Image default
Rize

Derepazarı Gezilecek Yerler

Derepazarı Gezilecek Yerler Yaz aylarında sosyal hayatı canlanan ve nüfusu kış aylarına göre yazın daha yoğun olan Derepazarı ilçesi Rize ilinde bulunur. Denizi çok temizdir ve sahilinde denize girmek mümkündür. Yerel halkı gelirlerini çay üretimi ile elde etmektedir. İhtiyaçların çoğu, ulaşımın da ucuz olması ile vilayete giderek giderilir bu yüzden de ilçe ticaret konusunda geri kalmıştır. Bölgede yerel bir lezzetten bahsedecek olursak pide burada markalaşmıştır. Yapılırken doğal kaynak suyu ve tereyağı kullanılır. Bu yüzden de normal pidelerden farklıdır. Yörenin yemek kültürünü tanıtmak amacı ile 2 metre pidenin ikram edildiği ve her yıl geleneksel olarak düzenlenen pide ve turizm festivali vardır. Derepazarı Gezilecek Yerler Konuşmalar yapılır ve binlerce pide dağıtılır, vatandaşlara ikram edilir. Konserlerden sonrada festival biter. Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri! Filandoz olarak bilinen eski adı günümüzde Derepazarı’dır ve 1990 yılında ilçe olmuştur. Karadeniz gezilecek yerler açısından önemli bir nokta halindedir.

Derepazarı
Derepazarı

Eskitoğlu Şelalesi

Derepazar’ına bağlı olan ve ilçe merkezine 4 km uzaklıkta olan Eskitoğlu Şelalesi Rize’nin engebeli yolları arasında en kolay ulaşılabilen şelale konumundadır. İki kademe halinde dökülen şelalenin yüksekliği 40 metredir. Suya doğru uzanan ağaç dalları ve kayalar ile çevrili şelale birkaç farklı noktadan görülebiliyor. Vadide bulunan turistik tesis dikkat çekmektedir ve çevrede bulunan restoran ve kafeler doğaya uygun ve yöresel bir şekilde dekore edilmiştir. Burada keyif yaparken suyu izlemek adeta ruhunuzu dinlendirecektir.

Eskitoğlu Şelalesi
Eskitoğlu Şelalesi

PARK-I DERYA 

İlçenin meşhur park alanı olan Park-ı Derya içerisinde çocuk oyun alanları, lunapark, yürüyüş yolu ve eğlence yerleri bulunuyor ve burada deniz eşliğinde mangal yakıp piknik yapılabiliyor. Hafta sonları da Rize’nin çokça kalabalık olan ve çokça ziyaretçi ağırlayan bir alandır. Birçok ailenin rahat ettiği ve piknik için burayı tercih ettiği olur.

READ  Kıble Dağı Camii - Rize
Şehr-i Derya Parkı
Şehr-i Derya Parkı

Yemyeşil çevresi ve tertemiz doğası ile burada huzurlu vakit geçirmeniz mümkündür. Henüz çok insan tarafından akına uğramayan Derepazarı Gezilecek Yerler Derepazar ilçesi doğal yapısını bozmamayı başarmıştır. Yerel halkın çalışkanlığını çaylıklarda çalışan kadınlar ve fabrikalarda bulunan erkeklere bakarak anlayabilmeniz mümkündür. Yolunuz düşerse uğramanızı gönül rahatlığı ile tavsiye ederiz.

Rize’de Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Kıble Dağı Camii – Rize

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Yorum Yaz