Image default
Bergama İzmir

Bergama Gezilecek Yerler

Bergama Gezilecek Yerler 

İzmir’in ilk Unesco Dünya Miras kentidir. İlklerin yaşandığı Bergama’da farklı kültürlerin iç içe geçmesi harika bir doku yaratıyor. Gezerken hayran kalacağınız antik kalıntılar, çocukluğunuzu anımsatacak olan sıcak mahalleleri hoşunuza gidecek. bolca yaşanmışlıkların olduğu Bergama eski dokusuyla tarih kokusuyla sizi kendisine hayran bırakacak.

Bergama
Bergama

Geçmişin izlerini taşıyan Bergama’da eczacılığın babası sayılan Hekim Galenos’un kenti dikkat çekmektedir. İncil’de yer alan Anadolu’daki yedi kiliseden biri de bu kente yer almaktadır. Bu yüzden  ziyaretçilerin akın ettiğini bir gezi diyarıdır Bergama.  Sadece bunlarla sınırlı kalmayan ve yine yapı olarak dünyanın en dik olan tiyatrosuna sahip Bergama tarih ve kültür gezisi planlayan seyahat severler için ideal bir tercih olacaktır.

Bergama Evleri
Bergama Evleri

Bergama ismini antik dönemdeki Pergamon isminden alır. Bergama Gezilmesi Gereken Yerler Görkemli bir krallığın başkenti olması 8500‘lık bir tarihe tanıklık etmesi tam bir kültür haritası olmasını sağlamıştır. Antik döneme ait Asklepion sağlık merkezi, Akrapol ilk yerleşim merkezi ve geçmişi MS 2. yüzyıla dayanan Kızıl Avlu gezilip görülmesi gereken yerlerdir.

Tarihte ilklere imza atan Bergama ilk parşömen kağıdının icadı günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir. Ortaçağ’dan Aydınlık çağa öncü olmuş bu icat sayesinde kültürel aktarım ve saklama aracı kralların istekleri üzerine icat edilmiştir. Bergama Gezilmesi Gereken Yerler Helenistik Çağ’ın en önemli kütüphanelerinden birine sahip olan kent bilim ve kültürel yönü oldukça kuvvetli ve bu konularda gelişmelerin yaşandığı kültür hazinesidir.

Pergamon Antik Kenti
Pergamon Antik Kenti

Pergamon Antik Kenti

MÖ 282-133 arasında Pergamon krallığının başkenti olarak bilinir. Bu dönemde yapılan eserler günümüzde hala görülüp gezilebilir bir durumdadır. Saray, tapınak, tiyatro gibi.  Antik kentte en önemli yer Akrapol ve Asklepion’dur.

READ  İzmir Ücretsiz Kamp Alanları
Akrapol
Akrapol

Akrapol

Şehri tepeden gören sunakların, kütüphanenin ve amfi tiyatronun olduğu Akrapol antik kentin merkezidir. Şehrin ileri gelenleri ve devlet binaları şehrin bu kısmında yer almaktadır. Halk ise yamacın aşağısındaki yerleşim yerlerinde yaşarlarmış.

Asklepion
Asklepion

Asklepion

İlk tedavi merkezi Asklepion; Roma imparatorluğu’nun hekimliğini yapan Galenos’un kentidir. Alternatif tedavi biçimlerinin uygulandığı bu merkezde Sağlık tanrısı olarak adlandırılan Asklepion ‘da, açlık ve susuzluk gibi perhizlerle, şifalı otlarla, merhemler, soğuk su banyoları, rüya tabirlerinden yola çıkılarak telkinler, spor ve güneşlenme, müzik ve tiyatro oyunlarıyla ilginç tedavi yöntemleri kullanılıyordu.

Kızıl Avlu
Kızıl Avlu

 

Kızıl Avlu

Anadolu’nun tarihi incelendiğinde günümüze kadar kendini en iyi şekilde korumuş ve görkemli dini anıtlardan biri sayılan Sarepeion tapınağı günümüzde Kızıl avlu olarak anılıyor.

Bugün Kızıl Avlu olarak bilinen tapınak da tüm görkemiyle kentin ortasında yer almaktadır. Gerek kapladığı alan gerekse nehrin üzerine kurulmuş olması ve farklı kültürlerde farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmasıyla dikkat çekmektedir. Bergama Gezilmesi Gereken Yerler Örneğin Bizans Döneminde kilise olarak kullanılan Kızıl Avlu bugün kulelerinden birinin cami olarak kullanıldığını görüyoruz.

Bergama Müzesi
Bergama Müzesi

Bergama Müzesi

1936 yılından itibaren hizmet veren müzede Etnografya ve Arkeoloji müzesi yer alıyor. Bergama`da Görülecek Yerler Kültür Bakanlığına bağlı olan müzede Zeus Sunağının maketi ve fotoğraf arşivi de bulunmaktadır.

Hacı Hekim Hamamı
Hacı Hekim Hamamı

Hacı Hekim Hamamı

Bursa’daki Meydaneli Hamama benzetilen ve devrinin sanatını en güzel şekliyle taşıyan günümüzde korunmuş olan bu hamamı tarihe merakı olanların incelemesi gerek. Bergama`da Görülecek Yerler. Erkek ve kadınlar için iki bölüme ayrıldığından Çiftte hamamlar veya çarşı hamamı denilir. Kadınlar ve Erkekler bölümünde on ikişer olamak üzere toplam 24 kubbesi vardır. Duvar süslemeleri, kirpi saçakları, göbek taşı ve kurnadaki dikkat çeken süslemeler ziyaret edenleri kendisine hayran bırakıyor.

READ  Alsancak'ta Gezilecek Yerler
Kleopatra Güzellik Ilıcası
Kleopatra Güzellik Ilıcası

Kleopatra Güzellik Ilıcası

Antik Mısır’ın son Helenistik Kraliçesi güzelliğiyle bilinir. Bergama Gezilecek Yerler Efsanelere göre Kleopatra’nın güzelliği bu şifalı sulardan gelir. Termal tedavi olarak bilinen yöntem daha o zamanlarda kullanılmaya başlanmış ve etkileri görülmüştür. Eskülap Banyoları denilen Güzellik Ilıcası bir çok hastalığa iyi gelmek birlikte özellikle cilt sağlığına çok iyi geldiği kanıtlanmıştır.

 Bergama Evleri
Bergama Evleri

Kale Mahallesi Bergama Evleri

Kale Mahallesi Rumlardan kalma taş evlerin ve günümüzde artık kalmayan mahalle kültürünün yaşandığı bu yerde taş evlerin mimari güzelliğini verengarenk sokakların canlılığını ziyaret edebilirsiniz.

Kozak Yaylası
Kozak Yaylası

Kozak Yaylası

Yemyeşil bir doğa, fıstık çamı ağaçlarının iç içe geçtiği harika bir yer. Bergama`da Görülecek Yerler Yayla, yürüyüş parkuru, kamp alanları için oldukça ideal bir seçenektir.

 

Bergamaya Yakın Gezilecek Yerler

Siz de Bergama’da gezilecek yerler konusunda bizlere bilgiler sunabilir, bu önemli bölgede çektiğiniz fotoğraflarınızı bizlerle paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

1 Yorum

Sngl 7 Ekim 2019 at 00:57

Bu kış mevsimde Bergama’da akşamları sokaklarında in cinin top attığı yerdir, Burada sadece rüzgarın estiği kent nedense ? yazın gelin bu semte 🙂 mis gibi tarih kokusu var buranın yazları,biraz ötede doğa ile iç içe ,biraz ötede masmavi deniz kokusuda eşlik edebilirsiniz.. ?

Cevapla

Yorum Yaz