Image default
Çaykara Karadeniz Trabzon

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler Trabzon doğal ve estetik görünümüyle dünya çapında oldukça ilgi çekmektedir. Kültürel birikimi, mimari eserleri ve tarihi dokusuyla en nitelikli şehirler arasında olan Trabzon’da oldukça fazla gezilecek yerler vardır. Tarihi dokusundan, doğallığına kadar kültürel birikimi üstün olan Trabzon adeta cennetten bir köşe niteliğindedir. Bu üstün niteliklere sahip ilde gezilecek yerleri sizleri için derledik.

Uzungöl Kahvaltı
Uzungöl Kahvaltı
 • Uzungöl

Uzungöl Her mevsimde yerli ve yabancı turistlerin akımına uğrayan Trabzon’da en çok ilgi çeken Uzungöl doğal görünümü ile insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Uzungöl oldukça değerli bir göl olup, yeşilin her tonuna hakim bir doğal güzelliğe eşlik ederek akıntısına devam etmektedir. Uzungöl’e ulaşım oldukça basit olup, Trabzon merkezden otobüsler kalkmaktadır. Bu özel gölde sizler de huzur bulurken eşsiz güzelliğinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Trabzon’u ziyaret ettiğinizde sizler de kesinlikle bu özel gölü ziyaret edebilir, fotoğraf çekerek bu özel ziyaretinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Trabzon Haldizen Yaylası
Trabzon Haldizen Yaylası
 • Haldizen Yaylası

Haldizen Yaylası Trabzon için kritik öneme sahip olan Uzungöl’ün oluşumunda etkili olmuştur. Haldizen Yaylasında bulunan Haldizen Deresi, Uzungöl’e akmaktadır. Trabzon Gezilecek Yerler Eşsiz görünümü ve ferahlığıyla sizler de kendinizden geçeceksiniz. Trabzon’un ünlü yaylalarından biri olan Haldizen Yaylası sizleri de büyülemekle kalmayacak, temiz havasıyla kendinizi sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır. Yüzlerce çiçek çeşitleri, doğal bitki yapısıyla sizler de bu yayla karşısında büyüleneceksiniz.

Aygır Gölü
Aygır Gölü
 • Aygır Gölü

Trabzon’un en özel göllerinden biri olan Aygır Göl’ü eşsiz bir görünüme sahiptir. Trabzon merkezine bağlı olan Çaykara ilçesinde bulunan bu gölün uzunluğu da oldukça göze çarpmaktadır. Yükseklik açısından 2740 metre yer seviyesinden yukarıda bulunan bu göl buz göl kategorisinde değerlendirilmektedir.  Gölün kenarında sizler de keyifli dakikalar geçirebilir, dilerseniz de göl kenarında piknik yapabilirsiniz. Eski zamanlardaki ismi Anzer Gölü’dür. Zaman içerisinde ismi Aygır Göl’ü olan bu göl oldukça görmeye değerdir. Sizler de bu özel gölü ziyaret edebilir, keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

READ  Karadeniz'in En Güzel Görülecek Yaylaları
Sera Gölü - Trabzon
Sera Gölü – Trabzon
 • Sera Gölü- Sera Gölü Tabiat Parkı

Sera Gölü Trabzon merkezine bağlı Akçabat ilçesinde bulunan bu göl oldukça özel doğal bir şaheserdir. Sera Göl’ü yakın zamanlarda doğal durumlar kapsamında oluşmuş bir göldür. Bu özel göl 1950 yılında doğal bir afet olan deprem sonucunda oluşmuştur. Göl set gölü olma niteliği taşımaktadır. Gölün konumlandığı alan bakanlık tarafından 2010 yılında tabiat parkı kapsamına katılmıştır. Trabzon Gezilecek Yerler Bu tabiat parkında sizler de piknikler yapabilir, eşsiz temiz hava eşliğinde bisiklet turları yapabilirsiniz. Dilerseniz de doğa yürüyüşü yaparak kendinizi motive edebilirsiniz. Sizler de meditasyon adına Sera Gölü Tabiat Parkını ziyaret edebilir, eşsiz yeşil tonların içerisinde kendinizi keşfederken, Sera Gölünü seyre durabilirsiniz.

Balıklı Göl
Balıklı Göl
 • Balıklı Göl

Dağların tepesinde konumlanmış bu özel göl görenleri kendisine hayran bırakmakla kalmıyor, eşsi güzelliğiyle adeta büyülüyor. Balıklı Göl ismini göl içerisinde bulunan balıklardan almaktadır. Gölü ziyaret ederek sizler de ferahlayabilir, göl üzerinde su bisikletlerinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Dilerseniz de zipline yaparak ailecek hoş saniyeler geçirebilirsiniz. Karadeniz Gezilecek Yerler Trabzon’u ziyaret etmeniz durumunda sizler de Balıklı Gölü görmeden geçmeyin deriz.

Trabzon Çal Köy Mağarası
Trabzon Çal Köy Mağarası
 • Çal Köy Mağarası

Çal Mağarası Trabzon doğal güzelliklerin merkezidir. Çeşitli mağaralar, bitki örtüsü, akarsuları ve gölleriyle tabii en önemlisi denizi ile en nitelikli şehirlerarasındaki yerini almaktadır. Doğal güzelliklerden biri olan Çal Köy Mağarası oldukça dikkat çeken bir güzelliktir.  Trabzon görülecek yerler Bu özel mağara içerisinde oldukça özel bir gizem barındırmaktadır. 8 kilo metre uzunluğunda olan bu mağaranın ancak 1 kilo metresi halka açık gezmek için uygundur. Mağarayı özel kılan bir diğer özellik ise mağaranın içerisinde bir göl olmasıdır. Sizler de bu özel mağarayı ziyaret ederek, eşsiz güzelliğe ve gizeme sahip dakikalara şahit olabilirsiniz.

READ  Boztepe Trabzon'un İncisi

Trabzon Sümela Manastırı

 • Sümela Manastırı

Sümela Manastırı , Trabzon’un görmeye değer eşsiz mimari eserlerinin başında yer almaktadır. Trabzon’a uğrayıp da bu eşsiz yeri görmeden geçmek asla olmaz! Bu eşsiz tarihi kültür doku milattan sonra 365 ile 395 seneleri arasında inşa edilmiştir.  Trabzon gidilmesi gereken yerler arasında Eşsiz bir görünüme sahip olmasının yanında manzarası da bu manastıra üstün bir kültür katmıştır. Sizler de bu manastırı ziyaret ederek eşsiz bir deneyim elde edebilir, Sümela Manastırı tarihi dokuyu hissetmenizin yanında, eşsiz doğal manzara karşısında kendinizden geçebilme fırsatını elde edebilirsiniz.

Trabzon Ayasofya Müzesi
Trabzon Ayasofya Müzesi
 • Ayasofya Müzesi

Tarihin eşsiz mimari eserlerinden bir diğeri ise Ayasofya müzesidir. Bu müze eşsiz güzelliğe sahip olmasının yanında tarihi dokusu ile de oldukça dikkat çekmektedir. Bir süre işlevini kilise olarak devam ettiren bu müze Osmanlılar tarafından gerçekleştirilen fetihler sonrasında Kürt Ali Bey aracılığı ile cami olarak ibadethaneye çevrilmiştir. Trabzon’da görülecek yerler Bizans’ın mimari eserlerini oldukça içerisinde yoğun olarak barındıran bu eser günümüzde müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi
 • Trabzon Kalesi

Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen bu eşsiz kale, Trabzon’u ziyaret eden kişilere kendisini hayran bırakmaktadır. Geçmişte Bizanslılar tarafından inşa edilen kale kalıntıları üzerine konumlan bu kalenin çeşitli bölümleri de bulunmaktadır. Trabzon’u ziyaret edenlere eşsiz bir görüntü sunmaya devam eden bu kaleyi sizler de seyretmeye doyamayacak, iç mekan tasarımlarının yanında eşsiz manzarayı kale içerisinden seyretmekten oldukça keyif alacaksınız.

Trabzon Atatürk Köşkü
Trabzon Atatürk Köşkü
 • Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü şehrin tam merkez sırt kısmına konumlanmış eşsiz bir yapıttır. Gerek binası, gerek bahçesi ile insanın içini ferahlatan bu köşk 1890 senesinde inşa edilmiştir. Bina genel olarak kültürel bir eser görünümde olup, çağın Avrupa mimarisinden pek çok etkiyi dış cephesinde barındırmaktadır. Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisinden dolayı köşkü ziyaret edenler bu esere hayran kaldıklarını belirtirken, rahatlatıcı etkisini es geçmemektedirler.

READ  Karadeniz'in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Köşk Atatürk tarafından, Trabzon’u ziyaret etmiş olduğu zaman dilimlerinde konaklama için kullanılmıştır. Sizler de bu köşkü ziyaret ettiğinizde döneme ait eserler, Atatürk’e ait kişisel eşyaları görmenin yanında ferahlatıcı etkisi ile kendinizden geçebilirsiniz.

Trabzon Bedesten Çarşısı
Trabzon Bedesten Çarşısı
 • Bedesten Çarşısı

Tarihi kültürü içerisinde yaşatan bedesten çarşısı ile sizler de tarihi dokunun içerisinde çeşitli alışverişler yapabilirsiniz. Oldukça eski olan bu özel mimari yapıt, görsel açıdan oldukça standartların üzerindedir. 1461 ile 1512 yılları arasında yapımının tamamlanıldığı düşünülen bu yapıt geçmişten geleceğe yaşamına devam ettirmekte. Günümüzde de dahil olmak üzere halen içerisinde çeşitli ürünler satılmaktadır. Mağazaların oldukça yoğun bulunduğu bu çarşıda sizler de tarihi dokunun içerisinde alışverişler yapmaya doyamayacak, Trabzon’a ait yöresel tat ve lezzetleri bu çarşıda tatma imkanını yakalayabileceksiniz.

Trabzon Küçük Ayvasıl Kilisesi (Anna Kilisesi)
Trabzon Küçük Ayvasıl Kilisesi (Anna Kilisesi)
 • Küçük Ayvasıl Kilisesi (Anna Kilisesi)

 1. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen bu eski kilise yerel veya yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Şehrin tam olarak kalbinde yer alan bu kilise, geçmişten geleceğe her türlü çağı gerisinde bırakarak günümüze kadar dayanmış, dayanmaya da devam etmektedir. Geçmişten geleceğe kullanıma açık olan bu kilise 1923 senesi de dahil olmak üzere o tarihe kadar halk tarafından kullanıma açık bir vaziyete olmasına karşın. 1923 Senesinden sonra kilise olarak kullanılmamıştır. Kilise olarak kullanılmasının ardından çeşitli ürünler için depo özelliği kullanılan bu yapıt yıllar içerisinde yıpranmalara uğrasa da bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bu özel yapıyı Trabzon’a gelirseniz muhakkak ziyaret etmeli, tarihlere şahit olan bu kilise ile eski zamanlara yolculuk yapabilirsiniz.

Trabzon Çevresinde Diğer Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Ortahisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Sera Gölü – Trabzon

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

4 Yorumlar

Cansu Karaca 29 Ekim 2020 at 23:12

Güzel bir konu olmuş trabzonda bilmediğim yerleri öğrendim teşekkürler

Cevapla
Yakup 26 Kasım 2020 at 11:35

Arkadaslar ben oncedende zaten hep buralari kullaniyordum gerçekten fazlasiyla geliştirilmiş yerler

Cevapla
Melih Macit Aktaş 9 Aralık 2020 at 12:51

Tabzonun tarihi esintisini görmek istiyenler kesinilkle ayasofya müzesini ziyaret etmeliler. Gölleri seviyorsanız kesinlikle Sera Gölü ve Uzun Gölü ziyaret etmelisiniz

Cevapla
Melih 9 Aralık 2020 at 12:55

Trabzonun gezilebilecek turistik yerlerini çok güzel bir şekilde bilgilendirme yapılmış gerçekten müthiş

Cevapla

Yorum Yaz