Image default
Karadeniz Ordu

Ordu Gezilecek Yerler

Ordu Gezilecek Yerler Ordu ili, gezilecek yerleri ile harika bir şehirdir ve buraya yılda binlerce ziyaretçi gelmektedir. Konaklama açısından ve etkinlikler yönünden güzel bir şehir olan Ordu, turistlerinde ilgisini çeken bir bölgedir. Yemyeşil alanları ve huzur veren doğası ile görülmeye değer bir yer olan Ordu, hayranlık duyacağınız bir şehirdir.

Perşembe Yaylası
Perşembe Yaylası

Karadeniz’in yöresel lezzetlerinin yapıldığı ve sunulduğu bir şehir olan Ordu, mutfağıyla ilgi gören bir bölgedir. Yemyeşil doğası ile ziyaretçileri büyüleyen Ordu iline geldiğinizde buradaki konaklama evlerinde veya otellerde kalabilir, Ordu gezinizin süresini uzatabilirsiniz.Karadeniz Gezilecek Yerler Şehir kalabalığından ve sesinden uzak kalabileceğiniz harika yerleri olan Ordu’da sakin havada huzur bulabilirsiniz. Yılın her mevsiminde farklı bir güzellik bulacağınız Ordu’da doğanın sesiyle başbaşa kalabilirsiniz.

Harika Manzarası İle Boztepe

Ordu’da gezilecek yerler arasında bulunan Boztepe, denizden 530 m yükseklikte bulunuyor. Orduda görülecek yerler Karadeniz’in muhteşem manzarasına sahip bu yer çok güzel bir bölgedir. Ordu Gezilecek Yerler Ordu ilinden buraya otobüs, servisler aracılığıyla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi 2011 yılında burada yapılan teleferikleri de kullanabilirsiniz.

Boztepe
Boztepe

06 yaş grubunun ücretsiz bindiği teleferikler ile Ordu’dan Boztepe’ye ulaşım 10 TL ‘dir. Haftanın  her günü 09:00 ve 23:00’da hizmet veren teleferikler ile Boztepe’ye kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Ordu il merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Boztepe’de manzara eşliğinde çay içebilirsiniz. Ordu Gezilecek Yerler Muhteşem bir manzaraya şahit olacağınız Boztepe’de yamaç paraşütü etkinliklerine de katılabilirsiniz. Yamaç paraşütü etkinliği yaklaşık 15 dakika sürmektedir ve oldukça keyif vermektedir.

READ  Amasra Gezilecek Yerler | En Güzel 5 Yer
Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi
Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi

Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi

Ordu ili gezilecek yerleri ile şahane bir bölgedir ve ziyaretçiler buraya büyük ilgi duymaktadır.  Ordu şehrinde gezilecek yerler tarihi, doğal güzellikler olarak ikiye ayrılıyor. Orduda görülecek yerler Paşaoğlu Konağı da Ordu’da gezilecek yerler arasındadır ve buranın tarihi geçmiş zamanlara dayanmaktadır. Tarihi Paşaoğlu Konağı, Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından 1896 yılında yapılmıştır.

 

Paşaoğlu Konağı
Paşaoğlu Konağı

Paşaoğlu Konağı, Ordu’nun en fazla ziyaretçi gelen yerlerindendir. Tarihi Paşaoğlu  konağının yapımında ahşap Ünye’den taşlar ise Romanya ‘dan getirilmiştir. İstanbullu bir usta tarafından inşa edilen Paşaoğlu Konağı, Ordu’nun en güzel mimari yapılarındandır. Üç kattan yapılmış olan Paşaoğlu Konağı, işlemeleri ile harika bir yapıdır.

Taşbaşı Kilisesi
Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi

Ordu şehri, gezilecek her yeri ile muhteşem bölgelere sahiptir. Ordu’da gezebileceğiniz yerler arasında bulunan bir diğer yapı da Taşbaşı kilisesidir. Merkezde kentsel sit içerisinde bulunan bu kilise 1853 yılında dönemin Ortodoks Hristiyan topluluğu tarafından inşa edilmiştir. Dikdörtgen şeklinde yapılmış olan bu kilise inşasında kesme taşlardan kullanılmıştır. Ordu ilinden yaptığınız gezide tarihi ve farklı yapıma sahip bu kiliseyi görüp, gezmelisiniz.

Ordu’da ziyaret edilen yapılardan biri olan Taşbaşı Kilisesi, mimarisiyle oldukça ilgi çekmektedir. İl merkezinde yer alan bu kilise bazilika şeklindedir ve bir dönem ceza evi olarak da kullanılmıştır. 1983 yılında restorasyon edilen bu kilise, daha sonra kültür merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yason Burnu

Yason Burnunda Gezin!

Ordu’da gezilecek yerler doğayla içice olacağınız muhteşem manzaralı bölgelerdir. Ordu’ya 30 km uzaklıkta yer alan Çaytepe köyüne yakın Yason Burnu da gezilecek en güzel yerlerdendir. Tarihi ve doğal güzelliklere sahip Yason Burnu, Ordu’ya gelen ziyaretçilerin mutlaka geldiği yerlerdendir. Doğal güzellikleri ile göz kamaştıran bir bölge olan Yason burnu doğa sevenler için mükemmel bir yerdir.

READ  Trabzon Gezilecek Yerler

Yason Burnu bölgesinde 1896 yılında inşa edilmiş tarihi bir kilisede bulunmaktadır. Daha sonra restore edilen Yason burnundaki bu kilise ziyarete açılmıştır. Yılda birçok turistin geldiği bu kiliseyi Yason Burnu bölgesinin doğal güzelliklerini keşfettikten sonra kesinlikle gezmelisiniz.

Bolaman Kalesi
Bolaman Kalesi

Bolaman Kalesi

Ordu’nun harika güzellikleri ile çevrili yerlerden biri de Bolaman kalesidir. Görülmeye değer mükemmel bir yer olan Bolaman Kalesi, Pontus Rum imparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Karadeniz’in sahil kıyısından görünen bu kale, iki bölmeden oluşmaktadır. Günümüze kadar gelmiş bu yapıya, 18. Yy’da konak yaptırılmıştır. Ordu’da tarihi bir mimari olan Bolaman kalesini gezide mutlaka görmeli ve etrafında bulunan doğal güzellikleri görmelisiniz.

Bolaman Kalesi
Bolaman Kalesi

Bolaman Kalesi, 1980 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Günümüzde haylen sağlam bir yapı olarak duran Bolaman kalesi, Fatsa ilçesinde yer alıyor. Daha sonra yöresel lezzetlerin ve geleneksel ürünlerin satıldığı Bolaman Kalesi, Ordu’da en fazla ziyaretçinin  geldiği mimari yapılardandır.

Perşembe Yaylası
Perşembe Yaylası

Yeşilin Her Tonunun Buluştuğu Perşembe Yaylası!

Ordu’da gezilecek yerlerin en başında gelen Perşembe Yaylası, doğal güzelliği ile ön plana çıkıyor. Ziyaretçilerin hayran kaldığı bu yaylayı, Ordu’da iken mutlaka görmeli ve gezmelisiniz. Rize Gezilecek Yerler Yeşilin her tonunun buluştuğu Perşembe Yaylası, Ordu’nun Aybastı ilçesine 17 km’lik mesafede yer alıyor.

Perşembe Yaylası
Perşembe Yaylası

Ülkemizin en güzel coğrafyalarından biri olan Perşembe Yaylası, özellikle doğa tatili sevenlerin ideal bölgesidir. 1991 yılında turizm merkezi olarak ilan edilen bu muhteşem yayla, 1500 rakımlık bir bölgedir. Ordu’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden Perşembe yaylasına geldiğinizde burada doğa yürüyüşleri yapıp, fotoğraflar çekip, gezinizi anıya çevirmeyi unutmayın. Mesire alanları bulunan bu yaylada ayrıca her yaz şenlikler ve festivallerde yapılmaktadır. Ordu iline yaz mevsiminde gelmeyi düşünüyorsanız, festivallere katılarak gezinizi daha eğlenceli bir hâle getirin.

READ  Altınordu Gezilecek Yerler | Altınordu'da Ne Yapılır ?
Çambaşı Yaylası
Çambaşı Yaylası

Doğa Güzellikleriyle Eşsiz Çambaşı Yaylasında Gezin!

Ülkemizin en değerli ve güzel yaylalarından Çambaşı yaylası, Ordu görülecek yerler arasında en popüleridir. Karadeniz bölgesinin doğal güzelliklerinin birarada olduğu Çambaşı yaylası, 100 dönümlük bir yayladır. Güzelliğiyle ilgi gören bir yayla olan Çambaşı’nın sularının şifalı olduğu söyleniyor. Piknik alanlarının, restoranların ve otellerin bulunduğu Çambaşı yaylasında konaklayabilir, keyifli bir doğa tatili yapabilirsiniz.

Çambaşı Yaylası
Çambaşı Yaylası

En fazla ziyaretçinin  geldiği bir yayla olan Çambaşı yaylası, 1850 m’lik bir rakıma sahiptir. Her çeşit canlıyla karşılaşabileceğiniz bir bölge olan Çambaşı yaylasında atlar ve koyunlar bulunmaktadır. Yeşilin en güzeli olan bu yayla doğa yürüyüşlerinin en keyifli yapıldığı bir bölgedir. 1991 yılında turizm merkezi olarak ilan edilen Çambaşı yaylası, yılın her mevsimi yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir yayladır.

Ordu Ulugöl
Ordu Ulugöl

İhtişamlı Ulugöl

Ordu’da ki doğal güzelliklerden biri olan muhteşem Ulugöl, il merkezine 63 km uzaklıkta bulunuyor. Gölköy ilçesine de 17 km’lik mesafede yer alan Ulugöl, tabiat parkının içerisinde yer alıyor. Ordu’nun en güzel göllerinden Ulugöl, yeşilin ve mavinin buluştuğu harika bir göldür. Etrafında 700 m’lik mesafede yer alan konaklama yerlerinde kalabilir, buradaki doğal güzellikleri keyifli bir doğa tatili ile keşfedebilirsiniz.

Ordu Ulugöl
Ordu Ulugöl

Etrafı Gürgen ve meşe ağaçları ile çevrili Ulugöl, piknik yapabileceğiniz, doğayla içice olacağınız muhteşem bir yerdir. Tabiat parkının içerisinde bulunan bu gölün yakınlarında ayrıca büfe ve restoranlarda bulunuyor. Yemek ve atıştırmalık ihtiyaçlarınızı karşılaşabileceğiniz bir yer olan Ulugöl, yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahiptir.

Ordu Çiseli Şelalesi
Ordu Çiseli Şelalesi

Bir Doğa Harikası Çiseli Şelalesi

Ordu ilinde göreceğiniz doğa güzelliklerinden biri de Çiseli şelalesidir. Ordu’ya 26 km uzaklıkta yer alan Çiseli Şelalesi, şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Ünlü çam ve ladin ağaçları ile etrafı kaplı olan Çiseli Şelalesi suları buz gibidir. Bu gölü görmeye geldiğinizde serin sularda yüzerek Çiseli şelalesinin keyfini çıkarın. Doğal güzelliğiyle büyüleyici bir şelale olan  Çiseli ’de temiz havada keyifli bir piknik yapmadan geri dönmeyin.

Ordu Resimleri

Yason Burnu1Ulugöl2Ulugöl1UlugölPerşembe Yaylası1Perşembe Yaylası2Perşembe Yaylası3Perşembe Yaylası34Taşbaşı KilisesiÇambaşı YaylasıPaşaoğlu KonağıPerşembe YaylasıBolaman Kalesi2Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya MüzesiÇambaşı Yaylası2Bolaman KalesiBolaman Kalesi1Boztepe 56

Ordu Çevresinde Diğer Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Ünye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Ulubey Gezilecek Yerler

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Trabzon Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

3 Yorumlar

Önder Yılmaz 25 Eylül 2019 at 16:41

Karadeniz’in incisi işte tamda burası. Yeşil ve mavinin birleştiği, içten ve samimi insanları ile birlikte burada yaşanılacak bir şehir. Ordu Boztepe de teleferik e binmeden , özellikle meşhur pide de pide yemeden, buradaki bulunan yaylalar da gezmeden dönmeyin..

Cevapla
Oğuzhan pala 16 Ekim 2020 at 03:22

Karadenizin hası Karadenizin göz bebeği bu bölgede gezip görülecek en güzel yerlerin başında geliyor herkese mutlaka tavsiye ederim pişman olmazsınız

Cevapla
Alp 14 Ocak 2021 at 13:27

Karadenizin en güzel yerlerinden biri diyebilirim. Mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Kesinlikle gidin derim pişman olmazsınız.

Cevapla

Yorum Yaz