Image default
İzmir Menderes

Özdere Gezilecek Yerler

menderes özdere
menderes özdere

Özdere Gezilecek Yerler

Özdere gezilecek yerler arasında özellikle doğa gezmelerinden hoşlananlar için bulunmaz bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Binicilik merakı olan tatilciler burada bulunan hayvan çiftliğini ziyaret ederek bu isteklerini yerine getirebilirler. Diğer bir güzel yer olarak size orman kampını tavsiye edebiliriz. İzmir İli ’ne bağlı olan Özdere beldesi Ege Bölgesi’nin iklim özelliklerine sahiptir. Bura halkının en önemli geçim kaynağı olarak turizm ön plana çıkmaktadır. İzmir’in en güzel tatil yerlerinden bir tanesi olan Özdere, Ege Denizi’nin kıyısında bulunmaktadır. Özdere sahili Beldenin kurulduğu alan 55 kilometrelik bir alanı kaplamaktadır. Kışın nüfusu fazla artmaz ve 15.000 civarında kalırken yazın tatilcilerin ve çevre halkın akın etmesi sonucu buranın nüfusu 100 bini geçmektedir. Belde de konaklamak için birçok otel, motel ve pansiyon bulabilirsiniz. Her bütçeye uygun kalacak yerler vardır.

İzmir’in Gözdesi Olma Yolunda Olan ÖZDERE <3

özdere
özdere

Özdere Gezilecek Yerleri

  1. Kalemlik Milli Parkı

Özdere Beldesi’ninÇukuraltı Mahallesi sahilinde bulunan Kalemlik Milli Parkı, 40 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bu alanın çok önemli bir özelliği vardır. O da Seferihisar ile Davutlar arasında bulunan yaklaşık olarak 100 kilometre uzunluğunda ki kıyı şeridinde bulunmasıdır. Ürkmez Özdere halk plajı Bölgenin özel bir toprak ve iklim yapısı bulunmaktadır. Ormanda kaliteli kızılçam ve meşe ağaçları vardır. Bazı yerlerde kayalıklar göze çarpar. Parkın içinde dinlenme yerleri, yeme ve içmek için mekânlar, soyunma yerleri, duşlar, araba park yerleri, umumi tuvaletler ve aşağı yukarı 500 çadırın bulunabileceği bir alan bulunmaktadır.

Kalemlik Milli Parkı
Kalemlik Milli Parkı
  1. Çukuraltı Plajı

Çukuraltı  250 metre bir uzunluğa sahip olan kumluk plajı ile bilinen Çukuraltı Plajı Özdere yerleşim yerine 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Denizin derinliği 10 metreyi bulur. Özdere plajı Herkese açıktır. Mavi bayraklı olan plajlarımızdan bir tanesidir. Yazının devamı okumak için

Özdere Çukuraltı Sahili
Özdere Çukuraltı Sahili
  1. Maydanoz Koyu ( Ahmetbeyli Koyu )

Ahmetbeyli  Maydanoz Koyu Ahmetbeyli beldesine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz sığdır ve taşlık bir coğrafi yapıya sahiptir. Harika bir deniz manzarasına sahiptir. Özdere denizi Gezilecek en uygun mevsim olarak nisan ve ekim aylarını tavsiye edebiliriz. Yazının devamı için

Maydanoz Koyu ( Ahmetbeyli Koyu )
Maydanoz Koyu ( Ahmetbeyli Koyu )

Özdere Beldesi’nde birçok plaj ve koy bulunmaktadır. Bunların bazıları civar yerleşim yerleri ile komşu konumundadır. Tanınan en önemli koy ve plajlar arasında Çukuraltı Plajı, Maydanoz Koyu, Zindancık Koyu, Göl Yatağı Koyu, Kuyubükü ve Göktür Plajları olarak sayılabilir. Bunların yanında buralarda bulunan otellerinde plajları bulunmaktadır. Özdere beldesi tarihi yerlere yakın olması ile de önemli bir yere sahiptir. Kuşadası, Çeşme ve Adnan Menderes Havalimanına yakın olması buranın bir geçiş noktası olmasını sağlamıştır. Yaklaşık olarak bu küçük turizm beldesinde 1000’e yakın turizm tesisi bulunmaktadır. Avcılık açısından oldukça zengin olanaklar sunan Özdere’de su altı ya da kara avcılığı yapabilirsiniz.

Çukuraltı
Çukuraltı

Kırsal bölümde yaşayan halk özünden ayrılmamıştır ve geleneksel giysileri ile gezinirler. Tercih edilen giysilerin özelliği desenli, ipek ve dökük kumaşlardır. Özdere’nin kendine ait lezzet anlayışı bulunmaktadır. Bu bölgeye özgü olan topalak, tavuklu böreği, keşkek ve kulaklı çorbası yenmesi gereken yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Özellikle tavuklu böreğini denemenizi tavsiye ederiz. İki tane yufka arasına tavuklu pilav konulduktan sonra onun üzerine tavuk suyu ve tere yağ dökülerek kızgın ateşte pişirilir. Oldukça leziz bir yiyecek olan tavuklu börek gerçekten denenmesi gereken yemekler arasındadır.

ürkmez apart
ürkmez apart

Özdere Resimleri

özdereözdereözdereMenderes özdereÇukuraltı PlajıÇukuraltıÖzdere Plajıçukuraltıözderemenderes özderemenderes özdereçukuraltı (özdere)özdereÖzdere Gezilecek YerlerÖzdere Çukuraltı Sahiliözdere şahikaÖzdere Çukuraltı Plajı

 

 

Menderes`te Gezilecek Başka Yazılarımıza Gözatabilirsiniz…


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yoncaköy Sahili

Sinem

Yedi Uyurlar Mağarası İzmir

Sinem

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Sinem

Ürkmez Gezilecek Yerler

Sinem

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Sinem

Torbalı Gezilecek Yerler

Sinem

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Sinem

Tekke Plajı – Çeşme

Sinem

Sığacık Gezilecek Yerler

Sinem


11 Yorumlar

Şirin Özenç 21 Nisan 2019 at 16:14

Suyu da sıcak 🙂 Çukuraltında Kum denizden hoşlanıyorsanız bu bölgede iyi bir alternatif olabilir sizler için, vede yüzme bilmeyenler ve yeni öğrenenler için birebir olan, deniz çok uzunca bir mesafe devam ediyor fakat en sonra derinleşiyor.

Cevapla
Cihan Akçay 22 Nisan 2019 at 09:39

İzmir`de Ne inciraltı nede kemeraltı 10 numarasın sen özdere çukuraltı.

Cevapla
Burak Kurt 27 Temmuz 2019 at 15:04

Özdere Tam yaşlı amcalara göre bir yer ??Menderes Özdere Gece Hayatı yok bi nevi huzur evi tamam cok abarttım sahili güzel kum ve deniz derinleşmiyor benim gibi uzun boyluysanız bu fazlasıyla Can’ınızı sıkabilir ???? sahil şeridi düzenlemiş eskisinden çok daha iyi olmuş beton oldu diyenlere bakmayın siz.

Cevapla
Önder Taşdelen 8 Ağustos 2019 at 18:52

Guneşlenen insanlara kum sıçratmalar olan süper bir mekan. Gevrekçi havanın buğu ile ısınan sımsıcak gevrek satıyor vs.

Cevapla
Berber Musa 14 Eylül 2019 at 11:49

Özdere çukuraltı plajı harika mavi bayrak almış yerlerden birisidir. vede girince izmirin sayılı plajlarından birtanesidir çok temizdir. Burada mekanlar da açılmaya başladı artık. Son yıllarda plaja düzenleme yaptılar daha da güzel oldu sn yıllarda katlama yaptı izmirin fiyatların en uygun oldugu temiz plajdır.

Cevapla
catering 1 Nisan 2020 at 14:24

20. yıllık tecrübemizle Profesyonel olarak Tabldot Yemek, Toplu Yemek ve Özderede Catering Hizmeti ihtiyaçlarınız için sizlere hizmet vermekteyiz.

Cevapla
catering 1 Nisan 2020 at 23:44

web site indexletme işi.

Cevapla
Hack 24 Temmuz 2020 at 18:21

Özderenin çukuraltı plajı gerçekten güzel

Cevapla
web site 30 Temmuz 2020 at 16:16

özdere harika

Cevapla
SEOKrali 26 Ağustos 2020 at 09:19

Gezicini ile Google’da bir numara!

Cevapla
Seouzmanı 1 Eylül 2020 at 12:24

Özdere çukuraltı plajı harika gençler için

Cevapla

Yorum Yaz