Image default
İzmir Tire

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Tire, tarihi ve sahip olduğu kültürüyle birlikte İzmir ile Ege bölgesinin en önemli kentleri arasında yerini almaktadır. İzmir’e 80 km uzaklığa sahip olan bu bölge, tarih boyunca da çok sayıdaki uygarlığa ev sahipliği yapmayı başarmıştır. HitirFridya, Helen, Lidya, Pers, Bizans ve Osmanlı gibi uygarlıkların izine sıklıkla rastlamanızın mümkün olacağı Tire’de gezmek ve vakit geçirmek sizin açınızdan iyi olabilir. Son dönemlerde yeşilin her türlü tonlamasını içerisinde bulundurmasından dolayı ‘’Yeşil Tire’’ olarak da adlandırılan bu küçük Ege ilçesi, kendine has düzeni ve son birkaç sene içerisinde çok daha rağbet alan ziyaretçi konumuyla da dikkat çekiyor.

izmir tire
izmir tire

Ödüllü yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun ‘’Yusuf Üçlemesi’’ olarak çektiği serinin ilk filmi Yumurta da Tire de çekilmiştir. Nejat İşler ile Saadet Işıl Aksoy’un başrollerini paylaştığı filmde, Tire’nin sahip olduğu dokuya ve atmosfere fazlasıyla tanıklık edebilir, bölgenin ne denli nefis bir yeşil doğa güzelliğine sahip olduğunu da bu filmde de tanık olabilirsiniz.

Öte yandan biraz önce belirttiğimiz üzere Tire’nin kendisine has bir düzeni var. Tire Gezilecek Yerler Bu düzen içerisinde de Salı günleri hiç aksamadan kurulan pazarı, Meşhur şiş köftesi, birbirinden farklı otlarla yapılan yemekleri ve tarihi dokusunun canlı tutulması gösterilebilir. Gerçekten de her açıdan başarılı ve etkin bir konuma sahip olan Tire’deki gezilecek yerler hakkında sizlere bilgiler sunmak isteriz.

Tire Kent Müzesi
Tire Kent Müzesi

İşte Tire’de gezilecek önemli yerler;

Tire Kent Müzesi

Sadece Tire de değil İzmir çevresinde de gezilecek olan önemli yerler arasında kabul edilmektedir Tire Müzesi. İki salon ve bahçesinde sergilenen Roma dönemi ve Osmanlı dönemine ait olan eserleri sayesinde, oldukça önemli bir değer taşımaktadır. Tire Gezilecek Yerler Arkeoloji ve Etnografya müzesi olan Tire Müzesi içerisinde Osmanlı döneminde Tire Darphanesi’nde basılan gümüş paraların da bulunduğu bilinmektedir. Bunların özellikle de nakışlı olanları dünyanın saygın koleksiyonları olarak nitelendirilmektedir. Birçok özel tarihi esere de Tire Müzesi içerisinde denk gelebilir, yapmış olacağınız küçük Tire gezintinizde tarihi açısından da olabildiğince dolgun bir tarihi mirasa ulaşmış olabilirsiniz.

READ  Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !
Kaplan Köyü
Kaplan Köyü

Kaplan Köyü

Asırlık ceviz ve kestane ağaçları arasında yer alan otantik bir köy olmaktadır Kaplan Köyü. Tire ile bütünleşen ve gerçekten de pek çok kesimin mutlaka görmesi gerektiği bir bölgedir. Yemyeşil doğanın içerisinde, tatlı su kaynaklarının arasında yerleşmiş bir köydür. Bu köy içerisinde de Ege’de nam salmış bir meşhur bir restoran da bulunmaktadır. Kaplan Dağ Restoranı olarak bilinen bu işletme, son dönemlerde de Türkiye’nin en meşhur restoranları arasında yer almayı başarmaktadır. Ege mutfağının en lezzetli seçeneklerini bu restroranın menüsünde bulabilir, Tire köftesi, kabak çiçeği dolması ve ot kavurması gibi bölgeye has olan yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Kaplan köyü gerçekten de Tire’ye yolu düşenler için muhakkak görülmesi gereken Kaplan Dağ Restaurant, Kaplan Çam Restoran, bir bölge ve muhakkak restoranında da yemek yemenizi öneririz. Bu sizin kendinize ayıracağınız özel ve yeşilliklerle dolu bir anınıza dönüşebilir.

Tire Pazarı
Tire Pazarı

Tire Pazarı

Tire’nin Salı günleri kurulan pazarı gerçekten de çok meşhurdur. Tire’nin neredeyse tüm sokaklarına yayılan ve gün boyunca da enerjisini bir nebze olsun düşürmeyen bir pazardır. Öyle ki Tire Pazarı son birkaç sene içerisinde o kadar ünlenen bir konuma ulaşmıştır ki, pazara Salı günleri Selçuk ve Kuşadası’ndan da alışveriş yapmak adına gelenler olmaktadır. Her Salı sabahı okunan ‘’Pazar duası’’ ile başlayan Tire Pazarı, akşamın ilk saatlerine kadar kurulu kalmaktadır. Bu pazarda birçok organik meyve ve sebzeyi temin edebilir, aynı zamanda Tire’yi simgeleyen hediyeler de bulabilirsiniz. Toplamda 1700’den fazla tezgaha sahip olan Tire Pazarı, esnafının bolluk bereketlilik ve güzel bir gün geçirmesi dileğiyle etmiş olduğu duayla başladığı için de oldukça dikkat çekici bir konumdadır aslında. Mevsimine göre Ege bölgesine ait birçok otu da bulabileceğiniz bu Pazar içerisinde, aynı zamanda da iğne oyaları, kanaviçeler, keçe ve urgan gibi az bulunacak türden el işi ürünlerine de ulaşma şansını yakalamış olacaksınız. Tire Gezilecek Yerler Bu sebepten dolayı da Tire’ye gerçekleştireceğiniz bir seyahatinizin Salı günü ya da Salı’ya yakın bir gün olmasını öneririz.

READ  Mordoğan Gezilecek Yerler : Muhteşem Görülmesi Gereken Yerleri!
Yoğurtluoğlu Külliyesi
Yoğurtluoğlu Külliyesi

Yoğurtluoğlu Külliyesi

Tire’de mutlaka uğramanız gereken bölgelerden birisi de Yoğurtluoğlu Külliyesi olmaktadır. Bu külliyenin kurucusu Yoğurtluoğlu Mustafa Bey olmaktadır. 15’inci yüzyıldan günümüze dek ulaşabilecek türden bir yapı olan bu külliye, Tire’nin oldukça kültürel bir mimarisine dönüşmüş durumdadır. Tire`de görülmesi gereken yerler.  İçerisinde harem, geniş bir avlu, kütüphane odasının yanı sıra 14 adet medrese odasına sahip olan bu külliye uzun bir restorasyon dönemine de tabi tutulmuştu. Tire`de görülecek yerler. izmirde Gezilecek Yerler Tire gezilmesi gereken yerler. Tire Tarihi Yerleri, Bu süreç sonrasında 2005 senesinde yeniden ibatede açılan camiinin, daha önceleri yoksul barınağı olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Farklı binası ve içerisine girildiği an nefes aldıra avlusuyla görülmeye değer bir konuma sahip olan Yoğurtluoğlu Külliyesi’ni muhakkak ziyaret edip o atmosferi solumanızı öneririz.

Necip Paşa Kütüphanesi
Necip Paşa Kütüphanesi

Necip Paşa Kütüphanesi

1827 senesinde Gürcü Mehmet Necip Paşa tarafından yaptırılan Necip Paşa Kütüphanesi, Tire bölgesinin en değerli kültür mirasları arasında yer edinmektedir. Necip Paşa, sarayda bulunmanın avantajını da arkasına alarak çok sayıda değerli kitaba sahip olduğu için her daim kütüphanelere bağışlarda bulunurmuş. Tire`de görülecek yerler. Aynı zamanda da binanın uzun yıllar boyunca ayakta kalması açısından da bir vakfiye kurduğu da bilinir. Şimdilerde Necip Paşa Kütüphanesi’ne Necip Paşa Vakfı’na ait olan 671 cilt kitap, Türkçe ve yabancı sayıda da 9 bine yakın basılı kaynağın yer aldığı biliniyor. Ziyaretçilere de her zaman açık olan Necip Paşa Kütüphanes, Tire’de görülmeye değer noktalar arasında yer edinmektedir.

Ali Baba Tekkesi
Ali Baba Tekkesi

Ali Baba Tekkesi

Ali Baba Tekkesi, Tire’nin geçmişten günümüze dek ayakta tutmayı başardığı kültürel değerlerinden birisi olmaktadır. Anadolu’daki Ahilik geleneğinin devamını yansıtan en eski yerlerden birisi olarak kabul edilir. Aynı zamanda da Anadolu’nun sayılı Bektaşi Dergahları arasında da yer edinmektedir. Tire gezilmesi gereken yerler. Evliya Çelebi’nin kendisinden Ahi Babası olarak bahsetmiş olduğu Ali Baba’nın burada yaşadığına inanılır. Aynı zamanda tekke içerisinde çeşitli Bektaşi babalarının da mezarları bulunmaktadır. Konumu ve bakımlı arazisiyle bölgede piknik alanı olarak da değerlendirilmekte olan bu dergah, Tire Tarihi Yerleri, Tire açısından önemli bir yer olarak kabul edilir. Bölgeye gezmeye gelenlerin de muhakkak uğraması gerektiği bir yer olmaktadır.

READ  Buca Gezilecek Yerler
Tahtakale Hamamı
Tahtakale Hamamı

Tahtakale Hamamı

Tire’nin en seçkin hamamları arasında gösterilmektedir Tahtakale Hamamı. Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan bu hamam, mimari özellikleri, tuğla yapısı ve estetik görünümüyle ön plana çıkmaktadır. Daha önce çıkan bir yangında zarar görmüş olan bu hamam, girdiği restorasyonun ardından da daha özel bir konuma erişmiş oldu. Tire`de görülmesi gereken yerler. Böylelikle hem Tire halkının hem de bölgeye gelen ziyaretçilerin bir hayli memnun kalabileceği bir doku oluşturmaktadır.

Siz de Tire hakkında bildiğiniz her türlü bilgiyi bizimle paylaşabilir, bölgede çekmiş olduğunuz fotoğrafların paylaşımında bulunabilirsiniz. Bu sayede Tire’ye dair daha sağlam ve verimli bilgileri de edinme imkanını yakalamış oluruz.

 

Tire`ye Yakın Gidibilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

Narlıdere Gezilecek Yerler

Gezicini

5 Yorumlar

A, Selman 14 Eylül 2019 at 12:18

Tire diyince ilk akıla ilk gelen şeylerden birisi tire tostu, tire köfteside özellikle meşhur, bunun yanında sessiz sakin olması elit ortam buralarda, yeşilligi, camileri ile birlikte kisaca huzurun olduğu bir yer olan her seyi bu küçük ama bi o kadar harika tiremizde bulabilirsiniz;)

Cevapla
İlhan Göksuyu 30 Eylül 2020 at 16:21

Tire’de gezilecek en az 30 mekan varken sadece birkaç tanesinden bahsetmek de neyin nesi?

Cevapla
Sinem 30 Eylül 2020 at 17:13

varsa bize bilgi verin hocam hepsini girelim isterseniz.

Cevapla
muhammed tuver 20 Mayıs 2023 at 10:29

Çok eksik var çok…
Yavukluoğlu Külliyesi, Arappınarı mesire alanı, Derekahve, İbni Melek Hazretleri Türbesi, … bunlardan bir kaçı.

Cevapla
muhammed tuver 20 Mayıs 2023 at 10:30

Çok eksik var çok…
Yavukluoğlu Külliyesi, Arappınarı mesire alanı, Derekahve, İbni Melek Hazretleri Türbesi, Gölet … bunlardan bir kaçı.

Cevapla

Yorum Yaz