Image default
Trabzon

Trabzon Ortahisar Gezilecek Yerler

Trabzon Ortahisar Gezilecek Yerler

Trabzon Ortahisar
Trabzon Ortahisar

Trabzon’un büyükşehir olmasının hemen ardından ilçe statüsüne kavuşmuş Ortahisar, 320 bin nüfusu ile beraber şehrin en büyük yerleşim alanlarından biridir. Trabzon Havaalanı ve Otogarı’nı içine almış olan ilçe içerisinde pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Ortahisar gezilecek yerler içinde tarihi kaleler, yapılar ve tabiat parkları ziyaretçilere oldukça dolu bir gezi deneyimi sunmaktadır. Günübirlik şekilde dahi gidiş geliş mesafesinde olan rotaları tercih etmeden hemen önce ilçede Trabzon Kalesi, Ayasofya Müzesi ve aynı zamanda Zağnos Vadisi görülmesi gerekli olan yerlerdir. Ortahisar’da uygun fiyatları ile beraber bütçe dostu konaklama hizmetleri veren hoteller de yer alıyor.

Ortahisar Gezilecek Yerler
Ortahisar Gezilecek Yerler

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi, Bizans Dönemi’nden kalmış olan yapı, Aşağı Hisar, Orta Hisar ve Yukarı Hisar olmak şekilde üç bölümden oluşuyor. Günümüzde oldukça heybetli surları dikkat çekiyor. Kale içerisinde bulunan tiyatro ve hastane gibi kalıntıları dikkat çekicidir. 13-14. senelerinde yapımı tamamlanan kale bölgeye dışarıdan gelmekte olan saldırılara karşı korumak için uzun surlar ile beraber desteklenmiştir. Osmanlı egemenliğine geçtikten hemen sonra dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet kalenin girişine bir kitabe yaptırılmıştır.

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi

Dolmuşlar ile beraber kaleye ulaşmak mümkündür. Ortalama 5 dakika süren bir yolculuk sayesinde tarihi dokusunu yakından görebilir ve surlarından güzel Trabzon’u izleme şansını her daim değerlendirebilirsiniz. Tarihi ve aynı zamanda turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri adına Trabzon otellerinde konaklayabilirsiniz.

Ayasofya Trabzon

Ayasofya Trabzon İmparatorluğu zamanından günümüze kalan en önemli tarihi eserlerden biri Ayasofya’dır. Kilisenin üç girişi olarak mevcuttur. Geniş bir bahçesi olan yapı Cumhuriyet zamanı bir dönem müze olarak kullanılmıştır. Yapı hakkında detay duvarlarının tamamının freskler ile birlikte kaplı olmasıdır. Günümüzde bunlardan yalnızca 55 tanesi kalmıştır. 1964 senesinde müze olmasına karar verilen yapıyı ziyaret etmek için ziyarete açık olup olmadığını teyit etmeniz öneriliyor. Ortahisar’da tatilde keyifle dinlenmek, kışa hazırlanmak ve bedenen tümüyle rahatlamak adına Ortahisar gezi rehberini ziyaret edebilirsiniz.

READ  Boztepe Trabzon'un İncisi
Ayasofya Trabzon
Ayasofya Trabzon

Yeni Cuma Camii

Yeni Cuma Camii Trabzon‘da bulunan iç kale olarak bilinen alanda yer alan Yeni Cuma Camii bu şekilde hizmet verse de geçmişte kilise şeklinde kullanılmıştır. 11.yüzyılda inşa edilen kale o şehri koruduğuna inanılan Eugenios ismini almıştır. Trabzon İmparatorluğu krallar burada taç giyerek egemenliklerini ilan etti. Fatih Sultan Mehmet şehrin alınmasının ardından ilk Cuma namazı tarafından burada kılınmıştır. Bundan hemen sonra kilise cami olarak değiştirilmiş ve Yeni Cuma Camii ismini almıştır.

Yeni Cuma Camii
Yeni Cuma Camii

Zağnos Vadisi Parkı

Zağnos Vadisi Parkı; Trabzon Belediyesi tarafından Trabzon Kalesi’nin yakınına yaptırılan yapı özel bir mimar ile hazırlanmıştır. Sürekli şekilde eklemeler yapılan park bölgenin en büyüğü özelliğine sahiptir. Ailesi ile vakit geçirmek isteyenlerin her daim ziyaret ettikleri noktalardan birisidir.

Zağnos Vadisi Parkı
Zağnos Vadisi Parkı

Park dahilinde oturma alanları, su akan noktalar ve bununla beraber küçük köprülerin yanında pek çok bitkinin de yer alması dinlendirici şekilde bir atmosfer yaratmaktadır. Trabzon’a doğru biçimde çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gerekli olan yerleri öğrenmek adına gezi rehberi faydalı oluyor.

Küçük Ayvasıl Kilisesi

Küçük Ayvasıl Kilisesi Trabzon’dan sonra kilise olarak kullanılmaya devam noktalardan birisidir. Ara sokaklarda yer alan kale mimarisi ile dikkat çekmektedir. 9. yüzyılda yapımı kilise günümüzde kullanılmıyor olsa da heybetli duruşu ile beraber yoğun ziyaret almaktadır. Ortahisar’da camiye dönüştürülen kiliseler bulunsa da bu yapı 1923 senesine kadar hizmetine devam etmiştir. Kilisenin kapısı üzerinde yapının Yunanca bir kitabe ile aktarılmaktadır. Uzun zaman bakımsız kalen kilise 2014 senesinde tekrar ziyaretçilere açılmıştır.

Küçük Ayvasıl Kilisesi
Küçük Ayvasıl Kilisesi

Boztepe Mesire Yeri

Boztepe Mesire Yeri Ortahisar’ı kuş bakışı şekilde için yapmanız gereken Boztepe mevkisine gitmek olacaktır. Şehir merkezinden ortalama 2 kilometre uzaklıkta olan tepede 250 metre yüksekliğe sahiptir. Trabzon şeridini ve şehrin büyük bir bölümünü seyretmeye olanak tanımaktadır. Kişilerin ziyaretine açık olan mesire alanında rahatça oturabilir ya da bölgede yer alan yeme içme noktalarına giderek manzara eşliğinde zamanınızı geçirebilirsiniz.

READ  Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!
Trabzon Boztepe Mesire Yeri
Trabzon Boztepe Mesire Yeri

Bölgeye ulaşmak adına şehir içindeki dolmuşları kullanabileceğiniz şekilde taksi tutarak da buraya ulaşabilirsiniz. Özellikle akşam saatleir sunduğu manzaraya karşı harika vakit geçirme şansınız vardır. Ortahisar’da kaliteden asla ödün vermeyen ve pek çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller yer alıyor.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Ortahisar’a yaklaşık olarak 43 km uzaklıktadır. Sarp kayalıklara inşa edilmiş olan manastır halk arasında Meryem Ana ismiyle anılmaktadır. Sümela, yerli ya da yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek bir ihtişamdadır.

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Uzungöl

Uzungöl Ortahisar’a yaklaşık olarak 100 km uzaklıktadır. Yöresel yemekleri ve bununla beraber manzarası ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi her daim başaran Uzungöl Trabzon’un sembolleşmiş doğal şekilde güzellikleri arasındadır.

Uzungöl
Uzungöl

Çal Mağarası

Çal Mağarası Ortahisar’a yaklaşık olarak 55 km uzaklıktadır. Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olarak bilinen mağara oldukça ünlü bir yerdir. Mağaranın sekiz milyon yılda günümüzdeki haline dek tahmin edilmektedir.

Çal Mağarası
Çal Mağarası

Bedesten Çarşısı

Bedesten Çarşı Ortahisar’a yaklaşık olarak 10 km uzaklıktadır. Bedestenin 1461 ile beraber 1512 seneleri arasında inşa edilmiş olduğu tahmin ediliyor. Yerel lezzetlerin meraklılarına her daim sunulduğu çarşı oldukça ilgi görüyor.

Bedesten Çarşısı
Bedesten Çarşısı

Trabzon Müzesi

İlçe merkezinde yer almakta olan Trabzon Müzesi, her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Sahil kesiminde yer aldığı belirtilen müze, pek çok tarihi ve kültürel parçayı dahilinde barındırmaktadır. Yabancı turistlerin her daim ilgisini çeken Trabzon Müzesi, 1500 metrekare kadar genişliğindedir. Daha fazla kültürel parçaların bulunduğu müze, Trabzon tarihi ile ilgili önemli eserleri de barındırıyor.

Trabzon Müzesi
Trabzon Müzesi

Sık sık gezi turlarının da beraberinde gerçekleştirildiği şehir müzesi, mimari yapısıyla da oldukça ön plana çıkmaktadır. Saatlerce zaman geçirebileceğiniz yerler olan Trabzon Müzesi, Ortahisar’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Senenin her günü ziyarete açık olan müzenin sabah 08:00 ile 17:00 saatleri arasında meraklılarına hizmet verdiği bilinmektedir. Araç girişine de oldukça uygun bir bölgede yer alan müze, aile ziyaretleri bakımından da tercih edilmektedir. Müze Kartsız şekilde de geçişlerin yapıldığı Trabzon Müzesi, müzeler listesinde yer almaktadır.

READ  Trabzon Gezilecek Yerler

Atatürk Köşkü

İlçe merkezine ortalama 4 kilometre uzaklığı bulunan Atatürk Köşkü, mimari yapısıyla beraber ön plana çıkmaktadır. İçerisinde pek çok tarihi şekilde yapının yer aldığı köşk, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Uzun seneler boyunca mimari yapısını korumayı başarmış şekilde Atatürk Köşkü’ne özel araçlarla yahut otobüslerle ulaşım sağlamanız mümkündür.

Atatürk Köşkü Trabzon
Atatürk Köşkü Trabzon

2 katlı biçimde olduğu belirtilen köşk, yaklaşık olarak 700 metrekare alanı kapsamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’ndan pek çok kültürel parçanın yer aldığı bu özel köşkte Atatürk heykeli de mevcuttur. Köşkte yer almakta olan mini kütüphane sayesinde köşk hakkında önemli bilgiler edinmenize her daim olanak sağlanmaktadır. Senenin her günü ziyarete açık olduğu belirtilmiş olan Atatürk Köşkü, sabah 09:00’dan itibaren akşam 18:00’e kadar ziyaretçi ağırlamaktadır.

Olimpiyat Parkı

İlçe merkezinde olan Olimpiyat Parkı, kafa dinlemek isteyenlerin sık şekilde ziyaret ettiği yerlerden biridir. İçerisinde pek çok mekanın bulunduğu park, yaklaşık 1500 metrekare genişliğe her daim sahiptir. 7’den 70’e herkesin ziyaret edebileceği şekilde Olimpiyat Parkı, eğlenceli olan aktivitelere de olanak sağlamaktadır.

Olimpiyat Parkı
Olimpiyat Parkı

Kamp ve akabinde piknik aktivitelerinin yanında festivallerin de düzenlendiği alanda eğlenceli zaman geçirmeniz mümkündür. Park çevresinde yer almakta olan restoran ve kafe gibi mekanlar, ekonomik olmasıyla beraber biliniyor. Ortahisar gezilecek yerler listelerine mutlaka alınmalıdır.

Trabzon’da Keşfedilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Sera Gölü – Trabzon

Gezicini

Of Gezilecek Yerler

chebsra

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Çal Mağarası – Trabzon

Gezicini

Boztepe Trabzon’un İncisi

Gezicini

Yorum Yaz