Image default
Muğla Ortaca

İztuzu Plajı – Nerede Nasıl Gidilir ?

 

Avrupa’nın en güzel ve popüler plajları arasında gösterilen İztuzu plajı, 4,5 kilometre uzunluğunda iyi korunmuş harika bir yerdir. İztuzu plajı, sıcak güneşi ve ince tanecikli kumları ile tatil yapabileceğiniz mükemmel bir bölgedir. Dalyan ilçesinde yer alan İztuzu plajına sadece teknelerle ulaşabileceğiniz bir yerdir. Araç yolu yoktur.

iztuzu plajı
iztuzu plajı

Muğla Dalyan’a 12 km uzaklıkta bulunan İztuzu plajı, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada meşhur harika bir tatil beldesidir. Sevdikleriniz ve arkadaşlarınız ile mükemmel bir tatil yapacağınız İztuzu plajında deniz keyfini doyasıya yaşayabilir, etrafta bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.

Bir bölgesi tatlı su, diğer bölgesi tuzlu su ile kaplı İztuzu plajının denizi farklı ve doğal görüntüsüyle oldukça büyüleyicidir. Dalyan bölgesinin en meşhur yerlerinden biri olan İztuzu plajı, yaklaşık 5 km uzunluğundadır. Plaj gündüz saatlerinde deniz keyfini yaşamak isteyenler için, akşamda yumurtalarını bırakan Carrettalar ile doludur. Bu plaja her yıl yumurtalarını bırakmak isteyen farklı türde birçok sayıda kaplumbağa gelmektedir. Dalyan’da yaşayanların özenle koruduğu İztuzu plajı, tabiat koruma alanı olarak bilinir.

 

İztuzu Plajı Görülecek Yerler

Dalyan’ın en güzel tatil beldelerinden biri olan İztuzu plajı deniz keyfini yaşamak ve kumsalında güneşlenmek için muhteşem bir yerdir. Bu plaj akşam farklı türde kaplumbağalar ile doludur ve burası oldukça güvenli bir şekilde korunmaktadır. Bununla birlikte plaj akşam 20:00 ve 08:00 arası halk girişine kapalıdır.

iztuzu plajı
iztuzu plajı

Kaplumbağaların dolaştığı bu plajda sizde yüzme keyfi yapabilir, kumsalında saatlerce güneşlenebilirsiniz. Eğer tuzlu su bölgesinde yüzmek istemiyorsanız, plajın tatlı su bölgesinde ferahlayabilirsiniz.

Dalyan Yengeç
Dalyan Yengeç

Dalyan İztuzu Plajında ne Yenir

İztuzu plajına gelmeden önce mutlaka dalyan geçmeniz gerekiyor burada ne yoenir diye sormayın burada yengeç yenir. Yengeç restoranlar vardır. Mavi yengeç de yiyebilirsiniz, genelde garsonlar sorar canlı mı pişmiş istersiniz diye size pişmeden önce gösterirler canlı pişirtmek isteyenler oluyor diye.

Sülüngür Gölü
Sülüngür Gölü

Sülüngür Gölü

İztuzu plajına oldukça yakın olan bu bölge, doğal güzelliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Derin suyu ve muhteşem manzarası bulunan Sülungur gölü, Dalyanın popüler duraklarından biridir. Dalyan’a 5 km uzaklıkta kalan Sülungur gölü, İztuzu plajına giderken karşınıza çıkan harika bir yerdir. Sülungur gölünün uzunluğu 1,5 km ve derinliği yaklaşık 10 metredir. İztuzu Plajı Nerede Nasıl Gidilir ?  Dalyan`da Gezilecek Yerler Gölün etrafı ise yemyeşil ağaçlar ve sazlıklarla çevrili oldukça muhteşem bir alanla kaplıdır.

Dağlar arasında göze çarpan muhteşem göl, turistlerinde ilgisini çeken mükemmel bir yerdir. Burada dağ gezisi yapabilir, etrafında farklı ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle gün batımında burada daha güzel fotoğraf kareleri yakalayabilir, doğanın keyfini yaşayabilirsiniz. Sülungür  gölü, kış aylarında yağan yağmur ve yer altından gelen temmuz ve berrak su ile dolmaktadır. Dalyan’ın gözde yerlerinden biri olan Sülungür gölünü İztuzu plajına gelmeden önce gelebilir, buranın doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Kaunos Antik kenti
Kaunos Antik kenti

Kaunos Harabeleri ve Antik Kenti

İztuzu plajına yakın bir konumda bulunan ve Dalyan’ın tarihi mekanlarından biri olan Kauonus Antik kenti, görmeye değer farklı bir bölgedir. Köyceğiz ilçe sınırlarında bulunan ve İztuzu plajına yakın olan bu antik kent o dönemlerde ticari amaçlarla kullanılan bir limandır. Buranın en büyük özelliği ise kaya mezarlarına sahip olması ve bu yapıtların Roma döneminden kalmasıdır.

İztuzu’na ulaşım sağlamak için binebileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. İztuzu’na karayolu ile ulaşım sağlamak için ise Dalyan’da hareket eden minibüslere binebilirsinizMuğla En İyi Koyları ve Plajları İztuzu plajı, Dalyan’a çok yakın olmasına rağmen buraya dolanarak 12 km’lik bir mesafeyi geçerek geliniyor. Buraya gelirken ise Dalyan’ın muhteşem güzelliklerini ve tarihi antik kentlerini görüyorsunuz.

İztuzu’na gelirken göreceğiniz yerlerden ilki de Sülüngür  gölüdür ve burası harika güzelliğe sahip bir alandır. Bu alanı geçtikten sonra ise Kaunos antik kentini görebilir, burada ufak bir gezintiye çıkıp, tarihi kalıntıları inceleyebilirsiniz. Etrafında doğal güzellikler ile çevrili İztuzu plajına geldikten sonra giriş yapmak için de ufak miktarda bir ücret ödemeniz gereklidir.

 

İztuzu Plajı Resimleri

dalyan kral mezarlarıdalyandalyanDalyan Radar TepesidalyanSülüngür GölüKaunos Antik kentidalyan iztuzu plajıortaca iztuzu plajıiztuzu plajı  caretta karetta koruma alanıkaretta karettaiztuzu plajı Muğla iztuzu plajı

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla`nın Saklı Cenneti

Sinem

Turunç Koyu – Plajı

Sinem

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Sinem

Sedir Adası (Kleopatra Plajı) Muğla

Sinem

Sarıgerme Plajı Nerede Nasıl Gidilir ?

Sinem

Saklıkent Kanyonu Fethiye

Sinem

Ortaca Gezilecek Yerler

Sinem

Ölüdeniz En Güzel Gezilecek Yerler

Sinem

Muğla Ula`ya En Yakın Gezilecek Yerler

Sinem


1 Yorum

Enise Şurdum Kır 23 Ağustos 2019 at 12:57

Şezlong şemsiye 15 tl burada herşey gayet uygun, sizde isterseniz kendi deniz malzemeleri şemşiyelerinizi de koyabilirsiniz burada alanlar mevcut, çok kaliteli plaj kumu incecik ve baya sığ , sahil upuzun bir plajı sadece tekneyle gelinebilir. dalyan doğa harikası ve görülesi biryer. Burada yemek yarım ekmek tost vs de uygun.

Cevapla

Yorum Yaz