Image default
Bozkır Tarihi Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Tarihi ve yapıları ile ünlü, Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir yer olan Konya için kalelerin ve tarihi eserlerin listesini tutmak bile oldukça zordur. Yine kalıntı haline gelmiş kalelerden bir tanesi de Zengibar Kalesi adıyla anılan yerdir. Yer olarak Konya – Bozkır üzerinde bulunması ve ulaşılmasının kolaylığı yoldan geçenleri yapıyı incelemesine de imkan verir. Bozkır yolundan yaklaşık 16 km kadar içeride bulunan kalenin yüksekliği 1860 metredir. Eski dönemlerde adı İsaura kabul edilen kale bölgeye hakim bir tepe üzerine kuruludur. Bu durum sarp bir nokta olmasına neden olur.

Zengibar Kalesi
Zengibar Kalesi

Zengibar Kalesi Nerededir?

Kale sarp uçurumların üstüne kurulmuş ve bölgenin tamamen kontrol edilmesine imkan tanıyan bir nokta seçilerek inşa edilmiştir. SeydişehirKaraman ve Hadim açısını görmeye olanak tanımasından dolayı konumuyla da göz doldurur. Su kaynakları açısından zengin olan bir bölgede bulunması da değerini daha çok arttırır. Suğla Gölü’de bu kaleden görünür vaziyettedir.

Zengibar Kalesi
Zengibar Kalesi

Konya‘nın birçok yöresinin kontrol edildiği bir durumda bulunması koruma açısından avantaj elde edilmesine de imkan tanımıştır. İsaura adıyla yaşanan topluluk tarafından bunların tamamı hesap edilerek kale yapılmış olması askeri açıdan başarılı olduklarının anlaşılmasına da neden olur.

Bozkır Zengibar Kalesi
Bozkır Zengibar Kalesi

Antik Kente Yakınlık

İsaura Antik Kenti planında olduğu gibi yakın mesafesinde nekropel bulunur. Konum olarak çok güzel olmasına karşılık tarihe yenik düşmüştür. Kalenin surlarından bazı kısımlar korunabilmiştir. Atıl durumda olması aşınmanın ve yok olmanın da büyük oranda hızlanmasını sağlayan noktadır. Herhangi bir ücret ödemeden veya Müzekart talep edilmeden açıkta bulunan kale kalıntılarını gezmeniz ve istediğiniz kadar fotoğraf yakalamanız mümkündür. Yüksekliği zaman içinde yapılan yollara nazaran aşağıda kalmış olmasından dolayı ulaşım noktasında sorun yaşamanız da son derece zordur.  Bozkır‘a Yolunuz düştüğünde dolaşmanız keyif verebilir.

Konya Bozkır Zengibar Kalesi
Konya Bozkır Zengibar Kalesi

 

Bu Bölgeye Yakın Diğer İlginizi Çekecek Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Sinem

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Hakan Karaduman

Sitti Radviyye – Hatuniye Medresesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Sinem

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Sinem

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Sinem

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Sinem

2 Yorumlar

Melih 26 Ekim 2020 at 14:06

Bu resimlerden gerçekten çok etkilendim ve Zengibar kalesini de öğrenmiş oldum en kısa zamandan gidecem …

Cevapla
Yetkin 22 Ağustos 2021 at 22:15

Yazılanları büyük bir merakla okuyorum

Cevapla

Yorum Yaz