de otobüs ile gelebilirsiniz.

Zil Kalesi Çamlıhemşin Rize
Zil Kalesi Çamlıhemşin Rize

Doğal Güzelliğin Mimariyle Buluşması

Tarihi Zil kalesi bölgesine geldiğinizde buraya bir teras yoluyla orta surlar seviyesine çıkabilirsiniz. Buradan da ikinci kapıdan geçerek kale içerisine girebilirsiniz. Doğal güzelliklerin içerisindeki bu muhteşem kalenin içerisindeki tüm yerleri gördükten sonra buradan essiz manzarayı da seyredebilirsiniz. Dört katli bu kalede tarihe ait birçok kalıntı bulunmaktadır. Duvarlarındaki izler ile de dikkat çeken bu kaleyi Rize seyahatinizde mutlaka görmelisiniz.

Zil Kalesi - Çamlıhemşin
Zil Kalesi – Çamlıhemşin

Zil Kalesi Bölgede Diğer Gezilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

2 Yorumlar

Halil Aydın 22 Eylül 2019 at 17:33

Ayder yaylasına gelipte burayı es geçmeyin derim okadar gelmişiniz. üşenmeyin yoluda çıkın. Otoparkın yanındaki adam sobada patates vede yanında harika bir çay yapıyor taze taze ekmekle birlikte tadına bakmadan geçmeyin.

Cevapla
Sinem 2 Ekim 2019 at 12:17

Rize’de ticaret yollarını koruma amacıyla yapılan bu yapı bu bölgenin 4 gözetleme noktasından bir tanesidir. Buranın adı normalde Kale-i Zir (Aşağı Kale) iken vulgarik dilde Zil Kale ismi koyulan bu yapı müthiş bir manzaraya ve ihtşama sahiptir.

Cevapla

Yorum Yaz