Image default
Ordu

Ünye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Ünye Gezilecek Yerler

Ünye
Ünye

Fatsa ile arasına Ordu kurulmasıyla beraber dillere pelesenk olan Ünye ilçesi, Karadeniz Bölgesi’nin en uğrak noktalarından biri şeklinde her geçen gün cazibesini her daim arttırıyor. Araç kiralama durumlarını değerlendirerek, Ünye gezilecek yerler nereler, Ünye’de ne yenebilir sorularının cevabını sizler için çok özel bir gezi rehberi derledik. Karadeniz’in incisi ve Kuzey’in kalbi Ünye her daim ön plana çıkıyor.

Ünye
Ünye

Güneşin denizden doğarak denizden battığı, güzelliği karşısında durmuş olan kalplerin bile attığı bir yer olarak öne çıkıyor. Hırçın olan Karadeniz’in en güzel illerinden olan Ordu şehrinin naif ilçesi olan Ünye, öylesine duru öylesine mütevazi ve aynı zamanda öylesine sakin ki… Ziyaretçilerini kendine her daim bağlayan sade bir güzelliği var her daim buranın. Üstelik ilçe aynı zamana bir gezgin dostu. Gezilecek yerler listesi de çok fazla uzun değil ve ulaşımı da her daim kolaydır. Peki, Ünye’de gezilecek olan yerler nelerdir?

Ünye Gezilecek Yerler
Ünye Gezilecek Yerler

Ünye’de Gezilecek Yerler

Ünye’de gezilecek olan yerler listesi on farklı noktadan oluşuyor. Yani sizin anlayacağınız burada göreceğiniz şekilde yerler az ama öz. Burayı öncesinde Karadeniz gezisi yaparken bir uğrayıp geçeceğiniz şekilde bir yer olarak işaretleyeceğinizi her daim tahmin ediyorum. Bu yüzden ayıracağınız şekilde vakitte az olacaktır. Fakat aşağıdaki listeden temelde doğa ile iç içe olacağınız noktaları görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu özel lokasyonları;

Ordu Ünye
Ordu Ünye
 • Asarkaya Kent Ormanı
 • Ünye Kalesi
 • Çamlık
 • Çakırtepe
 • Ünye Japon Anıtı
 • Kilise
 • Kadılar Yokuşu
 • At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri
 • Ünye Atatürk Parkı
 • Ünye İskelesi
 • Ünye’de Denize Girilecek Yerler şeklinde sıralamak mümkün oluyor.
READ  Ordu Boztepe

Tüm özel rotasyon merkezleri geziye ayrı bir hava katıyor.

Asarkaya Kent Ormanı

Tahmin edebileceğiniz şekilde Ünye’de yeşil ve mavinin eşsiz uyumunun ortaya çıkardığı keyifli manzaralardan ve bu manzaraları izleyebileceğiniz şekilde yerlerden bol bol var. Peki bu işi en iyi nerede yaparım derseniz ilk olarak Asarkaya Kent Ormanı’nı tavsiye ediyoruz. Fotoğraf tutkunlarının her daim deklanşörlerine abanacağı, selfie çılgınlarının ise telefonlarını ön kameradan hiçbir zaman çıkaramayacağı Asarkaya Kent Ormanı, Ünye’de gezilecek merkezlerin listesinin ilk sırasında yer alıyor.

Asarkaya Kent Ormanı
Asarkaya Kent Ormanı

Üstelik burası yalnızca sunduğu görsel şölen ile değil, doğa ile beraber baş başa kalacağınız anlar için de her daim ideal bir destinasyon oluyor. Her ne kadar şehir esnasında olması buraya ulaşımı biraz zorlaştırsa da seyahat severlerin listelerine her daim mutlaka eklemelerini tavsiye ediyoruz. Asarkaya Kent Ormanı’na nasıl gidiliyor? Fatsa istikametine doğru şekilde dört kilometre kadar gittikten hemen sonra sağda kent ormanına giden yolu gösteren tabelaları her zaman takip etmeniz yeterlidir. Toplu taşıma ile yalnızca belli bir yere kadar gidebiliyorsunuz. O yüzden özel araç yahut taksi ile gitmek şarttır.

Asarkaya Kent Ormanı Ünye
Asarkaya Kent Ormanı Ünye

Ünye Kalesi

Listeye yine merkezinin biraz dışında kalan bir yer ile beraber devam edilebilir. Amasya Kral Kaya Mezarları’nın bir kopyası olarak nitelendirebileceğimiz temelde Ünye Kalesi’ni bu listeye sokan şey yalnızca tarihi önemi değil. Dik bir kayaya konumlanmış olan kale, Ünye şehir manzarasını kuş bakışı şekilde izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri oluyor.

Ünye Kalesi
Ünye Kalesi

Ünye Kalesi’ne nasıl gidiliyor? Kale Ünye-Niksar yolu üzerinde yer alıyor ve şehir merkezine uzaklığı ortalama altı kilometre bulunuyor. Özel araçla rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda şehir merkezinden kalkan dolmuşları da her daim kullanabilirsiniz.

Çamlık

Çamlık, Ünye sahil kısmında en özel noktalarından biri. Karadeniz’in kıyısında, çam ağaçlarının dahilinde huzur dolu bir yürüyüş yapmanıza her daim imkan veren bu yer, Ünye’de gezilecek olan yerler listesinin vazgeçilmezlerinden biridir. Yürüyüşünüzü bitirdikten hemen sonra deniz fenerinin altında bulunan lokantada denize nazır bir şeyler içmek de cabası oluyor.

READ  Perşembe Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar
Çamlık
Çamlık

Çakırtepe

Çakırtepe, Ünye’de manzara izlemek adına en iyi yerlerden biri. Şehre hakim konumu ile gezginlerin uğrak noktalarından biri olan tepe, yalnızca manzarası ile değil, restoranları ile de meşhur durumdadır. Meşhur Karadeniz pidesinin Ünye versiyonunu sorunsuz bir biçimde tadıp midelerinize bayram ettirirken diğer bir yandan da manzara izlemenin her daim tadı en güzel burada çıkıyor.

Çakırtepe
Çakırtepe

Ünye Japon Anıtı

Japonya’da batmış Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit 540 Türk denizcisi ve içlerinde yer alan Ünyeliler’in anısına yapılan Ünye Japon Anıtı, 2014 senesinde birçok Türk ve Japon diplomatın katılımı ile beraber açılmış. Ünye Japon Anıtı’nın açıldığı yerin Kurtuluş Savaşı esnasında Ünye’den yapılan deniz savunmasında topların olduğu yer olması anıta ayrı bir mana katıyor. Ünye Japon Anıtı’nın bulunduğu kısımda Türk-Japon dostluğunu anlatan bir çok metnin yanı sıra Japon kültürünü yansıtan enteresan heykellerde yer alıyor. Kısacası burası Ünye gezilecek merkez listenizde yer edinmesi gereken bir durak oluyor.

Ünye Japon Anıtı
Ünye Japon Anıtı

Kilise

Bu gözler, tarihi bir kilisenin düğün alanı olarak kullanıldığını gördü! Evet yanlış duymadınız bir düğün salonu. Üstelik içerisinde Hristiyan adetleriyle beraber düğünler yapılmıyordu. Düğünü yapanın yöresine uygun kimi zaman çiftetelli çalınan, yeri geldiği vakit Ankara misket oynanan ancak en çok da horon tepilen şekilde bir düğün salonu şekilde kullanılıyor.

Ünye Kilise
Ünye Kilise

Neyse ki şimdiler de kıymeti biraz daha fazla olsa anlaşılmış ve restore edilerek davul zurna seslerinden kurtarılmış, kültür merkezi şekilde kullanılmaya başlanmış. Daha yoğun sergi gibi kültürel etkinliklerde kapılarını açmakta olan kilisenin içerisinde pek fazla tarihi obje yer almıyor. Yine de dışarıdan bir kaç fotoğraf almak isterseniz Ünye gezilecek olan yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kadılar Yokuşu Ünye

Osmanlı Dönemi’nde Ünye’de pek çok kadı yetişirmiş. Hatta pek çok şeyde olduğu gibi kadılıkta da babadan oğula geçen bir gelenek sürmekteymiş. Ünye kent meydanına yakın olan bu yokuşta zamanla pek çok kadı kendine yer edinmiş durumdadır. Günümüzde Kadılar Yokuşu olarak isimlendirilen bu sokakta eski tarihi konakları her daim görebiliyorsunuz.

READ  Ulubey Gezilecek Yerler
Kadılar Yokuşu Ünye
Kadılar Yokuşu Ünye

Taş döşemeli yolu ve aynı zamanda konak giriş kapılarının göz alıcı şekilde güzelliğine Ünye Belediyesi’nin son vakitlerde yaptırdığı restorasyonlar da eklendiği vakit Ünye gezilecek yerler listenize Kadılar Yokuşu’nu mutlaka eklemeniz kaçınılmaz oluyor.

At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri

Ünye gezinize farklı bir macera isterseniz Ünye At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri’ne bir tavsiye ediyoruz. Şehir merkezinin biraz dışında tesis, ziyaretçilerine tesisi ve at binme deneyimini yaşama fırsatı sunuyor.

At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri
At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri

Ünye Atatürk Parkı

Ünye’de denize nazır en güzel parklardan biri olan Atatürk Parkı, Karadeniz’in hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri. Aynı zamanda parkın içerisinde bir şeyler yiyip içme imkanınız da var.

Ünye Atatürk Parkı
Ünye Atatürk Parkı

Ünye İskelesi

Şehir merkezinde olan iskele, Ünye’nin en çok ilgi duyulan noktalarından biri. Her gezginin bu iskelenin sonuna kadar yürüyüp engin sularını izleyerek Ünye gezisine ruhlarını birkaç dakika katmalarını tavsiye ediyoruz.

Ünye İskelesi
Ünye İskelesi

Ünye’de Denize Girilecek Yerler

Hepimizin bildiği şekilde Karadeniz’de pek deniz mevsimi olmaz. Özellikle de Karadeniz’de her an yağmur yağma ihtimali olduğu için deniz için zaman aralığı çok kısıtlı olur. Fakat fırsatını yakalarsanız tadına da hiçbir zaman doyum olmaz. O yüzden Ünye’de denize girilecek olan yerleri de paylaşmak istiyoruz. Seyahatinizi yaz mevsimi yapacaksanız, fazladan vaktiniz olacaksa, bir de güzel havayı rahatça denk getirebilirseniz. Denize girilecek yerler listesini;

Uzunkum
Uzunkum
 • Uzunkum
 • Çınarsuyu
 • Ayanikola
 • Çamlık şeklinde sıralamak mümkündür. Bu merkezlerde rahatlıkla denize girilebiliyor.

Ordu’da Keşfedilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ulubey Gezilecek Yerler

Gezicini

Perşembe Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Gezicini

Ordu Gezilecek Yerler

Gezicini

Ordu Boztepe

Gezicini

Kumru Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Korgan Gezilecek Yerler

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Gölköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Fatsa Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz