Image default
Rize

Fındıklı Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Fındıklı Gezilecek Yerler Türkiye haritasının kuzeyin bulunan efsanevi yeşillikleriyle yıl içerisinde milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendine çekmeyi başaran Rize ilimiz herkesin ömrü boyunca bir kere de olsa gitmek istediği adeta hayallerini süsleyen yerler arasındadır. Göz kamaştırıcı yeşillikleri insanların hem ruhuna iyi geliyor hem de huzur bulmak, kafa dinlemek için harikuladedir.

Fındıklı
Fındıklı

Rize’nin en iyi sivil mimar örneklerinin bulunduğu fındıklı ilçesinin tam olarak nüfusu 16.241 kişiden oluşuyor. Fındıklı’nın sakinleri tam bir Karadenizli gibi Lazca konuşuyor. Gezi Rehberi Fındıklı ilçesinin insanları geçimlerinin büyük kısmını tarımdan kaynaklı Karadeniz çayı ve dünyada ihracatında birinci sırada geldiğimiz adı gibi fındık oluşturuyor. Uzun ağaçları ve yemyeşil doğasıyla yayları, tepeleri bir bütünlüğün içerisinde doğanın parçalarını oluşturan Fındıklı Gezilecek Yerler arasında sizlere harika bir mevkii öneriyoruz.

Fındıklı Tarihi Yerleri
Fındıklı Tarihi Yerleri

Fındıklı’nın Tarihi

Eski adı Viçe olan Fındıklı’nın tarihi 1500’lere kadar uzanmaktadır. Eskiden Bizans ve Roma imparatorluğunun hükümdarlığı altında olan Fındıklı Osmanlı imparatorlunun kuruluşundan beri fetih edilmek istenen yerler arasındadır. Bu fetih aynı zamanda İstanbul’un kurtarıcı olan Fatih Sultan Mehmet tarafından zorlu savaş sonucunda fetih edilmiştir.

Araştırılan bilgilere göre önce 1887 senesinde Hopa ilçesine bağlı bir köy olmuş sonrasında ise Ruslar tarafından işgale uğrayıp yapılan antlaşma sonucunda fındıklı Artvin ‘e bağlı olmuştur. Takvimler 1953 yılını gösterdiğinde Rize Fındıklı ilçesine bağlı yerleşim mekânı olarak kayıtlara geçiyor.

Fındıklı Mençuna Şelalesi
Fındıklı Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Daracık vadiler, buz gibi serin suların gürül gürül aktığı Karadeniz’in ünlü mekânlarından olan mençuna şelalesi görenleri hayran bırakıyor. Mençuna Şelalesi 70 metre yükseklikten aşağı dökülen sularında isterseniz yüzebilir ve çevresindeki lüks mekânlarda konaklayarak sadece manzarayı izleyerek bile keyifli anın tadını çıkarmanız mümkün oluyor.

READ  Rize Gezilecek Yerler | Rize'de 10 Ünlü Yer
Fındılı Sahili
Fındılı Sahili

Mençuna Lazcada hissedar kelimesinin karşılığını oluşturmakla beraber hisseli yer sözcüklerini birleştiriyor. Eğer mençuna şelalesine giderseniz mutlaka yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. Çünkü göz alıcı güzelliğinin fotoğrafını belgelemek isteyeceksiniz.

Fındıklı Çağlayan Vadisi
Fındıklı Çağlayan Vadisi

Çağlayan Vadisi

Karadeniz’in akan kalbi derin vadiler arasında en güzeli çağlayan vadisidir. Vadi iki yeşil dağın arasında bulunup, çağlayan vadisinin suları tıpkı Karadeniz’in suları gibi hırçındır. Uzun doğa yürüyüşlerini seviyorsanız tam size göre olan Çağlayan Vadisi, etrafındaki yeşil otlar, ağaçlarıyla doğayla iç içe bir ortam sunuyor. Çevresindeki köyden adını alan çağlayan köyüne sadece 5 kilometre uzaklıktadır. Fındıklı Gezilecek Yerler Eşsiz yerin adresi olan çağlayan vadisi keşfedilmeyi bekliyor.

Fındıklı Merkez Cami
Fındıklı Merkez Cami

Fındıklı Merkez Cami

Fındıklı ilçesinin meydanında bulunan kocaman, mimarisiyle ilgi çekmeyi başaran merkez cami tarihi eser olarak kabul ediliyor. 18.yy da inşa edilen merkez cami iki katlı olarak ve dikdörtgen şeklinde yapılmıştır. Rize Gezilecek Yerler arasında Fındıklı merkez cami zengin süslemesiyle ve iç dizaynının mükemmelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Fındıklı Gezilecek Yerler

Rize Fındıklı’ya Nasıl Gidilir
Rize Fındıklı’ya Nasıl Gidilir

Fındıklı’ya Nasıl Gidilir?

Fındıklı Yerel yönetimlerce bağlı olan Rize iline 63 kilometre mesafededir. Eğer sizlerde Rize Fındıklı ilçesine gelmek istiyorum ama nasıl gidebilirim diyorsanız işte cevabı. Rize’nin engebeli yollarından kendi konforlu aracınızla geçebilir veya Rize otogarından kalkan 46 dakika süren yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz. Ulaşımı rahat olan Fındıklı ilçesini ziyarette bulunmaya ne dersiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Kıble Dağı Camii – Rize

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Yorum Yaz