Image default
Etkinlikler Karadeniz

Karadeniz Festivalleri

Karadeniz Festivalleri 2020 Ülkemizin en güzel yerlerine sahip Karadeniz bölgesi, yaz aylarında tatil ve dinlenmek için  en güzel yerlerinden biridir. Trabzon ve Rize şehrinde bulunan yaylaları ve dereleri ile turizm açısından da zengin olan Karadeniz bölgesi, mükemmel yerlere sahiptir. Soğuk suları ve ormanlık alanlarıyla da dağ yürüyüşlerinin yapıldığı Karadeniz bölgesinde, farklı etkinliklerin yapıldığı alanlarda mevcuttur.

Karadeniz Festivalleri
Karadeniz Festivalleri

Yeşilin ve mavinin  buluştuğu alanlara sahip Karadeniz bölgesi, yaz aylarında turistlerin ve yerli ziyaretçilerin ideal bölgesidir. Doğa severlerin özellikle vakit geçirmek istediği Karadeniz bölgesi şehirleri, Trabzon ve Rize’de eğlenceli aktiviteler ile birlikte şenlikler, festivaller düzenlenmektedir.

karadeniz festivalleri
karadeniz festivalleri

Karadeniz festivalleri yayla bölgelerinde yapılmakta ve yaz aylarında buraya birçok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Karadeniz Hıdırellez Bahar Bayramı
Karadeniz Hıdırellez Bahar Bayramı

Hıdırellez Bahar Bayramı

Yaz aylarının gelmesiyle beraber Doğu Karadeniz bölgesinde yapılan Hıdrellez bahar bayramı, bölgede en fazla ilgi gören etkinliklerdir.  Festival tarzı yapılan bu etkinlikte el sanatları eşyalar satılmaktadır. Kuşadası Festivalleri  Özellikle ordu festivalleri ve Trabzon festivalleri Bununla birlikte bu bayram etkinliğinde rengarenk yöresel kıyafetler ile piknik ve gösteriler yapılmaktadır.

 

Hıdırellez Bahar Bayramı
Hıdırellez Bahar Bayramı

Doğu Karadeniz bölgesinde yaz aylarının habercisi olarak yapılan Hıdrellez bahar bayramı, yöresel kıyafetlerin sergilendiği  ve geleneksel lezzetlerin sunulduğu bir etkinliktir. Halk dansları ve yöresel dansların yapıldığı Hıdrellez bahar bayramında kemençe çalınarak horon tepilmektedir.

Ayder Doğa Festivali
Ayder Doğa Festivali

Ayder Doğa Festivali

Ayder Yaylası Karadeniz, yaz aylarında şenliklerin ve festivallerin yapıldığı bir bölgedir. Ziyaretçilerin yaz aylarında akın ettiği bu bölgenin yaylalarında şenlikler, kamplar ve festivaller yapılmaktadır. Rize festivalleri arasında Karadeniz’in festivalleri arasında bulunan Ayder Doğa Festivali, oldukça eğlenceli gösterilerin yapıldığı bir etkinliktir.

READ  Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları
Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festival
Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festival

 

Her yıl Haziran ayının  ikinci haftası yapılan bir festival olan Ayder Doğa Festivali, Kültür Sanat ve doğa Festivali ve dernekler tarafından düzenlenmektedir. Kuşadası Festivalleri Eğlenceli ve sakin gösterilerin yapıldığı Ayder Doğa Festivalinde çok fazla turistin ve ziyaretçinin bulunması nedeniyle burada konaklama çadırları da kurulmaktadır. Otel ve pansiyonların bulunduğu Ayder yaylasında festival ve yaz şenliklerinde eğlenebilir, burada harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Rize Çay ve Turizm Festivali
Rize Çay ve Turizm Festivali

Rize Çay ve Turizm Festivali

Rize Gezilecek Yerler Karadeniz bölgesinde yapılan festivallerden biri de Rize Çay ve Turizm Festivalidir. Binlerce kişinin merakla geldiği bu festival adını, Rize’nin geçim kaynağı çaydan alıyor. Yılın 7-9 haziran arasında yapılan bu festivalde müzik, sanat ve halk oyunları sergileniyor. Rize ilinin merkezinde düzenlenen bu festivalde farklı birçok etkinlik yapılmaktadır.

Rize Çay Festivali
Rize Çay Festivali

Rize İl merkezinde yapılan Çay ve Turizm Festivali her yıl Haziran ayının ilk haftasında yapılmakta ve etkinliğe turistler ile yerli ziyaretçileri gelmektedir. Karadeniz yöresine ait yemeklerin sunulduğu ve eşyaların satıldığı bu festival oldukça eğlenceli etkinlikler arasındadır.  Müzik, rafting, Yamaç paraşütü, dağ yürüyüşü, dağ tırmanışları, konserler ve panellerin yapıldığı bu festivale katılmak için Rize’ye haziran ayında gelmeniz gerekiyor.

Karadeniz Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri
Karadeniz Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri

Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri

Karadeniz, yaylalarında yapılan şenlikler ve festivaller oldukça eğlenceli ve heyecanlıdır.  Karadeniz Festivalleri 2020 etkinlikleri Farklı etkinliklerin yapıldığı bu yaylalarda yerli yabancı birçok sayıda ziyaretçi toplanmakta ve kamp çadırları kurulmaktadır.  Çeşitli yiyeceklerin sunulduğu ve gösterilerin yapıldığı Karadeniz bölgesindeki festivaller yaz mevsiminin haziran ayında olmaktadır.

 

Karadeniz Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri
Karadeniz Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri

Adını Anzerden alan Anzer bal ve Yayla Şenlikleri Karadeniz bölgesinde yapılan en eğlenceli etkinliklerdendir. Yaylada yapılan bu festivalde folklor oynanmakta ve kemençe eşliğinde horon tepilmektedir. Ödüllü yöresel şiir yarışması, güzellik yarışması ve en iyi bal üreticisinin seçimine kadar farklı birçok etkinliğin yapıldığı Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri Karadeniz bölgesinde ilgi duyulan bir festivaldir

READ  Çal Mağarası - Trabzon
Ovit Yayla Şenlikleri
Ovit Yayla Şenlikleri

İkizdere – Ovit Yayla Şenlikleri

Rize ilinin muhteşem yerlerinden biri olan İkizdere yaylasında her yılın yaz mevsiminde şenlik yapılmaktadır. Karadeniz’de festivaller arasında en eğlenceli olanı Ovit yayla şenliklerinde farklı birçok etkinlik yapılmaktadır.  Bu etkinlikler, horon tepmek, dans gösterileri tarzında etkinliklerdir. Karadeniz yöresine ait yemeklerin sunumunun da yapıldığı bu şenliğe birçok sayıda ziyaretçi gelmektedir.  Karadeniz Festivalleri Rize’de ki Ovit yaylasında yapılan bu şenlik her yıl yaz mevsiminin Ağustos ayında düzenleniyor.

 

Ovit Yayla Şenlikleri
Ovit Yayla Şenlikleri

Rize’nin en güzel ve ilgi çekici yaylalarından Ovit yaylası, her yıl Ağustos ayında festivallerin yapıldığı bir yayladır.  Güzelliğiyle dikkatleri cezbeden ve çok fazla ziyaretçinin geldiği bu yaylada Ovit yayla şenlikleri yapılmaktadır.  Ağustos ayının ikinci haftası yapılan bir şenlik olan Ovit yayla şenliklerinde geçtiğimiz yıl 2500 kişi bulunmuştur.  Konaklama yönünden de zengin olan bu yerde otel ve pansiyonlarda kalıp, yayladaki festivallere katılabilirsiniz.

Karadeniz Festivalleri Resimleri

Hıdırellez Bahar Bayramı 2karadeniz festivalleri1rizecayfestivaliRize Çay ve Turizm Festivali1ovit1ovitİkizdere – Ovit Yayla Şenlikleri1Hıdırellez Bahar BayramıHıdırellez Bahar Bayramı 222Hıdırellez Bahar Bayramı 1Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali.2Ayder Doğa Festivali1karadeniz festivalleri2Ayder Doğa FestivaliAnzer Bal ve Yayla Şenlikleri2Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri1Anzer Bal ve Yayla ŞenlikleriKaradeniz Festivalleri

Diğer Karadeniz Yazılarımız…

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Seferihisar Festivalleri

Gezicini

Sakarya Festivalleri ve Sakarya’da Yapılacak Şeyler

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

1 Yorum

Muammer Açıl 1 Ekim 2019 at 13:11

Karadenizde Festival Olursa Bu Kadar Güzel Olur Buradaki festivaller …!

Cevapla

Yorum Yaz