Image default
Çamlıhemşin Rize

Rize Kalesi

Yeşil doğası ile Karadeniz’in bir cenneti olan Rize, yaylaları, dereleri ve kaleleri ile muhteşem bir şehirdir. Rize kalesi de şehrin en ilgi çekici bölgelerinden biridir ve burası oldukça müthiş bir yerdir. Tabiatın tüm güzelliklerini görebileceğiniz bu muhteşem yerde Karadeniz’in doğasında kafanızı dinleyebilir, huzur dolu saatler geçirebilirsiniz.

Rize Kalesi
Rize Kalesi

 

İç kale ve aşağı kale olmak üzere ikiye ayrılan Rize kalesi, Güney batı tarafında yer almaktadır.  150 metre yüksekliğinde bir kale olan Rize kalesi, doğal bir yükselti üzerine kurulmuştur. Rize Gezilecek Yerler İç ve aşağı kale olmak üzere iki bölümü olan kalenin giriş kapısı doğu yönünde yer alıyor.  1990 yılında turizm bölgesine katılmış Rize kalesi, daha sonradan onarılmış, sağlam bir yapıdır.

Zil Kalesi Çamlıhemşin Rize
Zil Kalesi Çamlıhemşin Rize

Rize Kalesi Ulaşım

Muhteşem doğal güzelliği ile etkileyici bir yer olan Rize kalesi, Rize’de iken mutlaka gelmeniz gereken yerlerden biridir.  Şehir merkezinde kale mahallesinde yer alan Rize Kalesine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Bu güzel yere gelmek için ilk olarak şehir merkezine ulaşmanız gereklidir. Şehir merkezine geldikten sonra buradan yürüyerek de Rize kalesinin yer aldığı bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Zil Kalesi - Çamlıhemşin Rize
Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Rize Kalesi Özellikleri

Eşsiz manzaranın izlenebildiği bir yer olan Rize kalesi, şehir merkezinde yer alıyor.  Yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz Rize kalesi bölgesinde eğlenceli bir gezi yapabilirsiniz. Turizm açısından Rize’nin en önemli yerlerinden Rize kalesi, ziyaretçilerin geldiği ilk yerdir. Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri! Turistik ve doğal güzellikleri ile çevrili bu yere şehir merkezinden yürüyerek gelebilir, dilerseniz burada konaklayabilirsiniz. Rize Kalesi – Zil Kalesi

READ  Pokut Yaylası

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Rize, her yeri ile ayrı bir güzeldir.  Etrafında işletmelerin ve konaklama yerlerinin bulunduğu bu kaleyi Rize ilindeyken kesinlikle görmelisiniz. Şehir merkezine de yakın olan Rize kalesi, deniz seviyesinden 150 yükseklikte yer almaktadır.

Rize Zil Kalesi
Rize Zil Kalesi

Rize Kalesi (Zil Kalesi) Hakkında

Rize’de gezilecek yerler arasında en popüler olan Rize kalesi, sağlam yapısı ve doğal güzellikleri ile harika bir yapıttır. Etrafı yeşil alanları ile kaplı bu yapıt, İç kale, aşağı kale, dış kale kalıntıları ve surlardır. Rize Kalesi – Zil Kalesi Kalenin yüksekliği ise yaklaşık olarak 2 metredir. Kalenin duvar kalınlığı da 2 ila 3 metre arasında değişmektedir.

Yapı malzemesi yontma taş ve horasan harcı olan Rize kalesi, sağlam bir kaledir. 1989 yılında kalenin güney tarafı ise onarım görmüştür. Rize iline ilk gelenlerin ilk uğradığı yerlerden olan Rize kalesini şehirde iken görmeli ve buranın doğal güzelliklerini de keşfetmelisiniz.

Rize Kalesi Turizm

Rize ilinin popüler yerlerinden olan Rize kalesi, birçok ziyaretçi ve turistin geldiği yerlerdendir. Şehir merkezinde olması dolayısıyla buraya ulaşımda oldukça kolaydır ve burada konaklama yerleri de mevcuttur. Rize Kalesi Rize, iç kale ve aşağı kale olarak ikiye ayrılmakta ancak günümüzde aşağı kısım tamamen kaybolmuştur.

 

Zil Kalesi Rize
Zil Kalesi Rize

Bir dönem Cenevizliler tarafından kullanılmış olan bu kale, daha sonra harap olmuş bir hâle gelmiştir.  Daha sonra imparator Jüstinyen döneminde yenilenmiş olan Rize kalesi, şuanda Rize’nin en fazla ziyaretçi akınına uğrayan yerlerdendir. Görkemli ve ihtişamlı görünüşüyle ve tam ilin merkezinde bulunması nedeniyle oldukça fazla ziyaretçinin geldiği Rize kalesi, turistik bir bölge hâlindedir.

Rize kalesi, bölgenin en turistik yeri olmasıyla beraber etrafındaki restoranlar ve harika manzarayı seyredebileceğiniz mekanlarla doludur.  Rize’nin en güzel ve sağlam yapılarından olan Rize kalesini görmeye yılda binlerce ziyaretçi gelmektedir.  Şehir merkezinden kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu yere dilerseniz özel aracınızla, dilerseniz de taksiyle 10 dakikada gelebilirsiniz. Kaleyi gezdikten sonra buradaki kafelerde bir çay içerek manzarayı daha keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz.

READ  Fındıklı Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Rize Kalesine Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Kıble Dağı Camii – Rize

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Kalkandere Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz