Image default
İzmir

Çandarlı Gezilecek Yerler

Çandarlı Gezilecek Yerler

Çandarlı
Çandarlı

Çandarlı bölgesi İzmir’in kuzeyinde ve Dikili bölgesinin güneyinde yer alıyor. Ülkemizin gizli kalmış ve el değmemiş alanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dikili bölgesine yakın yerlerden biri olarak egeli tatilcilerin uğrak noktaları arasında gösterilebilir. Ayrıca tatillerde ve gezilerde kendinize alternatif olarak az tercih edilen bu alanı seçebilirsiniz. Çandarlı gezilecek yerler düşünüldüğü zaman İzmir’in bütün güzelliklerini içinde barındırıyor. Tüm sakinliği ve deniziyle mutlaka görülmeye değer.

Çandarlı
Çandarlı

Ege kasabalarının güzelliklerini yansıtan beldelerden biri olan Çandarlı, birçok ege kasabası gibi gün boyunca rüzgâr almaktadır. Aynı zamanda su sporları ile uğraşanlar içinde favori yerler arasında sayılabilir. Neredeyse her sokağı denize varan ve sakinliği ile dinlendirici olan bir yerdir.

Çandarlı Gezilecek Yerler
Çandarlı Gezilecek Yerler

Beldenin geçmişi içerisinde antik yunan urganlıklarını yaşattığı ve bu sebeple tarih boyunca bir şekilde yerleşim alanlarını barındırdığı söylenebilir. Çandarlı içerisinde yapabilecekleriniz, uğraşabilecekleriniz hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Çandarlı İzmir
Çandarlı İzmir

Çandarlı Nerededir Ve Ulaşım Nasıldır?

Çandarlı beldesi Dikili bölgesinin yaklaşık 20 kilometre güneyinde kalıyor. Ayrıca İzmir’in Aliağa ilçesine de yakın bir konumda olup yaklaşık 40 Kilometre mesafe uzaklıktadır. Soma, Ayvalık, Bergama gibi bilinen destinasyonlara da yakındır. Çandarlı’ya ulaşım için elbette ki şahsi aracınızı kullanabilirsiniz. Bu en rahatı olacaktır. Yol en az 6-7 saat sürecektir.

Dikili Çandarlı Gezilecek Yerler
Dikili Çandarlı Gezilecek Yerler

Alternatif olarak ise uçakla gelirseniz İzmir Adnan Menderes havalimanını tercih etmenizi öneririz. Daha sonrasında araç kiralayarak ya da toplu taşıma vasıtasıyla Çandarlı ya varabilirsiniz. Çandalı’ya doğrudan gelen otobüsleri de kullanabilirsiniz. Ancak bu şekilde uzun süreceğini ve aktarma yapmanız gerekebileceğini unutmamalısınız.

READ  İzmir Alsancak Gece Kulübü | Bornova | Karşıyaka | Konak
Çandarlı
Çandarlı

Çandarlı’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Çandarlı ege bölgesinde yer alan beldelerden biri olsa da Akdeniz gibi hem ılık hem de sıcak olmayabiliyor. Bu sebeple deniz ve güneş turizmi için bölgeye gelmek isteyenler ilkbahar sonlarından sonbahar başlarına kadar ki dönem içerisinde ziyaret edebilir. İlkbaharın başlarında ve sonbaharın sonlarında maalesef ki havalar düşünüldüğü kadar sıcak olamayabilir.

Çandarlı Sahili
Çandarlı Sahili

Deniz kıyısı haricinde doğal güzellikleri ve tarihi eserleri görmek için bahar başlarını yahut sonbahar sonlarını tercih edebilirsiniz. Bu tarihlerde havalar serin olabileceği gibi bol bol yürüyebilirsiniz.

Kış ayları içerisinde Çandarlı genel anlamda çok hareketli değildir. Ayrıca sürekli soğuk olarak esen rüzgarlar hayatı zorlaştırabiliyor. Bu sebeple kış aylarının sıcak geçeceği bazı seneler haricinde bu dönemi tercih etmemenizi öneririz.

Çandarlı Kalesi Gezilecek Yerler
Çandarlı Kalesi Gezilecek Yerler

Çandarlı’da Kalınacak Yerler Nerelerdir?

Çandarlı içerisinde oteller açısından çok fazla kalınacak yer vardır. Genel olarak yazlık dönemde tercih ediyorlar. Bu sebeple bu dönmede dışarından gelenler sınırlı durumda olabiliyor. Beş yıldızlı ve lüks oteller hususunda beklentiniz olmamalıdır.

Beldede daha çok pansiyon olduğu, butik otel ve villa kiralama imkânlarının olduğunu bilmeliyiz. Dolayısıyla beldeye gitmeden mevcut seçeneklere otel bulma uygulamalarına bakabilirsiniz. Uygun fiyatlı ve denize yakın olan alanlardan seçim yapabilirsiniz. Ayrıca bölge içerisinde iki kamp alanı olduğunu da belirmekte gerekir.

Çandarlı Dikili
Çandarlı Dikili

Çandarlı’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Çandarlı içerisinde pek çok gezilecek yer vardır. Bu beldede en dikkat çekici aktivite ise elbette denize girmek olacaktır. Belde tamamen deniz kenarında ve deniz turizmine yatkın bir konumdadır. Bu yörede Çandarlı plajı sıklıkla tercih edilir. Ayrıca akvaryum plajı gibi alternatif plajlarda bulunur.

Çandarlı Dikili Sahili
Çandarlı Dikili Sahili

Alan içerisinde gezilmesi gereken yerler ve yapılacak aktiviteler ise,

  • Çandarlı kalesi
  • Bademli ılıcası
  • Tekne turu
  • Bademli köyü
  • Gece pazarı
READ  Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gibi konumları kapsıyor. Çandarlı’nın içerisinde gezilecek çok yer olmadığından dolayı yakında yer alan Dikili, Bademli, Deniz köy gibi bölgelerinde gezilmesini önerebiliriz.

Çandarlı Kalesi

Çandarlı kalesi binlerce yıl öncesinden Osmanlı devleti dönemine dayanıyor. Kale içerisinde gezmek her zaman mümkün olmasa da bazı etkinliklerde içine girilebiliyor. Ziyaret için gezinizi etkinlik yapılacak dönemlere denk getirebilirsiniz.

Çandarlı Kalesi
Çandarlı Kalesi

Bademli Ilıcası

Bademli deniz ılıcası yaklaşık olarak 70-80 dereceye varan su sıcaklığına sahiptir. Kaynak suyunun denizle karışabildiği alanda orta düzeyde sıcaklık olduğu için burada giriş sağlanması daha iyi olacaktır. Bu suyun özellikle böbrek taşı, romatizma, deri hastalıklarına iyi geldiği ifade ediliyor.

Bademli Ilıcası
Bademli Ilıcası

Bademli Köyü

Çandarlı’ya oldukça yakın olan alanlardan biri olarak mimarisi, renkli oturma alanları, restoranları ile dikkat çeken köylerden biridir. Aynı zamanda fotoğraf çekilmek isteyenler için harika güzelliklere sahip olduğu söyleniyor.

Bademli Köyü
Bademli Köyü

Tekne Turu

Çandarlı içerisinde tekne turu sıklıkla yapılıyor. Bazı tekneler şahsa özel tur imkânları sunuyorken bazıları grup gezilerini yönetiyor. Bu turların bazıları ise yarım gün, bazıları tam gün hizmet sunuyor.

Çandarlı Tekne Gezisi
Çandarlı Tekne Gezisi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz