Image default
Doğal Alanlar Marmaris Muğla Tarihi Yerler

Marmaris Tarihi Yerleri

Marmaris Tarihi Yerleri

Marmaris özel tatil beldelerin başında yer almaktadır. Özel konumu olarak Marmaris Tarihi Yerleri ile hem Akdeniz hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Marmaris’in üstün niteliklerde bir turistlik belde olmasının temel sebebi ise çeşitli deniz kıyılarının olmasının yanında, eşsiz tarihi dokusudur. Marmaris tarihi yerler, gezip görülecek kültür ve kültür grupları oldukça fazladır.

Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi
Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi geçmişten geleceğe pek çok insanın ilgi odağı olmuş üstün bir yapıttır. Kale ile ilgili çeşitli özellikler, kaleyi daha da özel kılmaktadır. Kale İyonlar döneminde yaptırılmış olup, Büyük İskender döneminde tekrar tadilat ile düzeltilmiştir.

Marmaris Kalesi, büyük padişahlar tarafından da oldukça ilgi odağı olmuş, Kanuni Sultan Süleyman tarafından tekrardan yenilenmiş ve oldukça genişletilmiştir. Kale 1. Dünya Savaşında, Fransızlar tarafından harabiyete uğratılmıştır. Kale geçmişten geleceğe çeşitli insanlara ev sahipliği yapmış 1970’li yıllara kadar ise barınma alanı olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Marmaris Gezilecek Yerler

Kale yapısı itibariyle 18 adet oda içermektedir. Bir adet çeşme ve içeriğinde ark bulunmaktadır. Kale 1980- 1990 seneleri arasında tarihi koruma ev yaşatma amacıyla restore edilmiştir. 1991 yılından itibaren müze olarak halka açılan Marmaris Kalesi eşsiz güzelliğini halen sergilemektedir.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Hafsa Sultan Kervansarayı
Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris’te görülecek yerler arasında bir diğer değerli Osmanlı tarihi yapıtı ise Hafsa  Sultan Kervansarayı’dır. Hafsa Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın öz annesidir. Dönemin en çok sevilen, hala daha ilgi odağı olan bu Kervansaray, tarihte dinlenme ve çeşitli ticaret, gezme amacı ile o bölgeye gelen insanlara konaklama imkanları sağlamak amacıyla yaptırılmıştır.

READ  Gizlikent Şelalesi | Muğla'nın En Popüler Şelalesi Fethiye

Bu özel ve tarihi hala son taşına kadar yaşatan Kervansaray 1545 tarihinde inşa edilmiştir. Marmaris Kalesi’ne kadar uzanan bir yol üzerine kurulan Kervansaray, geçmişten geleceğe hala tüm dinamikliği ile ayaktadır.

Özel yapı içerisinde 1 adet oldukça büyük bir oda bulunmasının yanında 7 adet de küçük odalar bulunmaktadır. Günümüzde ise bu tarihi doku cafe olarak hizmet vermekte, çeşitli hediyelik eşya satımına ev sahipliği yapan bir turistlik mekan işlevi görmektedir.

Sarıana Türbesi

Sarıana Türbesi
Sarıana Türbesi

Sizler de tarihin eşsiz yapıtları arasında kaybolmak isterseniz, Sarıana Türbesi’ni ziyaret etmeden geçmemelisiniz. Türbe konum açısından Marmaris’in kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Türbe Sarıana’nın saygı ve anısına yaptırılmış özel bir Osmanlı mimari eseridir.

Sarıana tarihte etkin bir yere sahip döneminde kehanetleri ile tanınan bir Osmanlı kadınıdır. Tarihte gerçekleşen Rodos seferinde değerli padişah Kanuni Sultan Süleyman, Sarıana’ya bir ziyaret düzenlemiştir. Ziyaret sonucunda Sarıana, Kanuni Sultan Süleyman’a olumlu yanıt vererek bu sefere gitmesini söylemiştir. Değerli Sarıana Osmanlı birlik ve ordularına, yardım amaçlı süt ve çeşitli yiyecekleri de taşımasıyla bilinen önemli bir Türk kadınıdır.

İbrahim Ağa Camii

İbrahim Ağa Camii
İbrahim Ağa Camii

Değerli bir öneme sahip diğer bir tarihi yapıt ise İbrahim Ağa Camii’dir. Bu değerli Camii Marmaris’in Kemeraltı mahallesinde bulunmaktadır. Yapı Marmaris’te gezilecek yerler arasında etkin bir yere sahip olup, 1979 senesinde inşa edilmiştir.

Büyük Çarşı Bedesten

Büyük Çarşı Bedesten
Büyük Çarşı Bedesten

Tarihin ruhunu adeta hissedebileceğiniz, Bedesten Çarşısı ile sizler de tarihte ufak bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Marmaris’in merkezinde hala yaşayan bu tarihi çarşı ziyaretçilerine eşsiz bir görünüm sunmaktadır. Geçmişte de olduğu gibi günümüzde de halen çarşı olarak hizmet veren bu özel yapıyı sizler de muhakkak görmelisiniz. Bu çarşıdan sizler de eşsiz nitelikte bir ürün satın alabilir, hatıra olarak yanınızda götürebilirsiniz. Her çağda aktif olarak çarşı vazifesini gören bu tarihi çarşıyı yaşatmak adına sizler de görmelisiniz.

READ  İnsuyu Mağarası (Burdur)

Taşhan Ve Kemerli Köprü

Taşhan Ve Kemerli Köprü
Taşhan Ve Kemerli Köprü

Taşhan ve Kemerli Köprüsü, Marmaris’in eşsiz güzellikleri arasında sayılır bir yere sahiptir. Yapıt Muğla yolunda yer almaktadır. 1522 senesinde büyük padişah Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığı bilinen bu eşsiz yapıtı sizler de görebilir, tarihi dokuyu hissedebilirsiniz. Marmaris Gece Hayatı – Marmaris Disco Barları Yapıt İskelebaşı mevkisinde yer almakta ve ziyaretçilerine açık olarak durmaktadır.

İyilik Kayalıklarındaki Arkeoloji Parkı

İyilik Kayalıklarındaki Arkeoloji Parkı
İyilik Kayalıklarındaki Arkeoloji Parkı

Marmaris’in üstün tarihi dokusuna katılan bu park ile sizler de etkin bir kültürel şölene aracılık edebilirsiniz. Marmaris’in tam olarak merkezinde bulunan Arkeoloji Parkı’nın büyüklüğü 8342 metrekaredir.  Yamaca kadar uzayan bu parkın yamaçtaki kapladığı alan ise 2100 metrekaredir. Tarihin eşsiz eserlerinin sergilendiği bu parkta M.Ö. 4. Yüzyılın çeşitli kalıntıları özenle sergilenmekte ve tarih severlerin ziyaretine açık konumdadır.

 

Marmarise Yakın En Güzel Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turunç Koyu – Plajı

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

1 Yorum

Mustafa 25 Ekim 2020 at 20:01

Cok guzel bir mekan. Arkadaslarinizla gezip egleneceginiz super bir ortam garanti ediyorum. Kiz arkadasi olnalar onlara guzle bi jest yapabilirlr :))

Cevapla

Yorum Yaz