Image default
Dikili İzmir

Dikili’de Gezilecek Yerler

Dikili’de Gezilecek Yerler

İzmir’in en nadide yerlerinden olan dikili, kumsalları, termal su kaynakları ve doğasının güzelliği ile gezilmeye değer yerlerden birisidir. İzmir merkeze 120 km uzaklığa sahip olan dikili sahil şeridi her yaz binlerce turist ağırlamaktadır. Dikili güzergâh anlamında İzmir’in en önemli geçiş noktasında yer almaktadır. Konumu dolayısıyla festivaller, köylerinin doğal yapılarını koruması, ve mis gibi kumsalları ile tatil için Dikili gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Dikili
Dikili

Dikili Merkez

Dikili merkezde,   yaklaşık 5 km mesafeye sahip, masmavi suları ile dikili plajları her yaz turist akınına uğramaktadır. Dikili merkez de farklı birçok noktadan deniz keyfi yapmak mümkün. Dikili’de Gezilecek Yerler Bu plajların başında sakin suları ve temiz doğasıyla dikkat çeken kayra plajı ve dikili halk plajı yer almaktadır.

Dikili Tekne Turları
Dikili Tekne Turları

Dikili Tekne Turları

Dikili merkezde her gün tekne turu keyfi yapmanız mümkün. Mavinin her rengini barındıran dindin sularında mis gibi doğal havasını içinize çekerek muhteşem koylarda tekne turu yapabilirsiniz. Dikili koyları ve adalarıyla gezilmeye değer harika bir yerdir.

Aşıklar Şelalesi (Dikili)
Aşıklar Şelalesi (Dikili)

Nebiler Köyü ( Aşıklar Şelalesi )

Bu köyümüz şelaleleri, mağara ve doğal su kaynakları ile çok fazla turist çekmektedir. En meşhur yeri aşıklar şelalesidir. Dikili Gezilecek Yerler Burada muhteşem doğa manzarası ve eşsiz şelalesi ile, piknik yapmak isteyenlerin uğrak yeridir. Bu köyde bulunan şelaleleri yürüyüş ve tırmanma gibi aktiviteleri de yapabilir ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Aşıklar şelalesi yazımızın devamını okumak için linke girebilirsiniz. Aşıklar Şelalesi (Dikili) 

READ  Birgi Köyü Gezi Rehberi
Bademli köyü
Bademli köyü

Bademli köyü

Bademli köyü tarihi bir Rum köyüdür.  Dikilinin en nadide köyleri arasında yer alır. Dikili görülecek yerler arasında Plajları, termal su kaynakları ile meşhurdur. En bildik su kaynağı olarak bademli ılıcası başı çekmektedir. Kalem adasının yanında bulunana ve denizin içinde yer alan bu ılıca mutlaka ziyaret edilmelidir.

Kalem Adası
Kalem Adası

Kalem Adası

Ana karaya 450 metre uzaklıkta olan bu adanın etrafında bademli köyü ve karşısında midilli adası yer almaktadır. Dikili gezilmesi gereken yerler arasında Türkiye’de yer alan tek ada oteli olan olivera otel burada bulunmaktadır. İzmir Gezilecek Yerler enfes bir mavilik ve mavi bayraklı bir deniz de keyifli bir tatil yapmak için Dikili gezilecek yerler arasında en cazip yerlerden biridir. Sakin doğal ve gözlerden uzak olmayı tercih edenler için mükemmel bir tercih olacaktır.

Garip Adası
Garip Adası

Garip Adası

Kalem adasının arka tarafında yer alan garip adası meşhur tarihçi strabonun yazılarına konu olan antik kent özelliklerini hala taşımaktadır. Denizi şeffaf bir örtüyü andıracak berraklıkta olup, dikili gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Atatürk Botanik Bahçesi
Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk botanik bahçesi dikilide yaklaşık 30 hektarlık bir alan üzerine inşa edilen tropikal bitkilerden alp dağlarının doğal güzelliklerine kadar her coğrafyadan bitki türlerini barındıran bir bahçedir. 3 bine yakın bitki çeşitliliği ile görenleri oldukça mutlu eden bu şahane bahçe Dikili gezilecek yerler arasında en güzel yerlerdendir. Türkiye’de uluslararası platformda tek botanik bahçe olması sebebiyle Dünya Literatürüne adını yazdırmıştır.

Atarneus Antik Kenti
Atarneus Antik Kenti

Atarneus Antik Kenti

Milattan önce 4000’li yıllarda Akhalılar tarafından inşa edilen bu kent Ağılkale ve çevresinde yer almaktadır. Bu kentte sıcak su kaynakları ve çeşitli pınarlar bulunmaktadır. Sınırlı oranda arkeolojik kazılarda yapılmaya devam edilmektedir. Zamanında ortaya çıkan salgın hastalık sebebiyle kent tamamen ter edilmiştir.

READ  Gaziemir'de Görülecek Yerler
Çandarlı
Çandarlı

Çandarlı

Çandarlı Amazon kadın savaşçılarının yaşadığı yer olarak anılan ve sahil kasabası konumunda olan Çandarlı, Dikili gezilecek yerler arasındadır. Burada yer aklan tarihi Cenevizlilere kadar uzanan Çandarlı kalesi yer almaktadır. İzmir Gezilecek Yerler

Pitane Antik Kent
Pitane Antik Kent

Pitane Antik Kent

Helenistik döneme uzandığı düşünülen bu antik kentin kuruluş tarihine ilişkin net bir bilgi bulunmuyor. Bu bölgeden çıkmış çok sayıda tarihi eser Bergama müzesinde sergilenmektedir. Bu antik kent dikili merkeze 30 dakikalık bir mesafede yer almaktadır.

Karagöl
Karagöl

Karagöl

Ekolojik turizmin en önemli yerlerinden olan Karagöl dikilinin merdivenli köyü yakınlarında bulunmaktadır. Volkanik bir oluşum olan Karadağ’da yer alır. Doğa yürüyüşünü sevenler için görülmesi gereken en güzel ve en doğal alanlardan biridir. Mavişehir Volkanik olaylar neticesinde ortaya çıkan bu gölde birbirinden güzel ve çeşitli bitkiler yer almaktadır. Tamamen doğal bir görünüm ve muhteşem yeşilliğinin ortasında masmavi bir göl şekline yer almaktadır.

Çamurlu Ilıcası
Çamurlu Ilıcası

Çamurlu Ilıcası

İlçenin merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan çamurlu ılıcası Bademli köyü yakınlarında yer alan şifalı su kaynağıdır. Yaklaşık üç bin yıllık bir tarihi bulunan ve toprakla suyun buluşması ile oluşan çamurlu ılıcası her yıl turistlerin uğrak yerlerindendir. Bu ılıcada çamur banyosu yaparak romatizma, ağrı, sızı ve cilt sorunlarına şifa aranmaktadır.

Bademli Deniz Ilıcası
Bademli Deniz Ilıcası

Bademli Deniz Ilıcası

Dikili bademli köyü yakınında bulunan bir ılıcadır. Tarihi antik dönemlere kadar dayanmaktadır ılıcanın en önemli özellikleri arasında denizin kıyısında yer alıyor oluşu ve etrafının tamamen doğayla çevrili oluşu. Bu bölgede hiçbir tesis yer almamakta olup bölge sit alanı konumundadır. Bademli deniz ılıcasının sıcaklığı 65 dereceleri bulurken açık kaynak ve denizde bu sıcaklık 42 derece civarına düşmektedir. Bu özelliği sebebiyle yaz veya kış ayları fark etmeden ılıcaya girilebilmektedir. Ilıca, romatizma gibi rahatsızlıklar, cilt ve böbrek taşına iyi gelmektedir. Bademli deniz ılıcası Dikili gezilecek yerler arsında olup ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

READ  Mordoğan Gezilecek Yerler : Muhteşem Görülmesi Gereken Yerleri!

Buraya Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

2 Yorumlar

Özge Karasu 20 Ağustos 2019 at 15:25

Çeşmenin yanında halt etmiş bu dikili ama ben genede ortamı sevdiğimden geliyorum. burası sakin vede çok huzurlu diyebilirim ama gece hdikili gece hayatı sıfır.. Fakat son olarak Bademli bölgesi harika…

Cevapla
Aras 12 Ekim 2019 at 17:01

Dikili bir harika ! Yaşanacak şehir

Cevapla

Yorum Yaz