Image default
Rize

Güneysu Gezilecek Yerler

Güneysu Gezilecek Yerler Rize doğanın bize mucize olarak sunduğu Karadeniz‘in yeşil kalbi olarak ifade etmek doğru olacaktır. Rize’nin kalabalık nüfusu olan ilçesi olan Güneysu, 2019 itibariyle tam olarak 16.750 kişi yaşamını sürdürüyor. Güneysu ilçesinde yaşayan sakinlerin temel geçim kaynağını tarım oluşturuyor. Tarım için sanayi kurulmuş, en çok yetişen ürünlerin başında Karadeniz‘in vazgeçilmez, dünyaya ihracat ettiğimiz çay geliyor.

Güneysu
Güneysu

Güneysu ilçesinin yaşayan halk dilinde eski adı Potamya’dır. Potamya Bizans dönemine ev sahipliği yapmış olup, en çok Rumların yaşadığı bir köy olarak kayıtlara geçmiştir. Güneysu yakınlarındaki iki dereden ismini almış alabileceği büyük ihtimal olarak görülmektedir. Karadeniz’in hırçın derelerinden olan Potamya deresi bunlardan biridir. Turizm sektörü için Rize Gezilecek Yerler arasında Güneysu ilçesinin rolü büyüktür.

Güneysu Arapdüzü Mesire Alanı
Güneysu Arapdüzü Mesire Alanı

Güneysu Arapdüzü Mesire Alanı

Karadeniz’in bulutların üstündeki görünümlerinden biri olan arapdüzü mesire alanı görenlerin kalbini çalıyor. Arapdüzü Mesire Alanı Karadeniz‘in yüksek dağlarında olup rakımı 1080’dir. Karşılaşacağınız güzelliklerin adresi olan mesire alanının tam karşısında hırçın suların hırçın suların gürüldediği dağdan gelen buz gibi şelale var. Bir yandan şelalenin harika görünümü seyredebilir diğer yandan ailecek veya sevdikleriniz ile birlikte piknik yapabileceğiniz arapdüzü mesire alanına gitmeye ne dersiniz.

Güneysu Kıble Dağı Mesire Alanı
Güneysu Kıble Dağı Mesire Alanı

Güneysu Kıble Dağı Mesire Alanı

Güneysu ilçesinde bulunan doğa ile içe içe olabileceğiniz kıbledağ mesire alanı proje kapsamında yapılmıştır. Kıbledağ mesire alanın içerisinde Osmanlılardan zamanında inşa edilmiş tarihi bir cami bulunuyor. Cami kıble yönünde yapıldığı için Kıbledağ ismi almış ve diğer ismi de dua tepesi olarak halk diline yerleşmiştir. Rize Güneysu ilçesinde bulunan mesire alanı açık havada uzun yürüyüşler gerçekleştirmek için ideal bir yerdir.

Isırlık Tabiat Parkı

Doğa koruma milli parklar genel müdürlüğünce 2015 yılından beri tabiat alanı ilan edilerek koruma altına alınan ısırlık tabiat parkı, Güneysu Gezilecek Yerler arasında yerini alıyor. Hafta sonlarının vazgeçilmez adresi haline gelen park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş durumdadır.

READ  Ardeşen Gezilecek Yerler
Isırlık Tabiat Parkı
Isırlık Tabiat Parkı

Isırlık Tabiat Parkı içerisinden bulunan yemyeşil ağaçları ve endemik türlere sahip olması burayı eşsiz kılıyor. Güneysu ilçesini ayaklarınızın altında seyredebileceğiniz tabiat parkı spor tesisleri, piknik alanı ve çok daha fazlası buluyor. Sizler de hemen rotanızı ısırlık tabiat parkına çevirerek doğanın içerisindeki muazzam manzaralarını Karadeniz çayından yudumlayarak seyredebilirsiniz.

Katarahte Şelalesi

Karadeniz’in hırçın, sert ve gürül gürül akan sularından olan katarahte şelalesini özel kılan yüksekliği sadece 9 metre olmasına rağmen oluşturduğu göl ile fark yaratıyor. Katarahte deresinden alan serin suların oluşturduğu Katarahte Şelalesi için gölünde balıklara birlikte yüzme imkânınız oluyor.

Katarahte Şelalesi
Katarahte Şelalesi

Katarahte şelalesinin etrafı büyük kayalarla çevrilmiş ve kayaların üzerini zamanla yeşil yosunlar kaplamış. Yosunların hemen yanında da büyük ve uzunca uzanan adeta göğe erişecekmişçesine ağaçlar bulunuyor. Şeffaf suların aktığı manzarası adeta resimlere çizilecek tabloyu oluşturuyor.

Güneysu’ya Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Kıble Dağı Camii – Rize

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

2 Yorumlar

emo 1 Aralık 2020 at 15:02

Rizemizi güneysumuzu çok iyi anlatmış Güzel söz sanatları kullanmış okurken adeata gezmiş gibi oldum

Cevapla
emo 1 Aralık 2020 at 15:03

Çok güzel anlatmış Okurkem gezer gibi oldum Güzel listelemiş beğendim.

Cevapla

Yorum Yaz