Image default
Trabzon

Of Gezilecek Yerler

Of Gezilecek Yerler

Trabzon Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun cevabı, buraya seyahat etmeyi düşünen kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başlamıştır. Of’ta gezilecek tarihi ve doğal güzellikte pek çok nokta yer alıyor. Karadeniz Bölgesinin en ünlü olan şehirlerinden biri olan Of ilçesi, Trabzon sınırları içinde yer alıyor. Trabzon Of insanıyla ve doğal güzellikleriyle tüm ülkemizde gönülleri kazanmış bir ilçedir. Karadeniz turuna Of ilçesine uğramadan Trabzon’dan çoğu kez ayrılmazlar.

Trabzon Of
Trabzon Of

Sizler de Trabzon’a gitmişken bu ilçeyi ziyaret edebilirsiniz. 1800’lü senelerde ortaya çıkan sahil kasabası olan Of, tarihi çok sayıda egemenliğinde kalmıştır. Bölgesinde o güne kadar yerleşim yoktur. Fakat daha sonra bölgeye cami yapılmasıyla köylerden gelen yöre halkı Of tarihi oluşmasını her daim sağlamıştır. Bölgede cami dolayısıyla yeri kurulmasıyla bölgede yerleşim arttı. Türk halkına oranla Rum sayısı azalsa bile günümüzde hala az sayıda yaşayan Rum halkı da yaşıyor.

Of Gezilecek Yerler
Of Gezilecek Yerler

Hapsiyaş Köprüsü

Karadeniz sınırları Trabzon ve Rize bölgesinde çok sayıda bulunan taş, köprüler mimari olarak birbirine benziyor. Trabzon Of sınırlarında yer alan ve 1935 senesinde yapılan Kiremitli Köprü olarak da bilinmekte olan bu yapı kayalar üstüne oturtulan taş ayakları ve gövdesiyle diğer örneklerden ayrılıyor. Mimari yapısıyla ilgi çekmeyi Hapsiyaş Köprüsü, uzun seneler boyunca korunmayı başarmıştır.

Of Hapsiyaş Köprüsü
Of Hapsiyaş Köprüsü

İlçe merkezine üç kilometre uzaklıkta bulunan bu özel köprüye araçlarla veya yürüyerek ulaşımın tamamı sağlanmaktadır. Restore çalışmalarıyla kadar ulaşması başaran yapı, Of ilçesinin önemli tarihi arasında yer almaktadır. Sık sık ziyaretlerin Hapsiyaş Köprüsü, her yıl binlerce birey tarafından ziyaret edilmektedir. Fotoğrafçılık aktiviteleri avantajlı bir bölgede yer alan köprü, manzaralara komşudur.

READ  Karadeniz'in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!
Hapsiyaş Köprüsü
Hapsiyaş Köprüsü

Yaklaşık 15 metre olan tarihi köprü, 2 metre genişliğindedir. Sakin bir bölgede yeri olan Hapsiyaş Köprüsü, gençlerin her daim uğrak noktaları arasında bulunuyor. Aile ziyaretlerinin gerçekleştirildiği Hapsiyaş Köprüsü, aktivitelere de olanak sağlamaktadır. Kamp ve piknik başta olmak üzere doğa yürüyüşü ve tırmanışı gibi aktivitelerin yapıldığı, yabancı turistlerin ilgi odağında yer almaktadır. Herhangi kısıtlamasının bulunmadığı Hapsiyaş Köprüsünü her günü ziyaret etmeniz mümkün oluyor. Köprüsünün giriş ücreti yoktur.

Trabzon’da Keşfedilecek Yerler

Taşhanpazarı Camii

Karadeniz yöresine özgü şekilde cami mimarisini görmek isteyenler Of ilçesi ziyaretinde Taşhanpazarı Camii’ni de ziyaret her daim edebiliyor. Bölgenin özelliklerini yansıtmakta olan bu cami günümüzde hala ibadete açık durumdadır.

Taşhanpazarı Camii
Taşhanpazarı Camii

Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı

Of’un Sıraağaç köyünde yer almakta olan bu tarihi yapının ortaya çıkış tarihi belli olmuyor. Şöminesinde bulunan tarihe göre 1819 senesinde yapıldığı düşünülmektedir. En az 180 senelik olan bu yapıda 40 ustanın yapıyı 6 yılda tamamladığı anlatılır. Deniz manzaralı olan konak, simetrik bir plana tipik Karadeniz mimari anlayışına yapılmıştır. Eğer Of seyahati planlıyorsanız; her daim bu rotasyonlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı
Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı

Of’ta Gezilecek Doğal Yerler

Karadeniz doğal güzellikleriyle beraber ün yapan bir şehirdir. Bir sahil kasabası niteliğindeki Of gezilecek yerler bakımından Karadeniz’in deniz manzaralarını yaşamanızı sağlıyor. Bölgenin her daim doğal güzelliklerini görmek istiyorsanız Of ilçesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Pileki Mağarası

Trabzon ile Rize il sınırı bulunan İyidere ilçesinde bulunan mağara yıl önce oluşturulan en büyük mağaralardan biridir. Of bölgesine oldukça bir bölgede bulunan mağara yöre halkı uzun yıllar önce pileki taşı çıkartmak kullanılmıştır. Günümüzde görülmeye tüneller, kuyular ve gölleri barındıran Of’u ziyaret edenlerin uğrak noktasıdır. İlçeye 14 kilometre uzaklıkta yer alan Pileki Mağarası, sakin bir bölgede yer almasıyla bilinmektedir. Bu mağara, fotoğrafçılık açısından da tercih ediliyor. Turistlerin sık sık ziyaret mağara, yapay mağaralar arasında almaktadır. Her yıl binlerce tarafından ziyaret edilen Pileki Mağarası, içerisinde kültürel eseri bulundurmaktadır.

READ  Karadeniz'in En Güzel Görülecek Yaylaları
Pileki Mağarası
Pileki Mağarası

Oldukça geniş kapsayan mağara, uzun seneler görüntüsünü korumayı başarmıştır. Önemli parçaların yer aldığı mağarada aktiviteler de gerçekleştirilmektedir. Pileki Mağarasında, her yıl düzenli gerçekleştirilen festivallere sağlayabilirsiniz. Zamanında gezi turlarının da gerçekleştirildiği şekilde mağara, Of’ta mutlaka gereken yerler arasında bulunuyor. Herhangi kısıtlamasının bulunmadığı mağara, 17:00 saatine kadar ziyaretçi ağırlıyor. Pileki Mağarası’nın bir giriş ücreti yoktur. Trabzon’un güzellikleri bakımından tarihi ve zengin öneme sahip en turistik Of için planladığınız konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz bu rotasyonlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Of Pileki Mağarası
Of Pileki Mağarası

Çağlayandere Şelalesi

Rize’nin Kalkandere ilçesi dahilinde bulunan Çağlayan şelalesi Of’a oldukça bir doğal güzelliktir. Bozulmamış bu doğa harikası yerli turistlerin uğrak noktasıdır ve doğa uğraşan sporcuların da ilgisini çeker. İlçeye 10 kilometre uzaklığı bulunan Çağlayan Şelalesi, doğal turistlerin ilgisini çekmektedir. Yer alan şelale, oldukça geniş olan bir bölgeyi kapsamaktadır. Özel araçlarla veya gezi otobüsleriyle beraber ulaşım sağlayabileceğiniz Çağlayan Şelalesi, her sene on binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Çağlayandere Şelalesi
Çağlayandere Şelalesi

Gençlerin de her daim ziyaret gerçekleştirdiği şelale, doğa ile iç içe olma da ön plana çıkmaktadır. Kamp ve piknik yapıldığı alan, sosyalleşme açısından da bir öneme sahiptir. Yabancı turistlerin ilgisini çeken şelale, harika fotoğrafçılık aktivitelerine olanak sağlamaktadır. Aile ziyaretleri da uygun olduğu belirtilen Çağlayan Şelalesi de konu olmuş bir yerdir. Of ilçesinde gezilmesi gereken yerler arasında bulunan, daha çok yaz aylarında popülerlik kazanmaktadır. Herhangi kısıtlamasının bulunmadığı doğal yılın her günü sorunsuzca ziyaret edebilirsiniz.

Çamburnu Mesire Alanı

Trabzon’un Of ilçesine yakın olan Çamburnu Tabiat Parkı, 11 Temmuz 2011 senesinde Tabiat Parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Tümüyle ormanlık bir alan olan bu yer halkının ve turistlerin çeşitli etkinlikler ve doğada rahatlamak için her daim tercih ettiği noktalardandır.

READ  Boztepe Trabzon'un İncisi
Çamburnu Mesire Alanı
Çamburnu Mesire Alanı

Of Festivalleri

Bölgede her yaz yapılan her yaz yapılan yayla şenlikleri Of ilçesinde her daim meşhurdur. Yaz aylarında etkinliklere katılabilir ve yapılan festivallere katılarak bölgenin sürekli biçimde kültürünü yaşayabilirsiniz.

Of Yayla Şenlikleri
Of Yayla Şenlikleri

Trabzon’da Keşfedilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Ortahisar Gezilecek Yerler

chebsra

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Sera Gölü – Trabzon

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Çal Mağarası – Trabzon

Gezicini

Boztepe Trabzon’un İncisi

Gezicini

Yorum Yaz