Image default
Ordu

Fatsa Gezilecek Yerler Listesi

Fatsa Gezilecek Yerler

Fatsa
Fatsa

Ordu ilinin en popüler ilçelerinden bir tanesidir. Fatsa Ordu iline önemli katkıları olan bir ilçedir. Ekonomik anlamda şehre yön veren ticari bir merkez durumundadır. Fındık üretimiyle öne çıkar. Aynı zamanda Türkiye’de en fazla organik üretim alanına sahip ilçesi konumundadır. Bu özelliğiyle de ilçe adından sıklıkla söz ettiriyor. Köklü tarihinin yanı sıra doğal güzellikleriyle meşhurdur. Fatsa gezilecek yerler arasında mükemmel manzaralar ve doğal alanlar mevcut. Ziyaretçilerine mavi ve yeşili doyasıya yaşatan yerlerden biridir.

Ordu Fatsa
Ordu Fatsa

Fatsa tarihi mekanlar açısından da zengin bir çeşitliliğe sahip. İlçeye gelen turistler doğal güzellikleri yaşarken tarihi mekanları ve yapıları gezmenin de tadını çıkarabiliyorlar. Damak zevklerine hitap etmesi de unutulmamalı. Farklı yöresel lezzetler ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Ünlü ustaların mutfaklarından servis edilen en iyi yöresel tatları Fatsa’da bulmak mümkün. Hamsili ekmek, tirmit, Gürcü kavurması bu lezzetlerden sadece birkaçı.

Fatsa ilçesine ulaşım oldukça kolay. Ordu şehir merkezinden Fatsa ilçesine kara yolu ulaşımı yapılabilir. Özel araçla ulaşım yapılacaksa Samsun-Ordu Yolu, D010 ve E70 kara yolları üzerinden ulaşım sağlanır. Özel araçla gidilecekse mesafe 2 kilometredir. Fatsa otogarında inen yolcular buradan taksi ile ya da toplu taşıma ile ilçeye rahatlıkla ulaşabilirler.

Fatsa Hakkında

Fatsa, Ordu iline bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine 55 kilometre mesafede yer alıyor. Fatsa ilçesi, doğal güzellikleri, tarihi yapıları, mekanları ve şifalı sularıyla görenlerin beğenisini kazanıyor. İlçenin kendine has dokusu, lezzetleri ve misafirperver halkıyla en sevilen yerlerden biri.

Fatsa Gezilecek Yerler
Fatsa Gezilecek Yerler

İlçe Karadeniz iklimi etkisindedir. Yıl boyunca bol yağış alıyor. Dolayısıyla bölge yeşilden yana oldukça zengin. Bu da ilçeye güzellik katıyor. Fatsa, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği, mis gibi bir doğada olmak isteyenleri tercih ettiği yerler arasındadır.

READ  Karadeniz'in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gaga Gölü

Gaga Gölü, Meşebükü ve Yassıtaş köyleri arasında yer alıyor. İlçe merkezine 10 kilometre mesafede yer alan göl, bir doğa harikasıdır. Heyelan sonucunda bu alanda bir çukur meydana gelmiştir. Bölgenin yoğun yağışlar alması sebebiyle çukur dolarak göl haline gelmiştir.

Gaga Gölü Fatsa
Gaga Gölü Fatsa

Göl küçük bir kanal aracılığıyla Bolaman Irmağı’na bağlanıyor. sazan ve kadife balıklarına ev sahipliği yapıyor. Bununla beraber gölde pek çok deniz canlısını gözlemlemek mümkün. Gölün çevresinde pek çok bitki türü mevcut. Aynı zamanda ağaçlar bakımından da oldukça zengin bir bölge. Göl ve çevresindeki doğal güzellikler muazzam bir manzara keyfi sunuyor.

Sarmaşık Kaplıcaları

Sarmaşık Kaplıcaları, Fatsa’nın sağlık turizminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Sarmaşık Kaplıcaları, Cenevizliler Dönemi’ nden bugüne değin hizmet vermektedir. Kaplıcalar, kadın hastalıklara, romatizma, kireçlenme ve daha birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Fatsa Kaplıcaları
Fatsa Kaplıcaları

Kaplıcaların suyu,47 derecelik sıcaklıktadır. Bu sıcaklığın insan sağlığına bir zararı olmadığı ortaya konmuştur. Suyun içeriğinde klorür, hımızı kibrit, sodyum, klorür, silis, kalsiyum ve yeluse bulunuyor. Sağladığı yararlarla yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de ziyaretçi akınına uğruyor. Sarmaşık kaplıcaları var olan sağlık sorunlarını iyileştirmekle birlikte sağlığın korunmasına da önemli yararlar sağlıyor. İlçede sadece kaplıcaları ziyaret etmek için gelen binlerce turist mevcut.

Bolaman Kalesi ve Konağı

Bolaman Kalesi ve konağı ilçenin sembol haline gelmiş yapılarındandır. Yapı Fatsa-Ordu Karayolu üzerinde yer alıyor. Yapının Pontus Rum Devleti Dönemi’nde inşa edildiği düşünülmektedir. Yapının mimari özellikleri araştırıldığında bu sonuca varılmıştır. Bolaman Kalesi, gözetleme amacı güdülerek inşa edilmiştir. Denize hafif bir şekilde sokulan burun üzerindedir.

Bolaman kalesi, karakol ve gözetleme amacıyla yapılmıştır. Kale iç ve dış olmak üzere iki ayrı bölümden meydana geliyor. İç kale denilen kısım batı ucunda yer alıyor. Kalenin yüksek duvarları mevcut olup kesme taşlardan yapılmıştır. Kale içerisinde bazilika planlı bir şapel yer alıyor.

READ  Perşembe Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar
Bolaman Kalesi ve Konağı
Bolaman Kalesi ve Konağı

İç kalenin üzerine 18.yy’da ahşap bir konak inşa edilmiştir. Bolaman Konağı, 19 yüzyıl tarihi yapılarından biridir. Osmanlı Konağı olma özelliği taşır. Diğer adıyla Haznedar Konağı’dır. İlçenin en dikkat çeken yerlerinden biridir. Haznedar ailesinin mensupları için inşa edilmiştir. Kale, Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. Bölgedeki sivil mimarlık örneklerinden birini teşkil etmesiyle de ilgi çekicidir. Konut olma amacıyla inşa edilmiş olan bu yapı, gerek tarihi gerekse mimari güzelliğiyle görenleri etkisi altına alıyor.

Ordu Bolaman Kalesi
Ordu Bolaman Kalesi

Cıngırt Kaya Mezarları

Cıngırt Kaya Mezarları, ilçenin en dikkat çeken alanlarından birisidir. Cıngırt Kaya Mezarları, Görevi Deresi üzerinde yer alıp Yapraklı Köyü’ndedir. Cugurt Kaya Yerleşmesi’nde duvar kalıntıları, dehlizler ve nişler yer alıyor. Kaya blokları üzerine kurulmuş antik bir yerleşim yeri olma özelliği gösteriyor. Alanda yapılan arkeolojik kazılar yeni bulguları da beraberinde getiriyor. Yeni çalışmalar tamamlandığında bulgular da paylaşılacaktır.

Cıngırt Kaya Mezarları
Cıngırt Kaya Mezarları

45 derecelik eğimle Elekçi Deresi’ne merdiven iniyor. Merdivende tam 120 basamak mevcut. Bu merdivenin dereye gizli bir iniş yolu olduğu düşünülüyor. Cıngırt Kaya Mezarları ormanın içine gizlenmiş ve yapılan bazı arkeolojik kazılar sonrasında ortaya çıkarılmıştır. Günün her saatinde ziyarete açıktır. Aynı zamanda ziyaret ücretsizdir.

Gölköy Kalesi

Fatsa ilçesine 65 kilometre uzaklıkta yer alan Gölköy kalesi, ilçeye hakim bir konuma sahiptir. Gölköy Kalesi, geniş bir girişe sahip. Kale tek kapılıdır. Gözetleme yapılarak savunmaya geçilmesi amacıyla inşa edilmiştir. Fatsa’nın doğayla iç içe olan yerine konumlanmıştır. Manzaraya hakim olmasıyla görenleri etkisi altına alıyor. Kaleden içeri girildiğinde sol tarafta silindir şeklinde bir burç ve gözetleme kulesi göze çarpar.

Gölköy Kalesi
Gölköy Kalesi

Gölköy kalesinin önemli özelliklerinden biri de 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Antik Eserler Listesi’ne alınmış olmasıdır. Bu listeye eklenmesiyle kalenin gerek tarihi gerekse turistik değeri daha da artmıştır. Günün her saatinde ücretsiz ziyaret edilerek mükemmel manzara ve tarihi dokuyu yaşamak mümkün.

READ  Ünye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Bakırcılar Arastası (Çarşısı)

Turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri. Pek çok bakır ürünün satıldığı çarşı, otantik ürünleriyle de meşhur. Yörenin en önemli alış veriş merkezi olarak biliniyor. Tarihi bir çarşı olması sebebiyle ilgi oldukça yoğun.

Bakırcılar 0Arastası (Çarşısı)
Bakırcılar 0Arastası (Çarşısı)

Bakır sanatının en ince örnekleri sergileniyor. Çok değerli parçalar satışa sunuluyor. Tarihi dükkanları neredeyse küçük bir müze görünümünde. Çarşıya girildiğinde adeta tarihe bir yolculuğa çıkmışçasına hisler uyandırıyor.

Yunus Emre Türbesi

Türkiye’de bulunan 14 tane Yunus Emre türbesinden bir tanesidir. Türbe, Selçuklu mimarisi ile yapılmıştır. İlçenin en ilgi çeken yerlerinden biridir. Yunus Emre Türbesi haftanın her günü ziyaret edilebilir. Ziyaret için de her hangi bir ücret ödenmiyor.

Yunus Emre Türbesi
Yunus Emre Türbesi

Yalıköy

Fatsa ilçesinin en güzel yerlerinden biridir. Hakim olduğu manzarasıyla ilçenin en meşhur noktasıdır. Eski Samsun-Ordu Karayolu üzerinde yer alan bu muhteşem yer turistik bir kasaba olma özelliği taşır. Yüksek bir rakıma sahiptir. Denize uzanan yeşiliyle görenleri adeta büyülüyor. Mis gibi havasıyla ziyaretçilerine huzur dolu anlar yaşatıyor.

Fatsa Yalıköy
Fatsa Yalıköy

Taşbaşı Kilisesi

Fatsa gezilecek yerler arasında mutlaka alınması gereken yerlerden biri de Taşbaşı Kilisesidir. 19.yüzyıl ortalarında inşa edilmiştir. Fatsa’ya 40 kilometre uzaklıkta yer alan kilise, günümüzde Kültür Merkezi olarak kullanılıyor. Taşbaşı kilisesi konum itibariyle denize nazırdır. Bu özelliğiyle de görenleri etkisi altına alıyor. Doğu batı yönünde dikdörtgen tarzdadır. Kilisenin tamamı kesme taşlardan oluşuyor. 1853 yılında yörede yaşamakta olan Ortodoks Hristiyanlar tarafından inşa edilmiştir. 

Taşbaşı Kilisesi
Taşbaşı Kilisesi

Ordu’da Keşfedilecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ünye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Ulubey Gezilecek Yerler

Gezicini

Perşembe Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Gezicini

Ordu Gezilecek Yerler

Gezicini

Ordu Boztepe

Gezicini

Kumru Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Korgan Gezilecek Yerler

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Gölköy Gezilecek Yerler

Gezicini

15 Yorumlar

Barış Geçmen 10 Mart 2022 at 00:30

Ordu’nun Fatsa ilçesinde gezip görülmesi adına Gaga Gölü tabiat zenginliği ile son derece önemli bir konuma sahiptir. Karadenizin bu güzelliğini kaçırmayın derim.

Cevapla
Cansu 10 Mart 2022 at 09:47

Sarmaşık Kaplıcalarına ne kadar gittiğimi saymadım bile o kadar çok. Çünkü çok memnunum. Benim birkaç hastalığım vardı zaten kadın hastalıklarından tutun romatizmaya kadar çok etkili. Ben başka tanıdığım kişilere de önerdim birlikte gidiyoruz. Gittikçe olumlu etki görüyoruz.

Cevapla
Muhammed21 12 Mart 2022 at 17:51

Daha önce gitmiştim böylesi görülmedi meshur tarihi yerleri ve insanları samimi ve dürüstlerdi sanki kendimi memleketim gibi hissetmiştim.

Cevapla
Cesur 10 Mart 2022 at 15:50

Kaplıcalar gerçekten çok güzel her derde deva benim dizlerim ağrıyor du gittik gerçekten çok iyi geldi temiz güzel bir kaplıca herkese tavsiye ederim arkadaşım da gitti çok memnun kaldı teşekkürler

Cevapla
Emre Yılmaz 11 Mart 2022 at 02:24

Hakikaten. Mükemmel fatsa ya gezilecek mükemmel iyi yerleri var. Herkese tavsiye ederim. Ben çok beğendim.

Cevapla
Mehmettelco 11 Mart 2022 at 06:56

Yerler gerçekten çok güzel olmuş , gezicini sitesi çok iyi , çok beğnedim . Harika

Cevapla
zafer 11 Mart 2022 at 09:35

Fatsa merkeze yakın küçük bir tatlı su gölü. manzara eşliğinde çay içip sandalyede kitap okuyabileceğiniz küçük şirin bir göl.

Cevapla
Nur 11 Mart 2022 at 19:45

Fındık üretiminde benim gönlümde Sakarya birinci olasa da Fatsanın fındıkları da çok güzel giderseniz denemeden dönmeyin

Cevapla
Muhammed 12 Mart 2022 at 17:47

Sarmaşık Kaplıcalarına ne kadar gittiğimi saymadım bile o kadar çok. Çünkü çok memnunum. Benim birkaç hastalığım vardı zaten kadın hastalıklarından tutun romatizmaya kadar çok etkili. Ben başka tanıdığım kişilere de önerdim birlikte gidiyoruz. Gittikçe olumlu etki görüyoruz.

Cevapla
Muhammed 12 Mart 2022 at 17:49

Daha önce gitmiştim böylesi görülmedi meshur tarihi yerleri ve insanları samimi ve dürüstlerdi sanki kendimi memleketim gibi hissettim teşekkür ederim kendilerine

Cevapla
Muhammed21 12 Mart 2022 at 17:50

Daha önce gitmiştim böylesi görülmedi meshur tarihi yerleri ve insanları samimi ve dürüstlerdi sanki kendimi memleketim gibi hissetmiştim.

Cevapla
Mervan1905 13 Mart 2022 at 04:03

Hiç gitmedim ama gitmek istiyorum gerçekten karadeniz çok görülecek yerler var doğası harika Giresun a bir kaç sene önce gitmisdim çok güzeldi umarım bir gün gitmek kısmet olur

Cevapla
Aylin 14 Mart 2022 at 02:00

Gitmedim ama güzel yere benziyor nasip olursa belki birgün gideriz inşallah

Cevapla
Furkan.jk 14 Mart 2022 at 22:48

Gitmek istediğim bir yer

Cevapla
Selahattin 15 Mart 2022 at 11:31

Bir kere gittim yazın samsunda yaşıyorum zaten uzak bir yer değil bence gayet güzel herkese tavsiye ederim yazın mutlaka gidilmeli

Cevapla

Yorum Yaz