Image default
Karadeniz Rize

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası

Pokut yaylası, Çamlıhemşin ilçesinde 2025 m yükseklikte kurulmuş bir yayladır. Çamlıhemşin’e 21 km uzaklıkta olmasına rağmen etrafının engebeli olması nedeniyle buraya ulaşım biraz uzun sürebilmektedir. Yaklaşık 1,5, 2 saat süren yolculuk ile Pokut yaylasına gelebilirsiniz. Karadeniz’in harika doğal güzellikleri arasında olan Pokut yaylası, “rüzgarlı vadi ”anlamına gelmektedir. Yerleşim tarihi bilinmeyen Pokut yaylasının ilk yerleşimi 200 yıl öncesine kadar dayanıyor.

Bugün 75 tane evin bulunduğu Pokut yaylasında konaklama yerleri de vardır. Evlerin kullanılmadığı Pokut yaylası bölgesinde halk ortan köy ve Konak mahallesindendir. Yeşillerin içerisindeki bu yaylayı Rize’deyken mutlaka gezmeli ve görmelisiniz.

Pokut Yaylası Çamlıhemşin
Pokut Yaylası Çamlıhemşin

Pokut Yaylasına Ulaşım

Görsel bir şölen sunan, güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen Pokut yaylası, Rize’nin en güzel yerleri arasındadır. Rize seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Pokut yaylası, zorlu yolculuktan sonra buraya geldiğinizde yorgunluğunuzu atacağınız muhteşem bir yerdir. Pokut yaylası Rize bölgesine ulaşım sağlamak için Çamlıhemşin’e gelmeniz gerekiyor. Buradan da 2 saatlik bir araba yolculuğu ile Pokut yaylasına varabilirsiniz. Aracınız yok ise 4-6 saatlik bir yürüyüşle buraya varabilirsiniz.

Pokut Yaylası Rize Çamlıhemşin
Pokut Yaylası Rize Çamlıhemşin

Yeşilin Her Tonundan Pokut

Temiz havası, yeşil alanları ve yüksekliği ile büyüleyici bir manzaraya sahip olan Pokut, cennet gibi bir yerdir. Rize’de gezilecek yerler arasında en güzeli olan Pokut’ta sevdiklerinizle beraber harika vakit geçirebilirsiniz. Yemyeşil alanları ile size adeta bir cennetteymiş hissi veren Pokut ’ta en güzel geçen aylar, Haziran ve Ekim aylarıdır. Dağların yamaçlarına kadar uzanan yemyeşil ağaçlara sahip Pokut ’un manzarasını gördüğünüzde buraya hayran kalacaksınız.

READ  Ardeşen Gezilecek Yerler
Pokut Yaylası Rize
Pokut Yaylası Rize

Rize’nin Cenneti Pokut

Yemyeşil alanları ve ağaçlık bölgeleri ile ilgi çeken Rize’nin cenneti Pokut’a yılın her mevsimi birçok ziyaretçi gelmektedir. Rizelilerin de sıklıkla gelip, gezdiği Pokut’ta ki her yere hayran kalacaksınız. Yeşilin arasındaki kutu kutu ahşap evler ve dağların yamaçlarına kadar inen ağaçlarla çevrili bu yerde vakit geçirmeyi çok seveceksiniz.

Pokut bölgesi içerisindeki Sal yaylasında bulunan 30-40 ev konaklama yeri olarak kullanılıyor. Pokut gezinizde, buradaki evlerde konaklayabilir, burada daha uzun bir süre kalıp, etraftaki doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Rize Pokut Yaylası
Rize Pokut Yaylası

Pokut’ta ki Güzellikleri Keşfedin

Rize’nin en güzel yerlerinden olan Pokut’ta ki gezinizde görmeniz gereken birçok sayıda yer vardır. Gezerken hayran kalacağınız Pokut’ta ki bu yerlerden biri de Sal yaylasıdır. Yeşilliklerin içinde kalmış bu yere Pokut’ta iken kesinlikle gelmelisiniz.

Rize Pokut yaylası bölgesine geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Sal yaylasında günlük bir gezinti yapabilirsiniz. Sal yaylasına geldiğinizde buradaki muhteşem yerleri gördükten sonra mutlaka Hazindak yaylasına da gelin. Manzarasına hayran kalacağınız Pokut bölgesinde piknik ve kamp alanları da bulunmaktadır. Buradaki gezinizde temiz havada piknik yapmadan geri dönmeyin.

Pokut Yaylası neresi
Pokut Yaylası neresi

Pokut’un Harika Manzarasını Seyredin

Karadeniz, Rize ilinin gezilecek yerlerinden biri olan Pokut bölgesinde muhteşem manzarayı saatlerce izlemenin keyfini çıkarın. Bulut denizi ile kaplı gökyüzünde yeşilin ger tonuyla kaplı alanlarda bulunan mor ve sarı çiçekler, gezinize huzur katacaktır.

Cennet gibi bir yer olan Pokut yaylasında duyduğunuz sesler, kuş sesleri ve buradaki hayvanların dağdan inerken çıkardığı sesler. Manzarasına ve yeşil alanlarına hayran kalacağınız Pokut’ta ki temiz havada, yeşil alanlarda uyuyarak sessiz ve huzur dolu saatlerde geçirebilirsiniz.

Rize Pokut Yaylası Manzarası
Rize Pokut Yaylası Manzarası

Pokut Yaylasında Nerede Kalınır?

Rize’nin cenneti olarak adlandırılan Pokut, konaklama süresince sizlere huzur verecek ve gezinize heyecan katacak bir yerdir. Yeşilin tonlarının bir arada olduğu Rize’nin yaylaları arasında en güzel olanı Pokut yaylasında konaklama yerleri de vardır. Hem günübirlik, hem de kalıcı ziyaretçilerin kalabileceği Pokut yaylasında konaklama yerleri bulunmaktadır.

READ  Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Dört tane pansiyonun bulunduğu Pokut yaylasında Pokut dağ evi (Demircioğlu ) pansiyonu bulunmaktadır. Yaylanın en yüksek alanında bulunan bu pansiyon muhteşem bir manzaraya sahiptir. Burada kalacağınız sürede kalacağınız bu pansiyon oldukça lükstür.

Pokut yaylası gezinizde konaklama için bulunan pansiyonlardan bur diğeri de Pokut Doğa konuk evidir. Hizmetsever insanların çalıştığı bu doğa evinde sabah uyandığınızda kendinizi alp dağlarında gibi hissediyorsunuz. Pokut yaylasının tüm yeşil tonlarını görebileceğiniz bu pansiyonda konaklamak oldukça rahattır.

Pokut Yaylasında Ne Yenir?

Yeşillerin ve ahşap kutu evlerin olduğu, gökyüzünde sayısız bulutların bulunduğu Pokut’ta geleneksel lezzetleri tatmadan geri dönmeyin. Karadeniz’in birbirinden güzel yemeklerini yiyebileceğiniz Pokut yaylasında yiyeceğiniz yiyecekler, oldukça özel tatları olan, yöresel lezzetlerdir. Kaymaklı kete, mısır ekmeği, kaymaklı muhlama, yöresel peynirler, balık, organik sebze, çay, et çeşitleri, pazı, ısırgan otu, kiraz, soğanla kavrulmuş turşular, kabak sütlacı, pekmezli asude ve çohala çorbası yiyeceklerini Pokut’ta iken kesinlikle deneyin.

Tüm yöresel lezzetleri tadacağınız Pokut yaylasında bulunan konaklama evlerinde istediğiniz yiyeceği tadabilirsiniz. Açık büfesi ve restoranı bulunan Pokut’ta ki pansiyonlarda dilediğiniz tüm yiyecekler ve yemek çeşitleri vardır.

Yayla Resimleri
Yayla Resimleri

Plato’da Mola

Pokut yaylasında geçireceğiniz hergün birbirinden farklı ve huzur vericidir. Günübirlik gezi yapmak isteyenlerinde geldiği bu yaylada yapacağınız gezintide pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Plato, yayladaki en güzel ve lüks pansiyonlardan biridir. Kaçkarların en iyi seyir terası, ve üç katlı olması ile Pokut’un yeşilliğin hakim olduğu alanlarını gösteren bu pansiyonda konaklayabilirsiniz. Pokut yaylasında yetiştirilen hayvanlardan elde ettikleri süt ve et ile pişirdikleri lezzetli yemekleri de mutlaka tadınız. Karadeniz’de yiyebileceğiniz en güzel yöresel lezzetlerin pişirildiği bu pansiyon konaklamak için oldukça iyi bir mekandır.

Buraya Yakın Gezilecek Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Kıble Dağı Camii – Rize

Rize’de Gezilecek 10 Ünlü Yer

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

1 Yorum

Onur Yağız 21 Eylül 2019 at 23:46

Bence arkadaşlar karadenizin en güzel yaylalarından birisi burası. Ortalama rakım olarak yükseklik 2.030 metre civarında. Buralara mutlaka enetap’a gidin, vede buralardan sonra göreceğiniz yerler Ayder, Samistal, Amlakit yaylalarını vede özellikle Kaçkar dağı zirveyi keyifle izleyebilirsiniz.

Cevapla

Yorum Yaz