Image default
Rize

Kalkandere Gezilecek Yerler

KALKANDERE GEZİLECEK YERLER

Ülkemizin yemyeşil bölgesi Karadeniz’in Rize ilinin batısında yer alan bir ilçedir Kalkandere. Yemyeşil ağaçlarla dolu engebeli bir arazisi olan Kalkandere’de düz arazi yok denecek kadar azdır. Akan birçok dere görebilmeniz mümkündür. Bilinen eski adı Karadere’dir çünkü merkezinden geçen bir derede kara taşlar bulunduğundan ve derenin suyu kara göründüğünden bu adı almıştır.

Kalkandere
Kalkandere

Çok su getirdiğinden dolayı da Kabaran Dere de denir. Dört mevsimde de yağış olan bölgede çay üretim döneminde ilçe oldukça hareketlilik kazanır. İlçenin ekonomisi de çay temellidir, çay tarımına ve sanayisine dayanır. Aynı zamanda hayvancılık da bir ekonomi kaynağıdır. Kalkandere Gezilecek Yerler Tabi ki Karadeniz gezilecek yerler listenize Kalkandere bambaşka bir renk katacak ve buranın temiz havasının tadını çıkaracaksınız.

Kalkandere Yukarı Çağlayan Şelalesi
Kalkandere Yukarı Çağlayan Şelalesi

Kalkandere Yukarı Çağlayan Şelalesi

Yüksek noktalardaki karların erimesiyle birlikte aşağı inen suyun yanlarına yeni çayları katarak büyümesiyle oluşmuş şelalelerden biri olan Yukarı Çağlayan Şelalesi dik yamaçları aşıyor ve güçlü suyu ile önüne çıkan taşları yuvarlıyor hatta bazen sel bile oluyor. Bir diğer adı Vandri Şelalesi olan şelale Rize ’nin Kalkandere ilçesinde bulunur ve ilçe merkezinin üç kilometre uzağındadır. Kalkandere Gezilecek Yerler Tuzhane Deresi şelalenin asıl kaynağıdır. Çeşitli ağaçlarla çevrili doğası ve çevresindeki çay bahçeleri ile ziyaretçilerini çok güzel ağırlıyor.

KALKANDERE’YE NASIL GİDİLİR harita
KALKANDERE’YE NASIL GİDİLİR harita

KALKANDERE’YE NASIL GİDİLİR?

Eğer yemyeşil bu ilçeyi ziyaret etmek istiyorsanız ve Kalkandere’ye nasıl gidilir? diye soruyorsanız biraz bahsedelim. İlçenin ulaşımı karayolu ile sağlanmaktadır be sahil karayolu da 33 km’dir. Özel aracınızla gidebileceğiniz yollarda aynı şekilde toplu taşıma ile de gidilebilir. Kalkandere’ye giden yedi farklı otobüs bulunmaktadır. Bunların numaraları da 142B, 146A, 146T, 147 ve E-58’dir. Bu otobüsleri kullanarak çok rahat bir şekilde Kalkandere ilçesine gidebilir, Yukarı Çağlayan Şelalesi’ni ziyaret edebilir, birçok çaylık görebilirsiniz. Yollarda ve gittiğiniz her yerde göreceğiniz çeşitli ağaçlar ve yeşillik alanlar ile oksijene doyacaksınız. Yüksek bir yer olduğu için de çeşitli güzel manzaralara şahit olabilirsiniz. Gitmişken yakınlarında bulunan yaylaları da ziyaret etmeyi unutmayın ve bulutların üzerinde ufak bir çay molası vermeden dönmeyin. Emin olun pişman olmayacaksınız. Bizden söylemesi.

READ  Gito Yaylası - Rize

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Kıble Dağı Camii – Rize

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

8 Yorumlar

Emre Yılmaz 26 Aralık 2021 at 21:41

İyiki gitmişim. Burası harika gerçekten. Hoşuma gitti beğendim. Herkesede tavsiye ederim. 👍

Cevapla
Ayser Dora 26 Aralık 2021 at 21:46

Yukarı Çağlayan Şelalesi o kadar muhteşem ki uzun bir süre bu kadar güzel bir ortamı aklınızdan havayı ise ciğerlerinizden atamayacaksınız.

Cevapla
Mikail Kahraman 26 Aralık 2021 at 21:54

Karadeniz havasını alabileceğimiz Kalkandere şelalesi buz gibi suyu tertemiz oksijeni var. Bir defa giden devamlı gelmek zorunda kalıyor. Buranın havası insanı çekiyor.

Cevapla
Mikail Kahraman 26 Aralık 2021 at 21:57

Karadeniz havasını alabileceğimiz Kalkandere ilçesi şelalesi ile mis gibi oksijeni ile tatil için en uygun bir yer. Bir defa giden her sene gider.

Cevapla
Mikail Kahraman 26 Aralık 2021 at 21:57

Karadeniz havasını alabileceğimiz Kalkandere ilçesi şelalesi ile mis gibi oksijeni ile tatil için en uygun bir yer. Bir defa giden her sene gider.

Cevapla
Fatih 27 Aralık 2021 at 02:33

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok güzel çok beğendim herkese tavsiye ederim

Cevapla
Kenan Arslan 27 Aralık 2021 at 10:28

Her yeri yemyeşil, doğa ile iç içe, huzur dolu bir yerde konumlanmış bir yer Kalkandere. Yazın çay toplama mevsiminde gitmiştim. Emekli olduğumda buradan bir ev alıp buraya yerleşmeyi düşünüyorum.

Cevapla
Barış Geçmen 27 Aralık 2021 at 13:43

Kalkandere ilçesi Karadeniz’in gezilecek son derece güzel ve doğası muazzam bir yer diyebilirim. Görmeye değer.

Cevapla

Yorum Yaz