Image default
Ordu

Kumru Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Kumru Gezilecek Yerler

Kumru
Kumru

Kumru, Ordu arası ortalama uzaklık 65 km’dir. Kumru, Fatsa ile arası uzaklık ortalama 33 km’dir. İlçe merkezine ortalama 3 km uzaklıktadır ve aynı zamanda Akçadere Mahallesindedir. Çevreye oldukça hakim bir kaya üzerine şekilde konumlanmıştır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmez, gözetleme ve aynı zamanda savunma amaçlı yapıldığı tahmin ediliyor. Kumru gezilecek yerler açısından Karadeniz’in bütün renklerini içinde barındırdığını görüyorsunuz.

Kumru Gezilecek Yerler
Kumru Gezilecek Yerler

Ericek Yaylası

Ortaca Mahallesinde yer alıyor. İlçe merkezine ortalama 6 km uzaklıktadır. Burada yer alan çam ormanları her daim güzeldir. Çam ağaçlarının gölgesinde keyifli bir biçimde piknik yapabilirsiniz. Aynı zamanda yaban çilekleri de rahatça toplanabilir.

Ericek Yaylası
Ericek Yaylası

Pesgüden Şelalesi ve Mesire Alanı

İlçe merkezine ortalama olarak 6 km uzaklıkta ve Ericek mevkiindedir. Yüksekliği ortalama 620 metredir. Ericek ırmağından beslenmekte olan şelalenin yüksekliği ortalama 7 metre, genişliği ise ortalama 2.5 metredir. Dökülme durumunda derinlik ortalama 3 metredir. Çevresi ise ortalama 50 metredir. Şelalenin çevresinde tümüyle piknik alanları ve aynı zamanda alabalık çiftlikleri vardır.

Pösküden Mesiresi
Pösküden Mesiresi

Samur Merkez Camii

Samur mahallesinde yer alıyor. İlçe merkezine ortalama 7 km uzaklıktadır. Girişte yer alan tabelaya göre, 1895 senesinde inşa edilmiştir. Çatısı tümüyle kiremitle kaplıdır. Tavan içten şekilde ahşap malzeme ile beraber kaplanmış olup, oldukça sadedir. Minaresi tümüyle kuzeybatı köşesindedir. Kare şekilde kaide üzerindedir. Kesme şekilde taştan yapılmıştır ve tek bütünlemesi şerefelidir. Caminin bahçesinde Osmanlı mezarlığı bulunuyor. 2015 senesinde restore edilmiştir.

Samur Merkez Camii
Samur Merkez Camii

Şenyurt Orta Mahalle Camii

Şenyurt Mahallesinde yer alıyor. Mezarlık alanı dahilindedir. İlçe merkezine ortalama 15 km uzaklıktadır. Ahşap malzeme kullanılarak tümüyle yapılmıştır. Bilgilendirme yazısında, 1850 senesinde yapılmıştır. Ancak bir rivayete, cami 1712 senesinde ismi bilinmeyen bir hanım tarafından yaptırılmıştır. Günümüzden seneler önce, yine bu kadın Niksar çam içinden bana ağaç getirin, köye cami yaptıracağım diyerek camiyi yaptırmaya.

READ  Karadeniz'in En Güzel Görülecek Yaylaları
Şenyurt Orta Mahalle Camii
Şenyurt Orta Mahalle Camii

Ağaçlar köye öküzlerle ve o kadın ağaçları getirenlere bir öküz yedirmiş, yani bir anlamda ağaçlar köye için bayram yapmıştır. Ancak bu hangi köyden olduğu bilinmiyor. Yapımda tekniği kullanılmıştır. Caminin dışında gibi içinde de ahşap malzeme kullanılmıştır. Alt çivi kullanılmamış. Tahtalar yontularak yapılmış. Ayrıca her bir tahta olarak özünden yapılmıştır. Cami araştırmasına göre cami 450 yıldan eskidir.

Düzoba Yaylası

Yayla bakımından zengin ilçede burası merkez haline getirilmiştir. İlçe 23.5 km uzaklıktadır. Her yıl Mayıs ayı sonu ile Ekim ayı arasında, her Pazar günü pazarı kurulur. Ramazan ve Kurban birinci günü, Fizme’de güreşler tertip edilir. Ayrıca her yıl Temmuz ayı içinde geleneksel “Düzoba Yayla Şenlikleri” düzenlenir. Yayla: yağlı güreş müsabakaları, çeşitli yarışmalar ve konserler yapılır. Ayrıca yine kapsamında, yöresel ürünlerin satıldığı stantlar kurulur.

Düzoba Yaylası
Düzoba Yaylası

Kırkkızlar Yaylası

Bu yaylanın en büyük kan kırmızısı renginde orman gülleridir. Orman gülleri birçok yerinde sarı ve mor renkte açarken, kırmızı açar. Bunun sebebi hakkında rivayetler vardır. Bunlardan “Günümüzden binlerce yıl, bölgede yaşayan kırk kızın bir altın bebek için yaptıkları kavga ve bu sonucunda birbirlerini katletmeleridir.” Yine bir rivayet ise şöyledir “Düşman askerleri gelerek bütün Türk öldürürler, bu sırada yine burada birbirinden güzel 40 kız, katliamdan başarırlar. Fakat fazla uzaklaşamazlar.

Kırkkızlar Yaylası
Kırkkızlar Yaylası

Düşman kaçamayacaklarını anlayınca, burada orman saklanırlar. Düşman askerleri kızların kaçtığını, izlerini takip ettirir ve yeri bulurlar. Düşman kumandanı, kızlara olarak vücutlarını teslim etmelerini söyler. Kızlar bu duruma karşı ancak askerlere direnemeyeceklerini yanlarında getirdikleri süngülerle öldürürler. “Tertemiz havası ve gizemli ile herkesi büyüleyen yaylada iki efsaneye göre kan kırmızı orman gülleri açmaktadır. Dünyanın yerinde sarı ve mor renkte olan orman sadece bu bölgede kırmızı renkte yaylaya gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekmektedir.

READ  Ulubey Gezilecek Yerler
Kumru Kırkkızlar
Kumru Kırkkızlar

Kırkkızlar Yaylası Özelliği

Askerler kızlara, vücutlarını teslim etmelerini söyler. Kızlar, bu duruma başa çıkamayacaklarını anlayınca düşman teslim olmamak için taşıdıkları birbirlerini öldürürler. Onların bu olayı bu bölgede her yıl daire ve kanlarının renginde orman açmaktadır. Bölgede yaşamış kırk kızların vefatı sonrası her yerinde mor ve sarı olarak açan güllerinin kan kırmızı renkte açmaya oldukça ilginç karşılanmaktadır. Bölge ve grup halinde foto safariler için tercih duruma gelmiştir. Evet özellikle bu anlatılan yerde, her sene kan kırmızısı renkli orman gülleri açıyor.

Ordu Kırkkızlar Yaylası
Ordu Kırkkızlar Yaylası

Ordu’da Keşfedilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ünye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Ulubey Gezilecek Yerler

Gezicini

Perşembe Gezilecek Yerler | En Güzel Rotalar

Gezicini

Ordu Gezilecek Yerler

Gezicini

Ordu Boztepe

Gezicini

Korgan Gezilecek Yerler

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Gölköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Fatsa Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz