Image default
İzmir Ödemiş

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Ödemiş Gezilecek Yerler

Oldukça güzel bir Ege kasabası olan Ödemiş, İzmir’e 114 kilometre uzaklık mesafesindedir. Sakin bir yaşama sahip olması, huzurlu ve güzel ilçe olma özelliğini taşımasına neden oluyor.

Ödemiş gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Muhteşem doğa harikası güzelliği ile Gölcük Gölü, kültürel bir geçmişe sahip Birgi Köyü   ve Ege’de güzel kayak merkezi olarak bilinen Bozdağ Kayak Merkezi , sayılabilecek yerlerden bir kaç tanesidir.

Tarihi 5 bin yıl öncesine kadar uzanan Ödemiş, verimli toprakları üzerinde sahip olduğu patatesi, tütünü ve köftesi ile adını duyurmuş olan ilçelerden birisidir. Özellikle tarihsel açıdan bakıldığında Milli Mücadele’de göstermiş olduğu kahramanlığı ile birden fazla hikayelerde ve oyunlarda konu olmuştur.

Ödemiş Pazarı

Türkiye’deki en büyük açık alışveriş merkezi özelliğini taşıyan Ödemiş Pazarı, cumartesi günleri ilçede kurulmaktadır. 110 yıllık bir geçmişi olan pazar içerisinde 850 esnaf tezgah açmaktadır. Birden farklı ürünler içerisinde, sebze ve meyvelere kadar ne aranıyor ise bulunabilmektedir. Kekik, köy ekmeği, yoğurt, reçel ve taze çökelek peyniri gibi yöresel lezzetlerde tezgahlarda görülebilmektedir.

Nohut mayası kullanılarak yoğrulan hamur ile meşe odunu ateşinde pişirilen ekmekler, Türkiye’nin farklı bir bölgesinde bulunamayacak lezzete sahiptir. Diğer yandan kasabanın kadınları tarafından el emeği ile hazırlanan Kadın El Sanatları Pazarı’na da mutlaka göz atılması gerekir.

Ödemiş Pazarı
Ödemiş Pazarı

Kadın El Sanatları Pazarı

Ödemiş’te özellikle hanımların ilgisini fazlasıyla çeken Kadın El Sanatları Pazarı, el dokumaları ve her biri birinden renkli dantelleri ile fazla ziyaret alıyor. İğne oyası, ipek mendil, mekik oyası, kanaviçe ve el emeği göz nuru hazırlanan hediyelik eşyaları ile her kesimden insanların cezbediyor.

READ  Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

İpek böcek yetiştiriciliği ile elde edilmiş ham ipek kullanılarak hazırlanan iç gömlekler, ipek çarşaflar ve farklı türdeki giysiler her birisi ayrı bir şıklığı simgeliyor. Pazar içerisindeki tezgahların nizami bir şekilde yerleştirilmesi ise göz zevkine ayrı bir şekilde hitap ediyor.

Ödemiş Kadın El Sanatları Pazarı
Ödemiş Kadın El Sanatları Pazarı

Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı

Osmanlı döneminin son dönemlerin tarihsel bakımdan görmüş olan Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı, 1800’lü yıllardan kalan ve açık arasta türünde az rastlanan örneklerinden birisidir. Tam bir ticari merkez konumunda yer alan çarşı, 3 cami ve 17 han arasında bulunmaktadır. Cumhuriyet’in ilan edildiği ilk yıllarda işgal sonrasında müftü ve imam tarafından verilen çaba sonrasında yıkılmaktan kurtulmuştur.

Geçmiş zamanın önde gelen zanaatkarları olan kalycı, keçeci, semerci, tenekeci, nalıncı, sandalyeci ve sepetçi çarşı içerisinde günümüz teknolojisine direnmeye devam ediyor.

Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı
Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı

Ödemiş Ulu Camii

1702 yılında Yenice Köyü Bıçakçızade Mustafa Bey’in yaptırmış olduğu Ödemiş Ulu Camii tarihten kalma mimarisi ile büyülüyor. Ağaçtan yapılan cami direkleri, 1852 yılında bir yangın geçirmiş olsa da, sol üst tarafında yer alan kuş sarayı, Ödemiş Merkez Abdi Ağa Camii ve Gürcü Zade Camileri kendisini çevreliyor.

Ödemiş Ulu Camii
Ödemiş Ulu Camii

Ödemiş Müzesi

İlk dönemlerinde etnografik eserlere yer veren Ödemiş Müzesi, zaman içerisinde arkeolojik eserlere de yer vermeye başlamış Ödemiş Tarihi Gezilecek Yerler arasında bulunmaktadır. Murat Başoğlu tarafından bağışlanan arsada kurulu olan tarihi müze, iki kattan oluşmaktadır.

Tarihi eserlerin sergilendiği müze içerisinde daha çok Eski Tunç Çağı dönemlerinden kalma süs eşyaları, bronz, seramik, cam ve küçük heykeller yer alıyor. Toplamda 16 bin eserin sergilendiği müzeyi Ödemiş’e gelip de görmeden gitmek olmaz.

Ödemiş Müzesi
Ödemiş Müzesi

Birgi

Birgi Köyü Ödemiş Gezilecek Yerler denildiği vakit daha önce ziyaret gerçekleştirmiş kişilerin aklına ilk gelen yerlerden birisidir Birgi. Adeta bir kültür ve turizm merkezi, Ödemiş merkeze 7 kilometre uzaklık mesafesindedir. Bir dönem Aydınoğulları Beyliği’ne de başkentlik yapan bu tarihi mekan, Ege’deki en güzel köyler arasında yer almaktadır.

READ  İzmir Festivalleri
Birgi
Birgi

Gölcük

Çam ormanı, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan ağaçlar ve şifalı bitkileriyle tarihteki yerini perçinlemiş Gölcük, Bozdağ’ın eteklerinde yer almaktadır. izmir Gezilecek Yerler Özellikle yaz dönemlerinde serin havasından dolayı yayla olarak ziyaret edilmektedir.

Sakin bir yerde tatil geçirmeyi düşünüyorsanız, Ödemiş merkeze 6 kilometre uzaklık mesafesinde olan, doğa harikası yeri ziyaret edebilirsiniz. En güzel fotoğraf karelerini almak istiyorsanız, bölgeyi sonbaharda ziyaret etmeniz uygun olacaktır.

Gölcük
Gölcük

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi Kış sporları ile ilgilenen insanlar üzerinde merak uyandıran Bozdağ Kayak Merkezi, adını aldığı Bozdağ Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir’e yakın olmasından dolayı da, binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bölge içerisinde Aralık ve Mart ayları arasında kayak yapılabilmektedir. Her ne kadar Akdeniz iklimine sahip olsa da, kış aylarında 120 cm kar kalınlığına ulaşıldığı dönemler oluyor.

Bozdağ Kayak Merkezi
Bozdağ Kayak Merkezi

Hayalet Köy Lübbey

Ülkemizde bulunan hayalet köylerden bir tanesi olan Lübbey Köyü, 10 kişiden oluşan bir nüfusa sahiptir. Kaderine terk edilmiş olan Lübbey, virane halini almış evleri ve terk etmeyi düşünmeyen az sayıda da olsa insanları ile hayatta kalma savaşı veriyor. Osmanlı zamanında askerlerden sığınmak için eşkıyaların kullandığı köy olarak bilinmektedir. Bozdağ Kayak Merkezi Gezilecek Yerleri Faka belgesel oluşturacak ya da en güzel fotoğraf karelerini yakalayacaklar için tam birebir yerdir. Hayalet köye geldiğiniz vakit köy kahvesine giderek bölge hakkında detaylı bilgileri insanlardan almanız mümkündür.

Ödemiş’te keyifli bir kahvaltı yapacaksanız, sofranızdan katmer ve kendisine has lezzeti töngül pidesini eksik etmeyin. Ödemiş köftesi ve ödemiş tostunun tadına vardıktan sonra, eğer sezonu ise Ödemiş karpuzu ile de ferahlayın.

 

Hayalet Köy Lübbey
Hayalet Köy Lübbey

 

Ödemişe Yakın Gidibilecek Yerler

READ  Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Narlıdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz