Image default
Ordu

Perşembe Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Perşembe Gezilecek Yerler

Ordu Perşembe aslında çok uzun bir mazisi durumunda olan Perşembe, ne yazık ki, tarihi dokusu ön planda düşünüldüğünde, pek zengin değildir. Çünkü, günümüze kalan pek az sayıda eser ve mekan var. İlçe oldukça uzun süre, Roma ve aynı zamanda Bizans hakimiyetinde kalmıştır.

Perşembe
Perşembe

1461 senesinde ise, Fatih Sultan Mehmet ise Trabzon Pontus İmparatorluğunu ortadan kaldırıldıktan sonra, Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Eski ismi Vona’dır. 1945 senesinde, ilçe olmuştur. Perşembe gezilecek yerler açısından çok fazla yeşillik bulundurur. Bunun yanında çok uzun bir sahili bulunuyor.

Perşembe Gezilecek Yerler
Perşembe Gezilecek Yerler

Ordu Perşembe Plaj

Perşembe’nin kıyı boyu ortalama 40 km. dir. Efirli’den başlayarak, Belicesu’da bitiyor. Bu kıyılar çok özellikler gösteriyor. Koyları, özel su altı mağaraları, kıyı boyunda yükselmekte olan ilginç kaya oluşumları, kumsalları, doğal ve güzel manzaraları, bu kıyıları her daim muhteşem güzel hale getirmiş. Bu kıyılarda öne çıkan yerler bulunuyor.

Ordu Perşembe
Ordu Perşembe

Ordu Perşembe Belicesu

İlçe merkezinin en batısındadır. Kıyı: çok güzel, bu kıyıya yukarıdan izlemenin keyfine doyum olmuyor. Belcesu Kumsalı oldukça küçük olmasına rağmen, yanında her dam kamp yapılabilir. Yeme-içme yeri ve akabinde kır kahvesi var.

Ordu Perşembe Belicesu
Ordu Perşembe Belicesu

Medreseönü

Bir tatil beldesi konumundadır. Kıyıları, oldukça ilginçtir. Burada temelde bir otel ve lokanta var. Aynı zamanda “uzun saçlının yeri” olarak adlandırılan bir yer de bulunuyor. Buraya mutlaka uğramalı ve bir yorgunluk çayı içmelisiniz.

Perşembe Medreseönü
Perşembe Medreseönü

Ordu Perşembe Büyük Ağız

İlçe merkezinin 21 km. batısındadır. Burası, oldukça eski bir yerleşim yeridir. Güzel ve keyifli bir manzarası var. Fakat yeterli tesisi yoktur.

READ  Ordu Gezilecek Yerler
Ordu Perşembe Büyük Ağız
Ordu Perşembe Büyük Ağız

Ordu Perşembe Çam Burnu

Burada bir fener bulunuyor. Çam burnu feneri 1880 senesinde, Fransızlar tarafından, Osmanlı devletine göre borçlarına karşılık yaptırılmış ve aynı zamanda buraya yerleştirilmiş. Denizden yüksekliği ise ortalama 39 metredir. Çakar sistemli, elektrik şekilde akülü bir fenerdir. 1880 senesinde bu yana olan fener, Koç ailesi tarafından işletiliyor.

Ordu Perşembe Çam Burnu
Ordu Perşembe Çam Burnu

Ordu Perşembe Aktaş Plajı

İlçe merkezine ortalama 1 km. uzaklıktadır. Fakültenin hemen alt kısmında bulunan plaj, küçük ama yaz aylarında ve özellikle de keyifli hafta sonlarında oldukça hareketli ve oldukça canlıdır. Burada her sene 20 Mayıs günü: “Aktaş Şenlikleri” düzenlenir. Buraya binlerce Perşembe’li katılıyorlar. Motorlarla beraber binlerce insan, Acısu’ya kadar gidiyor.

Ordu Perşembe Aktaş Plajı
Ordu Perşembe Aktaş Plajı

Ordu Perşembe Hoynat Adası ve Kalesi

İlçenin en mühim tarihi yerlerinden biridir. Ramazan köyü sınırları dahilindedir. Hoynat tünelinin hemen yanında yer alıyor. Tarihi ise bayağı eskilere kadar gidiyor. Eski gemiciler ise temelde burayı, bir çeşit: depo ve sığınak şeklinde kullanmışlar.

Perşembe Hoynat Adası
Perşembe Hoynat Adası

Üzerinde günümüzde küçük sur kalıntıları var. Tünelin olduğu burun ise Orta Karadeniz yöresinin en mühim yeridir. Ada, martı ve aynı zamanda karabatak kuşlarının üzerinde, bolca şekilde bulunduğu adeta bir kuş cennetini andırıyor. Çünkü, özellikle bu adada nesli tükenmekte olan, ortalama 90 çift tepeli karabatak tespit edilmiş durumdadır.

Perşembe Plajları
Perşembe Plajları

Ordu Perşembe Çaka Kumsalı

Hoynat adasına oldukça yakındadır. Ekolojik kirlilikten oldukça uzak kaldığı için, temizliği ile öne çıkıyor. Kumsalın uzunluğu ise ortalama 1300 metredir. Kumu oldukça ince ve beyazdır. Deniz suyu berrak ve tertemizdir. Buraya yakında ve merkezine ortalama 20 km. uzaklıktadır ve Kurtuluş köyünde yer alıyor. Romalılar tarafından yapımına hızlıca başlanmış, Bizanslılar tarafından bütünlemesine tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde, çeşitli onarım görmüştür ve günümüze, sadece temel taşları kalmıştır.

READ  Ordu Boztepe
Ordu Perşembe Çaka Kumsalı
Ordu Perşembe Çaka Kumsalı

Ordu Perşembe Medreseönü Efirli Camisi

Medreseönü, Efirli Mahallesinde yer alıyor. Sahile ortalama 5 km. uzaklıktadır. Bu tarihi ve özel cami tümüyle ahşaptan yapılmıştır. 150 senelik bir geçmişi olduğu düşünülüyor ve Hiç restorasyon görmemiş durumdadır. Bu yüzden, mimari özelliklerini koruyup günümüze gelmiştir. Minaresi ise tek şerefelidir. Mihrap ve aynı zamanda iç kapısı orijinaldir. Caminin hemen yakınında DSİ binasının hemen yanı başında mezarlık bulunuyor. Mezarlıkta birbirinden ayrı ve estetik mezar taşları ve aynı zamanda kitabeler bulunuyor. Bu mezarlıkta özellikle Sultan II. Mahmut’tan korkup, bu bölgeye gelmiş yeniçeri askerlerinin mezarları ve aynı zamanda Esseydin Hacım İbrahim Ağa gibi önemli kişilerin mezarları da bulunuyor.

Perşembe Medreseönü Efirli Camisi
Perşembe Medreseönü Efirli Camisi

Efirli Plajı

Uzun senelerdir, önemli bir tatil yeridir. Kamuya ait olan tatil kamp yerleri bulunuyor. Aynı zamanda yaz aylarında: müzik, eğlence ve bununla beraber yeme-içme mekanları, buraya oldukça ayrı bir hareketlilik ve canlılık kazandırır. Bölgenin mühim bir cazibe alanıdır.

Perşembe Plajları
Perşembe Plajları

Ordu’da Keşfedilecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ünye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Ulubey Gezilecek Yerler

Gezicini

Ordu Gezilecek Yerler

Gezicini

Ordu Boztepe

Gezicini

Kumru Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Korgan Gezilecek Yerler

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Gölköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Fatsa Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz