Image default
Camiler Karadeniz Rize

Kıble Dağı Camii – Rize

Kıble Dağı Camii – Rize

Rize ili, Karadeniz bölgesinin yeşil doğasına sahip cennet gibi bir şehri olup, Kıble Dağı Camii – Rize tarihi alanıdır. Yeşilliklerin alanları ve çayırları ile son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan bu şehirde gezilecek ve görülecek birçok sayıda yer vardır.  Bu şehirde görebileceğiniz ilgi çekici yerlerden biri de Kıbledağı camii yapıtıdır.  Yeşilliklerin içerisinde kalmış, oldukça muhteşem görünen bu camii, görülmeye değerdir. Rize ilinin Güneysu ilçesinde bulunan bu camii yerliler tarafından ve yabancı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kıble Dağı Camii
Kıble Dağı Camii

Yapımı yaklaşık 2 yılda tamamlanan yeşil doğanın içerisinde inşa edilmiş Kıbledağı camii, Rize’de iken kesinlikle görmeniz gereken yerlerdendir.  Tepesine vardığınızda Rize’nin tüm ilçelerini rahatlıkla görebileceğiniz bu caminin bulunduğu bölgeye hayran kalacaksınız.

Kıble Dağı Camii - Rize
Kıble Dağı Camii – Rize

Kıbledağı Camii Ulaşım

Karadeniz bölgesinin yeşil cenneti olan 1130 rakımlık bölgede yer alan Kıbledağı camii ulaşımı için ilk olarak Güneysu ilçesine varsanız gerekiyor. Buradan yürüyerek de Kıbledağı camii camiisine gelebilirsiniz. Ziyaretçilerin hayran kaldığı bu camiiye geldikten sonra içeriye girebilir, daha sonra muhteşem manzarayı izlemek için etrafta bulunan dinlenme yerlerinde çay içebilirsiniz. Yapımı yaklaşık 2 yılda biten ve halka açılan bu camiiye Rize’nin  tüm ilçelerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kıble Dağı Camisi
Kıble Dağı Camisi

Eşsiz Manzarası İle Kıbledağı camii

Rize’nin  muhteşem yerlerinden biri olan Kıbledağı camii, gezinizde mutlaka ziyaret edip, görmeniz gereken yerler arasındadır. Yapımı 2 yılda biten yeşil doğanın içerisinde muhteşem manzarası bulunan Rize Kıbledağı camii, etrafında yürüme parkurları da bulunuyor.  Yeşilliklerin doğasında saatlerce yürüyüp, gezebileceğiniz Kıbledağı camii bölgesinde dinlenme tesisleri de bulunuyor.

Camiinin bulunduğu yere gelenler için yapımı esnasında dinlenme yerleri, mesire alanları, yürüme  parkurları, park alanı bulunan Kıbledağı bölgesini çok seveceksiniz. Güzel vakit geçirmek isteyenlerin Rize’de iken mutlaka gelmeleri gereken bu camii görülmeye değer, son derece güzel bir konumda yer alıyor.

READ  Fındıklı Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi
Rize Kıble Dağı Camii
Rize Kıble Dağı Camii

Rize Kıbledağı camii

Karadeniz bölgesinde yer alan ilgi çekici yapıtlar arasında bulunan Kıbledağı camii, ziyaretçilerin hayran kaldığı bir yerdir. Kıbledağı Camii Rize, gezinizde görmeniz gereken yerlerdendir ve oldukça müthiş bir manzaraya sahiptir. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu camii yaklaşık 2 yılda tamamlanmıştır. Etrafında park alanı ve ziyaretçilerin harika vakit geçirmeleri için yapılmış olan çay bahçelerinde vakit geçirebilirsiniz.

Kıbledağı Camii, rakım olarak Rize ilinin en yüksek yerinde bulunması ile dikkatleri cezbediyor. Buraya gelenlerin ilk hayran kaldığı şey ise yükseklikten izlenen yeşil doğanın muhteşem manzarasıdır. Seyire doyamayacağınız bu yerde geçireceğiniz her dakika size ayrı bir huzur katacaktır.

Kıble Dağı Camisi - Rize
Kıble Dağı Camisi – Rize

Denizden yaklaşık 1200 metre yükseklikte bulunan Kıbledağı camii, kabenin yönünü belirtmesi ile birlikte Kıbledağı olarak adlandırılıyor.  Dağın tam zirvesinde bulunan bu camii, ışıklı sistemler ile donatılmıştır.  Çevre köylerden getirilen elektrik ile sabaha kadar her yeri aydınlanan Kıbledağı camii, şehrin tüm ilçelerinden görülebiliyor.

Rize ilinin en yüksek konumunda yer alan Kıbledağı camii, şehrin gezerken görmeniz gereken harika bir yerdir. Dağın zirvesinde ibadete açık bu camii de namaz kılabilir, etrafta bulunan dinlenme yerlerinde çay içerek manzarayı doyasıya seyredebilirsiniz.  Özellikle yeşil doğanın muhteşem manzarasına sahip bu camiinin bulunduğu bölgede etrafı izlemek ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Rize ili merkezi ve ilçelerinden kalkan minibüsler ile ilk olarak Güneysu ilçesine gelip, buradan da Kıbledağı camiinin bulunduğu bölgeye varabilirsiniz.

Kıble Dağı Camii
Kıble Dağı Camii

Buraya Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Gezicini

Selimiye Camii : Mimar Sinan’ın Eserlerinden

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

2 Yorumlar

Buket 14 Ocak 2021 at 15:15

Karadenizi turu hiç yapmadım sayfayı yazıları inceledikçe Karadeniz aşkı olmaya başladı

Cevapla
Buket 14 Ocak 2021 at 15:21

Hepsi birbirinden güzel yerler içim açılıyor bakrıkça

Cevapla

Yorum Yaz