Image default
Denizli

Baklan Gezilecek Yerler

Baklan Gezilecek Yerler

Baklan Denizli’ye bağlı olan bir ilçedir ve ilçenin şehre uzaklığı 60 km’dir. Baklan gezilecek yerler içinde çok fazla tarihi ve antik yapıları barındırıyor. Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Horasan beylerinden olan Abdi Bey tarafından kurulduğu bilinen Baklan höyükleriyle dikkat çeken bir ilçedir. Sahip olduğu höyükler tarih meraklılarının ilgisini çekerek gezi için ilçeyi gelmelerini sağlamaktadır.

Baklan
Baklan

Baklan ilçesine gelmek isteyenlerin ilçede gezebilecekleri höyükler ve diğer yerlerin isimleri şunlardır;

  • Çalkebir Höyüğü
  • Hüsamettin Bey Türbesi
  • Karacatepe Höyüğü
  • Beşparmak Dağı
  • Boğaziçi Camii

İlçe merkezine gelen kişiler ilçenin merkez, köy veya kasabalarında bulunan bu önemli merkezleri ulaşım seçeneklerinden yararlanarak görme şansı elde edebilirler.

Çalkebir Höyüğü

Çalkebir Höyüğü ilçenin ünlü höyüğüdür ve bu höyük Denizli / Baklan karayolu üzerinde yer alır. Höyükte tarihi döneme ışık tutan seramik eserler vardır. Bu eserlerin Roma ve Frig dönemleriyle Tunç çağına ait oldukları bilinmektedir. Höyüğü merak eden kişiler ilçeden 6 km uzaklıkta olan bu höyüğe şahsi araçlarıyla ya da toplu taşıma araçları vasıtasıyla gelip gezebilirler.

Çalkebir Höyüğü
Çalkebir Höyüğü

Hüsamettin Bey Türbesi

Hüsamettin Bey Türbesi Baklan ilçe merkezinde bulunan tarihi bir türbedir. Türbe mimarisinde Anadolu Selçuklu Devleti zamanında kullanılan örnekler vardır ve bu sebeple türbenin o döneme ait olduğu tahmin edilir. Ayrıca türbe üzerinde bir kitabe bulunur. Denizli’ye gelenler otobüs, dolmuş ya da taksiler vasıtasıyla ilçeye ulaştıklarında Tekke mahallesinde bulunan türbeyi de ziyaret edebilirler.

Hüsamettin Bey Türbesi
Hüsamettin Bey Türbesi

Karacatepe Höyüğü

Tarihi Karacatepe Höyüğü ilçe merkezinde bulunan İcikli mahallesinde bulunur. Höyükte 1998 yılında çalışmalar yapılmıştır ve höyükte yer alan seramiklerin Helenistik, Frig ve Roma zamanından olduğu tespit edilmiştir. Baklan ilçe merkezine gelenler yaklaşık 2 km uzaklıktaki höyüğe kolay bir şekilde ulaşabilirler.

READ  Çal Gezilecek Yerler
Karacatepe Höyüğü
Karacatepe Höyüğü

Beşparmak Dağı

Beşparmak Dağı Baklan ilçesinin batı eteğine kurulduğu dağın ismidir. Bu dağda seramik eserler, antik taş ocağı, arşitrav ve mimari bloklar vardır.

Beş Parmak Dağı Antik
Beş Parmak Dağı Antik

Boğaziçi Camii

Boğaziçi Camii Selçuklular zamanında yapılan ve günümüzde koruma altında olan tarihi bir camidir. Cami ilçeye bağlı olan Boğaziçi Kasabası’nda bulunur. Cami mimarisinde ağaç motifleri dikkat çekmektedir.

Baklan Boğaziçi Camii
Baklan Boğaziçi Camii

Baklan’a Nasıl Ulaşılır?

Baklan ilçesine ulaşım kolaydır. Ulaşım için şahsi araçlar tercih edilirse Denizli/Ankara yolu üzerinden Uşak Çivril istikametine dönülür.

Sonrasında ise Baklan yol ayrımına gelince Baklan’a 11 km sonunda ulaşılır. İlçeye ulaşım ayrıca Denizli’ye gelen kişiler tarafından ilçe için kalkan toplu taşıma araçlarından yararlanılarak da ulaşılabilir. Konumu

Denizli’de Keşfedilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Tavas Gezilecek Yerler

chebsra

Serinhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayköy Gezilecek Yerler

Buket Destina

Pamukkale Gezilecek Yerler | Denizli’de Doğa Harikası !

Gezicini

Kale Gezilecek Yerler | Denizli’de Frigya Şehirlerinden

Gezicini

Honaz Gezilecek Yerler

chebsra

Güney Gezilecek Yerler | Denizli’nin Üzüm Bağlarıyla Ünlü İlçesi

Gezicini

Denizli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Denizli Cafeleri : Denizli’de Görülecek En İyi Kafeler

chebsra

Yorum Yaz