Image default
Çamlıhemşin Karadeniz Rize

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Rize Ayder Yaylası Gezisi Ülkemizin her yeri ayrı bir güzeldir ancak Karadeniz bölgesi, bambaşka bir güzelliğe sahiptir. Gezilecek ve görülecek yerleri ile bir cennet olan Karadeniz’in turizm merkezi Trabzon ilidir.  Yeşilliklerin cenneti olan Karadeniz, aslında yaylaları ile meşhurdur.  Ayder yaylası, bu yaylaların en önde gelenlerinden biri olmakla beraber harika bir yerdir. Muhteşem doğasına hayran kalacağınız Ayder yaylasında gezilecek birçok farklı yer bulunuyor.

Rize Ayder Yaylası
Rize Ayder Yaylası

Yaylaları ve minik dereleri ile muhteşem alanlara sahip Karadeniz bölgesi, yaz aylarında ayrı bir güzeldir. Yeşil alanlarında festival ve şenlik etkinliklerinin yapıldığı Karadeniz bölgesinde Ayder Yaylası da farklı aktivitelerin yapıldığı bir yerdir. Cennet gibi bir yer olan Ayder yaylasında gezilecek yerleri mutlaka görmeli ve buranın her yerini gezmelisiniz.

Rize Ayder Yaylası
Rize Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Ulaşım

Harika doğa güzellikleri ile büyüleyici bir yer olan Ayder yaylası, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine 19 km mesafelik bir uzaklıkta yer alıyor.  Asfalt yoluyla ulaşım sağlanılan Ayder yaylasına özel aracınız ile gelebilirsiniz.   Yalnızca asfalt yolla gelebileceğiniz Ayder yaylasına Rize otogarındaki otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayder Yaylası Tabela
Ayder Yaylası Tabela

 

Rize’de gezilecek yerler arasında  olan Ayder Yaylası, dinlenmek ve doğayla içice olmak için harika bir yerdir. Bu bölgeye ulaşım sağlamak için ilk olarak Rize’ye gelebilir, buradan da otobüs ile Ayder yaylasına gelebilirsiniz. Uçakla ulaşım sağlıyor iseniz ilk olarak Trabzon’a gelmeli havaalanından da otobüsle Rize’ye gelmelisiniz.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Hakkında

Şarkılarda sözü geçen efsane bir yer olan, gidenlerin hayranlık duyduğu Ayder yaylası, Rize ilinde yer alıyor.  Çamlıhemşin ilçesinde yer alan  Ayder yaylası Rize’de yer alıyor.  Ayder Yaylası Rize, ilçenin güneyinde 20 km’lik mesafededir. Denizden 1300 m yükseklikte bulunan Ayder Yaylası, ormanlarla kaplı muhteşem bir yerdir.

READ  Karadeniz Festivalleri
Karadeniz Ayder Yaylası
Karadeniz Ayder Yaylası

 

Doğa güzellikleri ile ünlenen Ayder yaylası, Rize ilinin en meşhur yerlerindendir. Tatil keyfi yapmak isteyenlerin ve kafa dinlemek isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunan Ayder Yaylasında gezeceğiniz yerler oldukça güzel alanlardır.  Hemen arkasında Kackar dağları olan Ayder yaylası, farklı manzaraları ile dikkat çekiyor.

Karadeniz Ayder Yaylası
Karadeniz Ayder Yaylası

Muhteşem Doğasıyla Ayder Yaylası 

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder yaylası, kaplıcalarıyla harika bir yayladır. Yemyeşil alanları ve gezilecek yerleri ile dillere destan bir yer olan Ayder yaylası, bir kaç gün konaklayıp, kafa dinleyebileceğiniz bir yerdir. Tarihi 13. Yy’a kadar gelen Ayder Yaylası, 1800’lü yıllarda yerleşim yapılmış bir bölgedir.

Ayder Yaylası Kahve
Ayder Yaylası Kahve

 

Rize’nin  gezilecek yerleri arasında bulunan bir yayla olan Ayder yaylası, huzur bulacağınız harika bir bölgedir. Halalılar’ın yaşadığı bu topraklar, gezmeniz gereken güzel bir yerdir. Yaklaşık 30 yıldır turizm merkezi olan Ayder yaylası, etkinlikleri ve aktivitelerin de yapıldığı milli park statüsüne de sahiptir.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Turizm Merkezi Ayder Yaylası

Rize ilinin muhteşem yeşil doğasına sahip yerlerinden olan Ayder yaylası, Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor.  Gezilecek yerleri ile yabancı turistlerinde ilgisini odağı olan Ayder yaylası, turizm merkezidir.  Yılda binlerce turistin geldiği ve gezdiği bir yer olan Ayder Yaylasına sizde gelmeli ve buradaki doğal güzellikleri görmelisiniz.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Yeşilin her tonuna sahip Rize Ayder Yaylası, farklı ve şirin ahşap evleri ile dağın eteklerinden aşağıya doğru inen şelalesi ile harika bir bölgedir.  Manzarasına doyum olmayan bu yerde özellikle dikkat çeken şelalenin önünde mutlaka bir kaç fotoğraf çekmelisiniz. Gelin tülü şelalesi olarak bilinen bu şelale, bölgedeki ilgi odaklarından biridir. Yeşilliğin her rengini görüp, su seslerini, kuş ve canlıların seslerini duyabileceğiniz Ayder yaylasında meşhur kaplıcalarda bulunmaktadır.  50 derecenin üzerinde olan bu kaplıcalar Ayder yaylasındaki en ilgi çekici yerlerdendir.

READ  Karadeniz'in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!
Ayder Yaylası kaplicaları
Ayder Yaylası kaplicaları

Kaplıcaları İle Ayder Yaylası

Rize’de ki turizm merkezlerinin en başında gelen Ayder yaylası, Osmanlıdan bu yana ilgi odağı olmuştur.  Yeşilliğin doğasında huzuru bulacağınız bu yerde birbirinden güzel kaplıcalar vardır. Rize Ayder Yaylası Gezisi   19. Yy’a kadar dayanan geçmişi olan Ayder  yaylasının kaplıcaları 50 derecedir ve şifalı olduğuna inanılmaktadır.

 

Ayder Yaylası kaplicaları
Ayder Yaylası kaplicaları

Karadeniz bölgesinin yeşil cennetlerini barındıran Rize, Ayder yaylası ile turistlerin ilgisini çekmektedir.  Şelalesi ve kaplıcaları İle bir harika olan Ayder yaylasında yapılacak birçok etkinlik vardır.  Etrafı gezip, dolaşmak burada yapılacakların en başında gelmektedir. Rize Ayder Yaylası Gezisi Özellikle burada bulunan kaplıcaları görüp, çevresini gezmek ilk yapmanız gerekenler arasındadır.  Şifalı olduğu söylenen Ayder yaylasındaki kaplıcalarına kalp hastası, romatizma sorunu olan, cilt problemleri ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olan birçok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Buraya geldiğinizde şifalı suya sahip Ayder yaylasının kaplıcalarını görmeli ve suyundan içmelisiniz.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Yeşilin Her Tonuna Sahip Ayder Yaylası

Rize’nin  Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder yaylası, huzuru bulabileceğiniz cennet gibi bir yer. Karadeniz’in turizm merkezlerinden biri olan Ayder yaylası, yapılacak etkinlik ve aktiviteleri ile de ilgi çekiyor.  Özelikle yaz aylarında eğlenceli etkinliklerin yapıldığı Ayder yaylasında boğa festivalleri oluyor. Eğlenceli ve heyecanlı olan boğa festivallerini izlemek sizlere oldukça keyif verecektir.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Yeşil doğası ile Rize’nin yayları arasında olan Ayder yaylası, orman yürüyüşlerinin ve trekking etkinliklerinin de yapıldığı bir bölgedir.  Yemyeşil doğası ile insanın içine huzur veren Ayder yaylasında yaz şenlikleri de yapılıyor.  Yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da eğlenceli aktivitelerin yapıldığı bir yer olan Ayder yaylasında kayak sporu etkinlikleri de yapılmaktadır.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Buraya gelmişken mutlaka yapmanız gereken diğer etkinlikler ise fırtına deresini, Polovit şelalesini, Sal yaylasını da ziyaret etmelisiniz. Bununla birlikte Ayder yaylasında yapılan Zipline  keyfini de denemelisiniz.

READ  Çayeli Gezilecek Yerler - Çayeli Gezi Rehberi
Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder Yaylasına Ne Zaman Gelinir?

Yaz etkinliklerinin daha fazla yapıldığı Ayder yaylasına kış aylarında da gelinebilir.  Kışın konaklama seçeneklerinin daha alternatifli olması ile birlikte burada yapılan kış sporu etkinliklerine de katılabilirsiniz. Yaz aylarında buraya olan ilginin artması ile birlikte kalabalıkta fazla olmaktadır. Özellikle şenliklerin ve festivallerin yapıldığı yaz aylarında Ayder yaylası bölgesinde çadırlar kurulmaktadır.  Kalabalıktan hoşlanmayan biri iseniz buraya kış aylarında da gelebilir, bölgenin her yerini gezebilirsiniz.

 

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder yaylasında konaklama konusunda ise işinizi kesinlikle şansa bırakmamalısınız.  Rize Ayder Yaylası Gezisi Eğer buraya yaz mevsiminde gelecek iseniz bahar aylarında önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bölgede konaklayabileceğiniz otel ve pansiyonların bulunması ile birlikte ahşap ve bungalov evlerde bulunmaktadır.  Ayder yaylasının o harika manzarasını ev ortamında izlemek istiyorsanız, burada bulunan ahşap veya tam yaylanın içerisinde olan bungalov evlerden  de kiralayabilirsiniz.  Konaklama açısından da ayrıcalıklı bir yer olan Ayder Yaylasına gelmişken buradaki restoranlarda Karadeniz’in geleneksel lezzetlerinden de tatmayı unutmayın.

Ayder Yaylası Resimleri
Ayder Yaylasi443Ayder Yaylasi2222ayderyaylasi34ayderyaylasi1ayderyaylasiAyder Yaylasi299Ayder Yaylasi266Ayder Yaylasi231Ayder Yaylasi188Ayder Yaylasi132Ayder Yaylasi29Ayder Yaylasi45Ayder Yaylasi56Ayder Yaylasi121Ayder Yaylasi123Ayder Yaylasi28Ayder Yaylasi26Ayder Yaylasi25Ayder Yaylasi22Ayder Yaylasi19Ayder Yaylasi18Ayder Yaylasi17Ayder Yaylasi16Ayder Yaylasi12Ayder Yaylasi10Ayder Yaylasi9Ayder Yaylasi8Ayder Yaylasi7Ayder Yaylasi6Ayder Yaylasi5Ayder Yaylasi4Ayder Yaylasi2Ayder Yaylasi1Ayder YaylasıAyder YaylasiAyder Yaylası kaplicalariAyder Yaylası kaplicalariiayderyaylasi3ayderyaylasi2Rize Ayder Yaylasıayder yaylasi rize kamp

Ayder Yaylasına Yakın Diğer Gezilmesi Gereken Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

2 Yorumlar

Hilal Uygur 1 Ekim 2019 at 13:16

Harika bi yer burası ayder yaylası fakat uzungöl gibi burayıda nedense araplar sarmış heryeri satınalmışlar. Birde araç trafiği çok yoğun buralarda trafik yoğunluğu acayip keşke yaylaya araçlar girmese belli bir yere kadar gelse buraların doğallığı bozulmasaymış daha iyi olurmuş. Bu arada benim burada kaldığım inanılmaz doğa resort hotel’i şiddetle tavsiye ederim.

Cevapla
Hasan 15 Kasım 2020 at 00:15

8. sınıftayken tübitak 1 hafta beni ve bir kaç arkadaşı mı bilim gezi vs için rize de ağırlamıştı. Ayder yaylasina gitmiştik. Hayran kalmıştım çok güzel bir yer Rize’ye gidenlerin gitmesine gereken bir yer.

Cevapla

Yorum Yaz