Image default
Rize

İyidere Gezilecek Yerler

İyidere Gezilecek Yerler

Rize’de yeşilliklerin sonsuzluğa uzandığı ilçe olan İyidere coğrafi yapısından dolayı köy ve kasaba arası bir profile sahiptir. İlçenin en önemli akarsuyu da İyidere deresidir ve ilçenin güneyini de Doğu Karadeniz dağları kaplamaktadır. Halkının tarım, hayvancılık, balıkçılık ve çay tarımı yaparak geçinir.

iyidere
iyidere

Sahilde bulunması sayesinde balıkçılık da yapabilen ilçe, bölgesinde 15 kadar çay fabrikası bulundurur. Nüfusu Türkler ve Lazlar oluşturur. Son ölçümlerinde de deniz suyunun oldukça temiz olduğu dikkat çekmiştir. Roma, Bizans ve Trabzon İmparatorluğu tarafından yönetilen bölge 1461 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır ve eski adı da Aspet olarak bilinir. İlçe adını İyidere Çayı’ndan almıştır ve 8 mahallesi bulunur. Karadeniz gezilecek yerler açısından çok zengindir ve her noktası da görülmeye değerdir.

Pileki Mağarası

İyidere Gezilecek Yerler
Pileki Mağarası

Karadeniz’e özgü olan mutfak gereci olan yuvarlak ve içi boşaltılmış bir çanağa benzeyen pileki Rize İyidere’de bulunan Pileki Mağarası’ndan çıkarılıp işlenir. Girişte iki geniş alan ve sonrasında da tünellerden meydana gelir. Işıklandırma ve çeşitli restorasyon çalışmalarından sonra turizm açısından önemli bir nokta haline gelmiştir. Bölgeye uğrarsanız bu mağarayı da görmelisiniz.

Hacı Efendi Camii

1930’lu yıllarda, eski bir caminin yerine yapılmış olan camidir ve eski halinin ahşap malzeme ağırlıklı geleneksel bir cami olduğu tahmin edilen Hacı Efendi Camisi zemin katında Kuran kursu bulundurur ve kırma çatılı bir yapıdadır. Sade bir görüntüsü vardır ve süsleme bakımından çok zengin değildir.

iyidere gezilecek yerler
iyidere gezilecek yerler

Yalıköy

Yalıköy Gezilecek Yerler
Yalıköy Gezilecek Yerler

Bir balıkçı kasabası olan Yalıköy’de birçok bölgeden farklı olarak fındık da yetiştirilir ve Fatsa yolu üzerindedir. Yerleşimin arkasındaki bölgede güneşin doğduğu yer tıraş edilmiştir. Dağın üzerinin tıraş edilmesi ile güneş 15 dakika daha erken doğuyordur ve bu sayede de romatizma hastalıklarda azalma görüldüğü gözlemlenmiştir.

READ  Rize Kalesi
İyidere Sahili
İyidere Sahili

 İyidere Sahili

Rize’nin en önemli plajı olan İyidere Plajı Rize ’de denize girilebilecek ender yerlerden biridir ve hava sıcaklarının artması ile bu plaj binlerce insana hizmet vermektedir. İlçede Sarayköy ve Yalıköy plajları da bulunur fakat şehrin en sevilen ve en çok ziyaretçi alan plajı İyidere Plajı’dır.

Yakın Çevrede Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Kıble Dağı Camii – Rize

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Yorum Yaz