Image default
Bayındır İzmir

Bayındır`da Görülmesi Gereken Yerler Var!

Bayındır Gezilecek Yerler

Bayındır, Ege bölgesine paralel olarak dizilen sıra dağlarının üzerinde Bayındır ve Basra tepelerinin güney yamaçlarında kurulmuş bir kenttir. Ortalama 40.000 kişilik nüfusa sahip olan ve 588 km karelik yüzölçümlü küçük bir ilçe olan Bayındır’ın doğusunda Ödemiş, güneyinde Tire, batısında Torbalı, kuzeyinde Kemalpaşa ve Turgutlu ilçeleri yer almaktadır. 38 yerleşim birimi ve 22 mahalleden oluşan bu küçük ilçe içerisinde genellikle de Akdeniz iklimi hakimiyetini sürdürmektedir. Bayındır ilçesinin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalarda da bulunan yaşam kalıntılarının M.Ö 3000’li yıllarda Hititlerin, 700’lü yıllarda Frigya ve MS 900’lü yıllarda Bizanslıların, 1084 yılından sonra ise Selçukluların, 1425 yılından sonra da Osmanlıların egemen olduğu varsayılmaktadır.

Sosyal yapısı açısından her ne kadar İzmir’in kentsel dokusuna bağlı kalsa da, ilçenin büyük bir kısmına Anadolu’nun kırsal dokusu etkisi altına almıştır. Daha çok tarıma dayalı bir ekonomi gözlenen Bayındır’da, en önemli geçim kaynaklarından birisi de çiçekçilik olmaktadır.  Her yıl bayındır çiçek festivali düzenlenmektedir. Bayındır`da Görülmesi Gereken Yerler Var Burada kapalı ve açık sera şeklinde faaliyet gösteren yüzlerce işletme bulunmaktadır. Bayındır bir gününüzü ayırarak da gezip bu farklı yeri deneyimleyeceğiniz türden bir ilçedir. Özellikle de birkaç noktası muhakkak görmeniz gereken bir yapıya sahip olduğu için de, sizler için Bayındır’da neler yapılır ve nereler mutlaka görülmedir şeklinde bir liste hazırlamanın faydalı olacağını düşünmekteyiz.

İşte Bayındır’da gezilecek yerler;

bayındır kaplıcaları
bayındır kaplıcaları

Bayındır Kaplıcaları

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Termal Turizm Merkezi olarak kabul edilen Bayındır’da Ergenli Köyü Kaplıcası, Dereköy Kaplıcası ve Fatma Hanım Kaplıcaları bulunmaktadır. Bu üç kaplıca da şifa sunumu açısından gerçekten de değerli kaplıcalar olmaktadır. Bayındır`da Görülmesi Gereken Yerler Var Bölgede işleyiş gösteren birçok termal otelde mide ve bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları, romatizma, kronik hastalıklar ve kadın hastalıklarını tedavi etmek amacıyla şifa kürleri düzenlenmektedir.  izmir gezilecek yerler Bu gibi sağlık aşamaları için gezi turları da gerçekleşmektedir. Bu noktada da Bayındır kaplıcalarının şifa sunumu açısından önemli bir merkez olduğunu söylemek de doğru olacaktır. Bayındır Gezilecek yerler Bu sebepten dolayı muhakkak görülmesi gereken yerler listenizde yerini edinmelidir.

READ  Kınık Gezilecek Yerler
Hoca Sinan Camii
Hoca Sinan Camii

Hoca Sinan Camii

Bayındır’ın tarihi açıdan dikkat çekici mimarileri arasında yer edinmektedir Hoca Sina Camii. Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalma bir yapı olan bu camii, 19 kubbeye sahiptir ve kare şeklinde bir mimaridedir. İlçenin merkezinde ve Basra tepesinde yer edinmektedir. Zaman zaman yapılan ek binalar vesilesiyle de külliye halini almıştır. Bayındır Gezilecek yerler Bu sebepten dolayı da Bayındır da muhakkak gezip görülmesi gereken önemli alanlar arasında yer edinen bu camiiyi mutlaka görmeli ve gezmelisiniz. Tarihi ve dini açıdan birçok sunumu da camii içerisinde göre imkanını bulabilirsiniz.

Eskici Dede Türbesi
Eskici Dede Türbesi

Eskici Dede Türbesi

İçerisinde iki adet kabrin bulunduğu ve Ahmet Bin Murat adındaki bir şahsiyete ait olan Eskici Dede Türbesi, Bayındır’da yöre halkı ve ziyaretçileri tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bu bölgeye gelen her kesim de muhakkak Eskici Dede Türbesi’ne de ziyarette bulunmaktadırlar.

 

Ovacık Milli Parkı
Ovacık Milli Parkı

Ovacık Milli Parkı

Bu park bölgenin en değerli yeşil alanları arasında yer edinmektedir. 2006 senesinde Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na ilan edilen Ovacık Milli Parkı, geniş ve yeşili bol bir orman içine sahiptir. izmirde Gezilecek Yerler İzmir Bayındır Gidilmesi Gerken Yerler Ormanın içerisindeki ağaç çeşitlilikleriyle birlikte, doğal yaşam canlılarına da ev sahipliği yapan bu orman, huzur ile doğayı bütünleştirmek isteyenler açısından ideal bir bölge. Gezilecek Yerler Hatta sakin ve sabırlı bir şekilde beklediğiniz an ormanın sakinlerinin fotoğraflarını da çekerek bu doğra harikasına tanıklık etmeye devam edebilirsiniz.

Eski Çıplak Köyü
Eski Çıplak Köyü

Eski Çıplak Köyü

Bayındır’da deyim yerindeyse kaderine terk edilmiş ve çok eski kerpiç evlerinin bulunduğu bir köydür. Dededağ’ın eteklerine kurulmuş olan bu terk edilmiş köyün yakın zaman içerisinde de tamamen yok olması bekleniyor. Eski köy hayatından birçok esinti ve detayı da fazla fazla görme olasılığı yakalayacağınız bu köyü de muhakkak gezip deneyimlemenizi öneririzi.

READ  Kiraz Nerede Nasıl Gidilir ?

Tüm bunların yanı sıra Bayındır, İzmir’e 78 km mesafelik bir uzaklığa sahiptir. Bu bölgeye şehir otogarından da rahatlıkla gidilebilir. Bunun dışında da bölge bir gün içerisinde gezilip görülebilecek türden bir özelliğe sahip olduğu için bir hafta sonunuzu bu ilçeye ayırıp farklı bir zaman geçirme olanağı da yakalayabilirsiniz.

Siz de Bayındır’da gezilecek yerler ile alakalı fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

bayındır çiçek festivali
bayındır çiçek festivali

Bayındır Çiçek Festivali

İzmir Festivalleri   Türkiyenin açık havada yapılan en büyük festivallerindendir. İzmir Bayındır Gidilmesi Gerken Yerler Bu sene 3 – 5 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan festival Mayıs ayının 3. gününde resmi açılışı yapılacaktır. Slogan ise ‘’Çiçeklerin açtığı yerde umutlar da canlanır’’  Birbirinden güzel çiçekler ve çiçeklerden yapılmış farklı görseller ile şenlendirilen festival her sene ünlülerin gelmesiyle daha çok ilgi çekmeye başlamıştır.

 

Ödemişe Yakın Gidibilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

1 Yorum

Sevim Toktaş 14 Ağustos 2019 at 15:12

Başta çiçeği, bayındır etli ekmeği, bayındır kaplıcası ve gözbebeğimiz şöför Işık ablamız da bu aralar meşhur küçük ve çok şirin bir ilçe bayındır. Merkezden canı sıkına ise alan kıyı yaylasına gidebilir gezmeye. İnsanın memleketi ne olursa olsun her zaman bir başka.

Cevapla

Yorum Yaz