Image default
Ordu

Ulubey Gezilecek Yerler

Ulubey Gezilecek Yerler

Ulubey, Ordu ilimizin ilçesidir. Ordu il merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta kalmaktadır. Eski dönemlerde ilçede bulunan Şimşirlik köyünde çıkan veba salgını nedeniyle köy halkının taşınması ile kurulmuş ve ismi eski Türk beyini anma amacı ile verilmiş, şimdiki adı olan Ulubey adını almıştır. 1958 yılında ise ilçe olmuştur. Ulubey gezilecek yerler kısaca yeşilin her tonu olarak özetlenebilir.

Ulubey Ordu
Ulubey Ordu

Doğal Güzellikleri ve Tarihi Yapısı İle Ulubey

Ulubey tarihi yapısını korumaya özen gösteren ilçelerimizden birisidir. Gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi yapısı ile beraber Ordu ilini ziyaret eden herkesin görmesi gereken güzelliklere sahiptir. Ulubey’de gezilecek yerler listesine şuraları mutlaka eklemelisiniz;

Ulubey Gezilecek Yerler
Ulubey Gezilecek Yerler
 • Kadıncık Şelalesi,
 • Kıran yağmur Köyü,
 • Yeni sayaca Köyü,
 • Merdiven,
 • Su Kuyusu,
 • Karakoca Köyü,
 • Sarp dere Köprüsü ve Kızılin Köprüsü,
 • Küpkaya Kardeşler Kanyonu,
 • Kaya Mezarları,
 • Ohtamış Şelalesi,
 • Şahin Kayası,
 • Çubuklu Kalesi.

Özellikle doğal güzelliklere meraklı olan ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır. Bazı alanlara ulaşım zor olsa da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.

Kıranyağmur Köyü

Kıranyağmur köyü mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Köyün simgesi haline gelen Kıranyağmur Çeşmesi 1865-1866 yılları arasında inşa edilmiştir. Günümüze kadar sağlamlığını korumuş olan bu yapı içerisinde odalar bulunan bir eve benzemektedir. İçerisinde kitabe adı verilen küçük odalar bulunmaktadır. Eski dönemlerde bu küçük alanda eğitimler verildiği düşünülmektedir. Günümüzde kullanılmamaktadır.

Kıranyağmur Köyü
Kıranyağmur Köyü

Yenisayaca Köyü

Yenisayaca köyü ilçe merkezine yaklaşık olarak 7 km uzaklıktadır. Neredeyse şehir merkezinde bulunan bu doğal güzelliği ile büyüleyen mesire alanında konaklama yapılabilmektedir. İçerisinde restoran, kafe ve bugalov ev bulunmaktadır. Hem doğa ile iç içe olmak hem de şehir merkezine yakın olmak isteyen kişiler için vazgeçilmez yerler arasında yer almaktadır.

READ  Ordu Gezilecek Yerler
Yenisayaca Köyü
Yenisayaca Köyü

Merdiven

Kazancı mahallesinde yer alan bu tarihi yapının Bizanslılar döneminden kaldığı düşünülmektedir. Ormanın içerisinde yer alan giriş tüneli sadece iki kişinin sığacağı boyutlardadır. Orman içerisine gizlenerek yapılan bu tarihi yapı sonradan devlet korumasına alındığı için büyük tahribata uğramıştır.

Ulubey Merdiven
Ulubey Merdiven

Küpkaya – Kardeşler Kanyonu

Küpkaya – Kardeşler Kanyonu doğal güzelliği ile büyüleyen seyahat noktalarından birisidir. Türkiye’nin en güzel 10 kanyonu içerisinde yer almaktadır. Yazın ve kışın su sıcaklığı sabittir ve 5 derecedir. Yaklaşık 850 metre uzunluğunda olan kanyonun doğal yapısı bozulmadan etrafına küçük çay bahçeleri inşa edilmiştir. Ziyaretiniz sırasında bu alanlarda doğal güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Küpkaya Kardeşler Kanyonu
Küpkaya Kardeşler Kanyonu

 

Ordu’da Görülecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ünye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Perşembe Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Gezicini

Ordu Gezilecek Yerler

Gezicini

Ordu Boztepe

Gezicini

Kumru Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Korgan Gezilecek Yerler

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Gölköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Fatsa Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz