Image default
Muğla

Göcek Gezilecek Yerler

Göcek Gezilecek Yerler Son derece büyüleyici saklı koyları denizi ve doğayı seven her insanı kendine çekecek olan Göçek, tepede parıldayan güneş ve turkuaz mavisinin birleştiği saklı bir cennettir. Eski ismi Kalimche olan Göçek, Akdeniz ile Ege’nin tam birleştiği yerdir. Burada denizle birlikte son derece huzur bulabilirsiniz.

Göcek
Göcek

Akdeniz’in muhteşem denizi, yeşil çam ormanı ve korunmuş doğasıyla her yıl çok sayıda turisti ağırlayan Göçek, mavi yolculuklarda eşsiz doğanın tadını yaşamak isteyen kişilerin önemli tercihleri arasındadır. Ayrıca Ege ve Akdeniz bölgelerinde gezilecek yerlerden çoğuna çok yakın bir mesafededir. Yat turizminin egemen olduğu şehir, denizlerinin güvenliliği, rüzgar ve dalgaların yat için uygunluğu, tarihi gezilecek yerleri ve doğal güzellikleriyle ülkemizin önemli turizm noktaları arasındadır. Göçek gezilecek yerler listesi oldukça kabarık olarak karşınıza çıkmaktadır.

Gökgemile koyu
Gökgemile koyu

Gemiler Adası (Gemiler Koyu)

Adaya tekneler yardımıyla gidebilirsiniz. MS 5 ile 11. yüzyıllar arasına yapılan Gemiler Adası Bizans dönemi kilisesi, şapel sivil yapı kalıntıları yer alır. Gemile Adası (Gemile Koyu) Hristiyanlık dininin ilk yayılma merkezlerinden biridir. ST. Nicolas ismiyle de anılan adaya sık sık mavi tur tekneleri gelir.

Letoon Antik Kenti
Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Tiyatrosu

Şehre 85 km mesafede yer alan antik tiyatro Likya Federe Birliğine ait dinsel merkezdir. Arkeolojik kazılar 1962 yılından günümüze kadar devam eder. Bölgede yer alan Hristiyan inancına ait çok sayıda kilise de bu kazılar sırasında ortaya çıkmıştır.

Tlos Antik Kenti
Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Şehre 60 km mesafede yer alır. Likya Federe Birliği bünyesindeki 6 büyük şehirden biridir. Ayrıca birliğin spor merkezi olarak da bilinir. Uçan kanatlı at Pegasus ile üne kavuşan Mitolojik kahraman Bellaforonte bu antik kentte yaşamıştır. Likya bölgesinde yer alan eski kenttir. Kazılarda yapılan tespitler sonuncunda MÖ 2000 yıllarında kurulduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca kentte yer alan doğal kaya üzerindeki mezarlık, Likya’nın en güzel ev tipi mezarlarını ortaya koyar.

READ  Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!
Kayaköy
Kayaköy

Kayaköy

Kuruluşu için kesin bir bilgi yoktur. Ancak depremlerden sonra birkaç ev tipi mezar dışında şehrin tamamı yok olmuştur. Karmillassos olarak bilinen bu Antik kentin üzerinde 14 yy.dan beri bulunan bir Rum yerleşimidir. Muğla Göcek Görülmesi Gereken Yerler Mimari özellikler bakımından günümüz teknolojisi ile eski ismi Levissi olarak bilinir. Yaşamı boyunca çevresinde beş Türk köyü halkı ile kardeş gibi yaşamıştır. Bu anlamda barış ortamıyla tüm dünyaya örnek olmuştur. 1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri tarafından imzalanan Nüfus Mübadelesi anlaşmasına göre Kayaköy Rum halkı ile Batı Trakya Türk halkı karşılıklı şekilde yer değiştirmiştir.

Telmessos Antik Kenti
Telmessos Antik Kenti

Telmessos Antik Tiyatrosu

Antik kaynaklar bu şehirde bir tiyatro yer aldığını ortaya koyar. 1993 yılında Fethiye Müze Müdürlüğü yönetiminde yapılan kazılarda erozyon ile dolan 3-4 metrelik toprak tabakasının altında tiyatroya ait oturma sıralarına rastlanmıştır. 1995 yılına kadar devam eden çalışmalar sonucunda tiyatrodan günümüze kadar gelen kalıntılar tamamen ortaya çıkarılmıştır. Erken Roma döneminde yapılan MS 2. yy.da tadilat yapılan tiyatro 5 in kişilik bir kapasiteye sahiptir. Ayrıca tiyatro bu dönemde arena olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ise 1500 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Tiyatro onarımı için devlet kontrolünde çalışamalar yürütülmektedir.

Xanthos Antik Kenti
Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

Şehre 85 km mesafede yer alan şehir, Antik Çağda Likya’nın en önemli idari merkezi olarak hizmet vermiştir. MÖ 545’te Persler tarafından işgal edilmiştir. Daha sonra 100 yıl geçince tamamı yanmıştır. Muğla Göcek Görülmesi Gereken Yerler Yangın sonrasında şehir yeniden inşa edilmiştir. Muğla Göcek Gezilmesi Gereken Yerler Ayrıca bu dönemden sonra Likya Birliği başkenti olmuştur. Daha sonra ise Romalılar tarafından idare edilmiştir. Arap akınlarına kadar Bizans tarafından yönetilmiştir. Yerleşen her uygarlık şehirde bazı yapılar ortaya koymuştur. Likya gelenekleri, Helenistik ve Roma döneme etkileri bulunan merkez Göcek gezilecek yerler arasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir kalıntıdır.

READ  Akyaka Gezilecek Yerler - Akyaka'da Ne Yapılır ?
katrancı koyu
katrancı koyu

Katrancı Koyu

Şehre 15 km mesafede yer alan koy Göcek ile Fethiye yolu üzerinde yer alır. Denize kadar süren sık çam ağaçları ile kaplı koy, mavi ve yeşili uyumlu şekilde ortaya koyar. Muğla Göcek Gezilmesi Gereken Yerler Koyda orman içinde dinlenme alanı vardır. Burada tuvalet, duş, kabin, içme suyu, büfe, kameriye ve otopark gibi hizmetleri alabilirsiniz. Bununla birlikte çadır bölgesi olarak da hizmet verir.

İztuzu Plajı
İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı – Nerede Nasıl Gidilir ? Göcek gezilecek yerler arasında bulunan plaj Dalyan beldesinin 5 km uzunluğunda bulunan plajıdır. Dalyan merkezinde keyifli bir tekne yolculuğu sonucunda ulaşılabilir. Plajda deniz suyu ile tatlı su arasında yer alır. Plajda Caretta Caretta kaplumbağalar yumurtalarını bırakır. Bodrum Gezilecek Yerler Göcek Gezilecek Yerler Bu yüzden Kaplumbağa Plajı olarak da bilinir. Plajda denize giren kişiler yumurtalara zarar vermesin diye yumurtaların yer aldığı bölge düzenli şekilde işaretlenir. 1988 yılında ortaya çıkan karar doğrultusunda kaplumbağaların rahatsız olmaması adına saaat 20.00 ile 08.00 arasında kapalıdır. Çevrede gürültü yapmak ya da  ışık yakmak yasaktır. Bununla birlikte plajda yer alan yaralı kaplumbağaların tedavisinin yapıldığı bir tedavi merkezi de bulunur. Turistler buraya yoğun olarak ilgi gösterir. Bunun sebebi ise doğallığı ve temizliği ile dünyada çok sayıda ödüle layık olmasıdır.

Sarıgerme Plajı
Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı Nerede Nasıl Gidilir ? Şehre 30 km mesafede yer alan plaj çok ince bir kuma sahiptir. Göcek Gezilecek Yerler Belediye tarafından işletilir ve üç tane de otele sahiptir. Oldukça uzun, temiz ve nezih plajında yürümek ayrı bir keyif verir. Deniz öğle saatlerinden sonra genel olarak dalgalı bir yapıdadır. Ayrıca plaja araba girişleri ücretlidir ve içerideki ücretler oldukça uygundur.

READ  Muğla - Sultaniye Kaplıcaları
Kabak Koyu
Kabak Koyu

Kabak Koyu

Göcek gezilecek yerler arasında olan koy, şehre 60 km mesafede yer alır. Koya arabayla gitmek için 90 dakika yol gitmeniz gerekir. Çünkü yol çok virajlıdır. Fethiye’nin en meşhur koylarından biridir. bu yüzden oldukça ilgi görür ve yaz aylarında sürekli kalabalık olur. Bununla birlikte koy bir kamp yeri olarak da hizmet verir. burada kiralık çadır ya da bungalov kiralama şansına sahip olabilirsiniz.

kelebekler vadisi
kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi  Şehrin 50 km mesafesinde yer alan ve 350 m yükseklikte dağlarla çevrili olan kanyonun ismi temmuz ve eylül ayları arasında ortaya çıkan Jarsey Tiger kelebeklerinden gelir. Marmaris Gezilecek Yerler Yaz ve kış aylarında küçük şelale akar. Tertemiz bir deniz, uzun bir kumsal, göz kamaştıran çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile dünyada yer alan bir cennet gibidir. Koya ulaşım ise Ölüdeniz üzerinden tekneler yardımıyla sağlanır. Dünyanın her yerinden gelen gezginler burada buluşur. Gezginler vadide çadırlı kamp alanı, restoran, bar, ruf, duş ve kabin gibi hizmetlerden yararlanabilir.

saklikent3saklikent2saklikentSaklıkent Kanyonu2Saklıkent Kanyonu1Saklıkent Kanyonu

Saklıkent

Saklıkent Kanyonu Göcek gezilecek yerler arasında bulunan kent şehre 70 km uzaklıkta yer alır. Gezilecek Yerler Muğla Antalya il sınırı olan Karaçay Deresi kenarında 18 km uzunluğunda, yüksekliği 60 metreye kadar çıkan bir kanyon içine gizlenen eşi benzeri olmayan bir cennettir. Dimdik sarp kayalar, çınar ağaçları, pırıl pırıl coşkulu kaynakları ile dağ, yürüyüş ve yüzme açısından zengin imkanlara sahip bir yerdir.

Ölüdeniz2Ölüdeniz1Ölüdenizoludenizzzoludeniz3oludenizoludeniz2

Ölüdeniz

Ölüdeniz  Yeryüzündeki cennet olarak ifade edilen Ölüdeniz, 3 km uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Açık ve koyu mavinin, açık ve koyu yeşil ile birleştiği bir yerdir. Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündedir. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilir.

 

   Göcek Çevresinde Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

Gezicini

1 Yorum

Hale K. 7 Ağustos 2019 at 00:35

Yeryüzündeki cennet göcek. Koyları, sakinliği ve yemyeşil mavi birlikteliği ile birlikte beni burada bırakmalarını istediğim tek yer. O kadar huzurlu ki her sıkıldığımda göcegi düşlüyorum ve her sene yaz tatilimde uğramak istediğim tek yer

Cevapla

Yorum Yaz