Image default
Rize

Kalkandere Gezilecek Yerler

KALKANDERE GEZİLECEK YERLER

Ülkemizin yemyeşil bölgesi Karadeniz’in Rize ilinin batısında yer alan bir ilçedir Kalkandere. Yemyeşil ağaçlarla dolu engebeli bir arazisi olan Kalkandere’de düz arazi yok denecek kadar azdır. Akan birçok dere görebilmeniz mümkündür. Bilinen eski adı Karadere’dir çünkü merkezinden geçen bir derede kara taşlar bulunduğundan ve derenin suyu kara göründüğünden bu adı almıştır.

Kalkandere
Kalkandere

Çok su getirdiğinden dolayı da Kabaran Dere de denir. Dört mevsimde de yağış olan bölgede çay üretim döneminde ilçe oldukça hareketlilik kazanır. İlçenin ekonomisi de çay temellidir, çay tarımına ve sanayisine dayanır. Aynı zamanda hayvancılık da bir ekonomi kaynağıdır. Kalkandere Gezilecek Yerler Tabi ki Karadeniz gezilecek yerler listenize Kalkandere bambaşka bir renk katacak ve buranın temiz havasının tadını çıkaracaksınız.

Kalkandere Yukarı Çağlayan Şelalesi
Kalkandere Yukarı Çağlayan Şelalesi

Kalkandere Yukarı Çağlayan Şelalesi

Yüksek noktalardaki karların erimesiyle birlikte aşağı inen suyun yanlarına yeni çayları katarak büyümesiyle oluşmuş şelalelerden biri olan Yukarı Çağlayan Şelalesi dik yamaçları aşıyor ve güçlü suyu ile önüne çıkan taşları yuvarlıyor hatta bazen sel bile oluyor. Bir diğer adı Vandri Şelalesi olan şelale Rize ’nin Kalkandere ilçesinde bulunur ve ilçe merkezinin üç kilometre uzağındadır. Kalkandere Gezilecek Yerler Tuzhane Deresi şelalenin asıl kaynağıdır. Çeşitli ağaçlarla çevrili doğası ve çevresindeki çay bahçeleri ile ziyaretçilerini çok güzel ağırlıyor.

KALKANDERE’YE NASIL GİDİLİR harita
KALKANDERE’YE NASIL GİDİLİR harita

KALKANDERE’YE NASIL GİDİLİR?

Eğer yemyeşil bu ilçeyi ziyaret etmek istiyorsanız ve Kalkandere’ye nasıl gidilir? diye soruyorsanız biraz bahsedelim. İlçenin ulaşımı karayolu ile sağlanmaktadır be sahil karayolu da 33 km’dir. Özel aracınızla gidebileceğiniz yollarda aynı şekilde toplu taşıma ile de gidilebilir. Kalkandere’ye giden yedi farklı otobüs bulunmaktadır. Bunların numaraları da 142B, 146A, 146T, 147 ve E-58’dir. Bu otobüsleri kullanarak çok rahat bir şekilde Kalkandere ilçesine gidebilir, Yukarı Çağlayan Şelalesi’ni ziyaret edebilir, birçok çaylık görebilirsiniz. Yollarda ve gittiğiniz her yerde göreceğiniz çeşitli ağaçlar ve yeşillik alanlar ile oksijene doyacaksınız. Yüksek bir yer olduğu için de çeşitli güzel manzaralara şahit olabilirsiniz. Gitmişken yakınlarında bulunan yaylaları da ziyaret etmeyi unutmayın ve bulutların üzerinde ufak bir çay molası vermeden dönmeyin. Emin olun pişman olmayacaksınız. Bizden söylemesi.

 

 


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Sinem

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Sinem

Rize Kalesi

Sinem

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Sinem

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Sinem

Pokut Yaylası

Sinem

Kıble Dağı Camii – Rize

Sinem

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Sinem

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Sinem

Yorum Yaz