Image default
Rize

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Rize Pazar Gezilecek Yerler Doğal güzellikleri ile yemyeşil bitki örtüsüne sahip Karadeniz bölgesinde keşfedilecek farklı birçok yer bulunmaktadır. Rize ili de bu yerlerin çoğuna sahip bir şehirdir ve Pazar ilçesi, keşfedilmesi gereken yerler arasındadır. Rize merkezinin 38 km uzaklığında yer alan bu ilçe, büyülü çay kokusu ile harika bir yerdir. Karadeniz gezilecek yerler arasında en güzeli olan Pazar ilçesi, M.ö 64 senesinde kurulmuştur. Tarihi açıdan da önemli mimarilere sahip Pazar ilçesi, oldukça eski bir yerleşim yeridir. Mandalina, çay, hayvancılık ve kivi üretimi yapılan Rize ilinin Pazar ilçesi, muhakkak görmeniz gereken eşsiz yerlere sahiptir ve buraya ulaşım şehrin her yerinden sağlanabilmektedir.

Rize Pazar

Rize Pazar

Rize Kadınlar Pazarı

Rize ilinde gezilecek farklı birçok yer bulunmaktadır ve hepsinin ayrı bir güzelliği vardır. Pazar ilçesi, Rize ilinin gezilmesi gereken ilk yerleri arasındadır ve merkeze oldukça yakın bir bölgede kalmaktadır. Pazar gezilecek yerler listesinin ilk sırasında ise Rize Kadınlar Pazarı bulunmaktadır.

Kadınlar Pazarı
Kadınlar Pazarı

Rize Kadınlar Pazarı, ilçenin doğusunda Atina deresine paralel konumda bulunan meyve sebze pazarının yakınında bulunmaktadır. Süt,  peynir, tereyağı, bal gibi ürünlerin doğalının satıldığı bu harika pazarda her şeyin organiğini bulabilirsiniz.

Kız Kalesi
Kız Kalesi

Kız Kalesi

Doğal güzelliği ile büyüleyici bir şehir olan Rize, her yıl yerli yabancı birçok sayıda turistin geldiği bölgeler arasındadır. Bu ilde gezilecek yerler arasında ise Pazar ilçesi oldukça dikkat çeken bir bölgedir. Kız Kalesi de burada keşfedilmesi gereken yerlerdendir ve harika bir mimarisi bulunmaktadır. 7×7 ölçüsüne sahip duvarları ile ilgi çeken bir mimarı yapıt olan Kız Kalesi,  mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

READ  Rize Gezilecek Yerler | Rize'de 10 Ünlü Yer
Ciha Kalesi
Ciha Kalesi

Ciha Kalesi

Yemyeşil bitki örtüsüne sahip yerleri bulunan Rize ilinin Pazar ilçesi,  mutlaka keşfedilmesi gereken yerler arasındadır. Ciha Kalesi de burada görülmeye layık tarihi açıdan önemli bir mimarı yapıttır. Eski Ipek yolunun üstünde olan bu kâle, 13, 14. Yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Trabzon Pontus imparatorluğu devrinde yapıldığı söylenen bu tarihi yapıtın 2 kulesi ve orta kısmında bir daire kale bulunmaktadır.

Rize Pazar Kalesi
Rize Pazar Kalesi

Yücehisar Camisi

Karadeniz bölgesinin yeşil doğasına sahip şehirlerinden biri olan Rize ilinde gezip, göreceğiniz harika yerler bulunmaktadır. Pazar ilçesi, burada gezebileceğiniz yerlerden biridir ve burada tarihi mimarilere vardır. Yücehisar Camisi bu mimarilerden biridir ve mutlaka görülmesi gereken bir yapıttır. Ayşe hanımın 1799 yılında yaptırdığı medresinin yanına inşa edilen bu camı, görülmeye değerdir.

Derinsu Köprüsü
Derinsu Köprüsü

Derinsu Köprüsü

Karadeniz bölgesinin doğa harikası olan Rize ilindeki Pazar ilçesi,  görülmeye değer yerler ile çevrilidir. Mutlaka görmeniz gereken muhteşem yerlerin bulunduğu Pazar ilçesinde gezilmeye değer Derinsu Köprüsü bölgesi vardır. Derinsu köyünde bulunan bu köprü, 20.yy’da yapımı tamamlanmış bir mimaridir. 8.50 metre uzunluğunda , 2,30 m genişliğinde inşa edilmiş olan bu köprünün eski cağları da vardır.

Pazar Rize
Pazar Rize

Rize ilinin güzel ilçelerinden olan Pazar ‘da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Derinsu Köprüsü yer almaktadır. İsmini Derinsu köyünden alan bu güzel köprü, 4 metre yüksekliğindedir.

Ortayol Köyü Köprüsü
Ortayol Köyü Köprüsü

Ortayol Köyü Köprüsü

Rize’de gezilecek muhteşem yerler bulunmaktadır ve çoğu Pazar ilçesindedir. Muazzam bir görüntüye sahip Ortayol Köyü Köprüsü mimarisinin de yer aldığı bu ilçeye şehrin her yerinden ulaşım sağlanabiliyor. 19. Yy’da inşası tamamlanan bu köprü, 16 metre uzunluğundadır. 2,40 m genişliğinde,  10 metre yüksekliğinde ölçüleri bulunan Ortayol Köyü Köprüsü,  uğrak köyü yolundadır. Üstü taş döşemeli bu köprü, bölgede ziyaret edilen ilk mimarı yapıtlardandır. Mutlaka görmeniz gereken bu güzel yapıtı görmek için şehir merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

READ  Rize Kalesi

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Kıble Dağı Camii – Rize

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Kalkandere Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Aylin karasiz 22 Kasım 2020 at 23:13

Pazar karadenizin kucuk ama cok guzel tarihi ve dogasiyla mukemmel bir sehridir.Pazar’ı tanitan cokk guzel bir yazi olmus tesekkurler.

Cevapla

Yorum Yaz