Image default
Denizli

Çivril Gezilecek Yerler

Çivril, adından en çok bahsettiren bölgelerden biri. Aynı zamanda Çivril gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olan ilçeyle ilgili merak edilen pek çok husus var. Denizli iline bağlı bir ilçe olan Çivril, modernliği ve ziyaretçilerine sunduğu olanaklarla dikkat çeken bir yer. Çivril, Denizli ilinin merkezine 95 kilometre uzaklıkta yer alır. Çivril, Denizli ilinin en çok ziyaretçi kabul eden yerlerinden bir tanesidir. İlçe her bakımdan ziyaretçilerine hizmetler sunmaktadır. Tarihi mekanları, doğal güzellikleri, milli parkı, dinlenme ve piknik yerleriyle ilçe halkının olduğu kadar yerli, yabancı turistlerin de ilgi odağı durumundadır.

Çivril
Çivril

Çivril Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Çivril görülecek yerler bakımından oldukça zengin. Ziyaretçilerine birçok güzelliği ve tarihi yerleri görme imkanı sunuyor. Bu nedenle ilçeye gelenler gezilecek görülecek yerler bakımından zengin bir bölgede olmanın avantajlarını yaşarlar.

Buram Buram Tarih Kokan Eumania Antik Kenti

Eumania Antik Kenti
Eumania Antik Kenti

Çivril ilçesinin Işıklı kasabasında yer alır. Her mevsim turistlerin ziyaret ettiği bir antik kenttir. Antik kent Sarıbaba Tepesi olarak da bilinmekte olup antik çağda önemli bir tıp merkezi olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda Antik kentin içinde Bizans Döneminden kalma nekropol, kale, hastane ve tıp okulu yer alır. Ayrıca, Bizans dönemine ait eserler de kentin içinde yer alır.

Doğa Harikası Işıklı Gölü

Işıklı Göl Çivril
Işıklı Göl Çivril

Çivril’in merkezine 10 km uzaklıkta yer alan Işıklı Gölü, tam bir doğa harikasıdır. Ayrıca Işıklı Gölü, Çivril-Dinar karayolu üzerinde bulunmaktadır. Işıklı Gölü, tatlı su gölü olup pek çok balık çeşidini barındırır. Bu da gölün zenginliklerindendir. Aynı zamanda göl üzerinde ve çevresinde farklı kuş türleri de bulunmakta olup göl üzerinde şahane manzaralar oluşturmaktadır.

READ  Tavas Gezilecek Yerler

Gölün çevresinin yeşil alanlarla kaplı olması ziyaretçilerine yeşille buluşma imkanı verir. Ayrıca şahane manzarasıyla görenleri etkisi altına alan gölün etrafında lokantalar, dinlenme tesisleri ve kafeler bulunmaktadır.

Ziyaretçiler bu hizmet alanlarından yeme, içme ve dinlenme ihtiyaçlarını görebilirler. Göl çevresinde bulunan bu tesisler pandemi dönemi kurallarına tamamen uygun bir şekilde hizmet sunarlar. Tüm tesislerde özellikle maske kuralı, sosyal mesafe kuralı ve hijyen şartlarına uyularak hizmet verilmektedir.

Gölün kenarında ve çevresinde piknik yapmak da mümkündür. Bu özelliğiyle piknikçileri de ağırlar. Özellikle hafta sonu kaçamakları, çocuklu aileler için sıklıkla tercih edilen bir yerdir.

Işıklı Aşağı Camii ve Türbesi

Işıklı Aşağı Cami Türbesi
Işıklı Aşağı Cami Türbesi

İlçenin Işıklı Kasabasında yer alan cami, iç ve dış mimarisi bakımından dikkat çeker. Cami, aynı zamanda kare planlı olup kubbeli biçimiyle inşa edilmiştir. Caminin bir de örtülü türbesi mevcuttur. Beycesultan Türbesi, Selçuklu mimarisi özellikleri taşır.

Hem Tarihi Hem Doğal Güzelliğiyle Gümüşsu (Homa) Şelalesi

Gümüşsu Şelalesi
Gümüşsu Şelalesi Çivril gezilecek yerler

İlçenin en enfes yerlerinden biri Gümüşsu şelalesidir. Suyunun kalitesi nedeniyle Gümüşsu ismini almış olan şelale, 30 metre yüksekliğe sahiptir. Şelalenin tarihi de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. II. Haçlı Seferlerinin savaş alanı olan bu yer tarihi önem taşır. Suyu tatlı ve soğuk olan şelale ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

Doğal Güzellikleriyle Bir Tabiat Parkı – Akdağ Milli Park

Çivril Gezilecek Yerlerinden Biride Akdağ Tabiat Parkıdır
Çivril Gezilecek Yerlerinden Biride Akdağ Tabiat Parkıdır

Muhteşem bir yer olan ve Çivril gezilecek yerler listesinde bulunan Akdağ Milli Parkı, tabiat harikası bir yerdir. Özellikle Akdağ Milli Parkı, Çivril ilçesinin ziyaretçisi en fazla olan yerlerinden biridir. Bölge, 2000 yılında ‘Tabiat Parkı ‘ statüsünü kazanmıştır ve birçok doğal güzelliği bünyesinde bulundurmaktadır. Milli parkın içine girildiğinde yayla, mağara ve kanyon gibi doğal güzellikler görenleri etkisi altına alır.

Milli Park içinde Kurtini Mağarası, Kocayayla ve Tokalı Kanyonu bulunmaktadır. Yörede çoğunlukla bu yerler ziyaretçi akınına uğrar. Geyikler, yabani atlar ve çeşitli hayvanlar milli park içinde tamamen doğal yaşamlarına uygun bir şekilde yaşamlarını devam ettirirler. Tabii doğal yaşam içinde bu hayvanları görmek de son derece keyiflidir.

READ  Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli'de Doğa Harikası !

"<yoastmark

Parka giriş için her hangi bir ücret talep edilmemektedir. Ailelerin sıklıkla tercih ettiği yerlerdendir. Kampın içinde bisiklet yolu bulunmaktadır. Bisiklet tutkunlarının uğrak yerlerinden biridir. Doğayla iç içe bisiklet turları yapılabilmektedir. Bununla beraber, kamp alanı da mevcuttur. Alanda sıklıkla kampçıları görmek mümkündür. Kamp alanı olarak tertemiz havası, yeşil alanları ve manzarasıyla ziyaretçilerine keyifli saatler yaşatır. Yerli ve yabancı turistler kamp için de milli parkı tercih ederler.

Çivril Karabedirler Köyü
Çivril Karabedirler Köyü

Çivril’e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

 

Ulaşım olarak da Çivril, ziyaretçilerine kolaylıklar sağlayan bir bölgedir. Havayolu ile ulaşım yapılabileceği gibi otobüsle de bölgeye ulaşılmaktadır. Aynı zamanda özel aracı olanlar içi de ulaşım son derece kolaydır. . Merkeze yaklaşık olarak 127 km uzaklıktadır. Uşak ilinden Çivril’e uzaklık ise 60 km’dir.

Denizli Çardak Havalimanı Çivril’e en yakın havalimanıdır. Türkiye’nin pek çok noktasına uçuş kolaylığı vardır. Çardak Havalimanı’na inildikten sonra bir saat on beş dakika içinde Çivril merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Çivril’e direkt olarak seferler bulunmaktadır. Denizli’den Çivril’e otobüs ücretleri de oldukça uygun.

Denizli Çivril Ulaşım
Denizli Çivril Ulaşım

Özel araçla gidecek olanlar üç büyük şehirden Çivril’e ulaşabilirler. Ayrıca İstanbul‘dan Çivril’e gidecek olanlar yaklaşık olarak 5 saat 45 dakika süren rahat bir yolculukla ulaşım sağlanmaktadır. Mesafe 497 kilometredir. Ankara Çivril arası ise mesafe 386 km olup yaklaşık olarak 4 saat 40 dakikada ulaşım sağlanır. İzmir’den Çivril’e 277 km mesafe vardır. Ulaşım 3 saat 30 dakikada bölgeye ulaşım sağlanmaktadır.

Yakın Çevredeki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

Gezicini

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

Gezicini

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

Gezicini

1 Yorum

Zehra 5 Şubat 2022 at 19:43

Harika bilgilendirme🌸

Cevapla

Yorum Yaz