Image default
İzmir Menderes

Mendereste Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Menderes Gezilecek Yerler

İzmir`in güney bölgesinde yer almaktadır. Mendereste Gezilecek Yerler İzmir`in en büyük yüzölçümüne sahip ilçelerinden birisidir Menderes ilçesi ve Türkiye`nin 7. büyük yüzölçümüne sahiptir. İzmir bölgesinin önemli tarihi yerleri olan bölgelerindendir. Menderes İlçesi Nüfusu 90.000 Bindir. Yaz aylarında ise bu nüfus 4 e katlamaktadır. Menderes Gezilecek Yerler Turistik bölgelerine turistler gelmektedir. Kuzeyinde ise Gaziemir, Buca, Karabağlar, balçova yer almaktadır. Yakın ilçeleri ise Aydın Kuşadası, Torbalı ve Seferihisar`dır.

Menderes
Menderes
Menderes Ulaşım 

İzmir Menderes ilçesi, İzmir merkeze: 20 km. kadar uzaklıktadır. İzmir-Aydın demiryolu ve İzmir-Aydın karayolu, ilçe sınırlarındadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanına 6 Km. dir. Gaziemir – Menderes arası 9 Km kadar uzaklıktadır. Menderes`in yüzölçümü geniş olduğu için Merkezden Özdere Çukuraltı 25 Dk mesafededir. Menderes Merkez – Gümüldür arası 20 dakika mesafededir. Menderes – Ahmetbeyli arası 20 dakika mesafededir. Trafik yogunluğu yoktur.

izmir menderes haritası
izmir menderes haritası

Menderes Tarihi:

Menderes ilçesinin tarihi. Roma dönemine uzanmaktadır. Bu bölgede eski dönemlerden kurulan Ayena vede Polis hora iki şehirler konuşulmaktadır. Bu iki farklı şehir Menderes`in bilindik Taşköprü ile birbirlerine bağlanmştır. Menderes’te Gezilecek Yerler Bu taş köprü buyüzden Menderes ilçesi belediyesi kurulduğundan itibaren logosu olarak kullanılmaktadır. 14. Yüzyıl son zamanlarında ise Yıldırım Beyazıt, Menderes ve İzmir yeralır. Kanunu Sultan Süleyman ordusu ile yıllar önce Menderes ilçesinde konaklamıştır. Ozamanlarda “Cem Ovası“ denmiştir. 1922 tarihlerinde ise bu bölgede düşmanların işgalinden kurtarıldıkdan sonra buraya “Cumaovası” ismi verilmiştir.

Güneşin en güzeI batığı yer ve güzeI insanIarın şehri olan Menderes’dir. İzmir büyük bir aşktır.

Menderes Hakkında : Menderes Gezilecek Yerler

Menderesin büyük bir kısmı düzlüktür. İzmir`in en yoğun tarımcılığın olduğu bölgelerden birisidir. Halkın yoğunluğu tarımla, hayvancılıkla, ve seracılıkla ugrağmaktadır. Menderes Gezilecek Yerler Sera üretiminde ise en çok çiçekçilik ve salata üretimi yapılmaktadır. Menderes seralarından üretilen çiçekler İzmir pazarına oradanda yurt dışına ihracat yapılmaktadır. Türkiyenin en meşhur mandalini ise marka olan Gümüldür Mandalinası bu ilçemizden çıkmaktadır. Her yıl mandalina festivalleri düzenlenmektedir. Menderes gidilecek yerler Menderes ilçesinde üzüm üretimide yoğundur, menderesin yerli şarabına bakmak isterseniz Menderes isabey bağ evi ziyaret edebilirsiniz. Zeytincilik üretimi ise oda bir hayli fazladır. 

İzmir Menderes’i Gezmeye Nereden Başlayalım

Menderes
Menderes Claros
Menderes Claros

Claros Tarihi

Ahmetbeyli Claros tarihi yeri Menderes merkeze 20 Km kadar uzaklıktadır. Ahmetbeyli Plajına 2 kilometre uzaklığı vardır. Denize sıfır olmayan tek iyon kenti olarak da bilinmektedir. Kehanet merkezi olarak ün kazanmış olmakta olup Kolophon kentine bağlıdır. Buraya gitmek isterseniz İzmir yolu üzerinde Menderes yolunu buldukdan sonra Ahmetbeyli – Kuşadası yolunu takip etmeniz gerekiyor. Ahmetbeyliye gelmeden önce Klaros Antik kentine ulaşabilirsiniz.

READ  Karaburun Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi
Özdere Çukuraltı Plajı
Özdere Çukuraltı Plajı

 Özdere Çukuraltı Plajı

Özdere Menderes`in Mavi bayrak alan semtidir. Olabildiğince temiz olan özellikle çukuraltı plajı Menderes yerlisinin en fazla uğrak yeridir. Elit insanların bulunduğu denize girmek için aranılan en ideal yerlerdendir. Gün boyu huzurlu geçirebileceğiniz yerlerdendir. Mendereste Gezilecek Yerler  Sahilde 1 adet Beach vardır, ve Özdere`de çok eskilerden olan Melahat Clup Disconun kapanmasıyla yani mekanlar açılmıştır. Club Şahika büyük ve kaliteli Özderenin sürekli ünlüler gelen discosudur. En son 2018 sezonunda Kerimcan gelmiştir.

izmir menderes
izmir menderes

Menderes ilçesinin Mavi bayraklı plajlarına sahip turizm beldesi. Alabildiğince büyük plajları, manzarası ve temiz havası ile tatilcilerin uğrak yeridir. Denize girmek için en ideal yerdir. Ege Bölgesinin en temiz denizine sahip plajlarında, gün boyu keyifli zaman geçirebilirsiniz. Menderes Gezilecek Yerler

Gümüldür
Gümüldür

Menderes Gümüldür

Gümüldür Gümüldür izmir merkeze 51 km kadar uzaklıktadır. Gümüldür – İzmir arasında ve Menderes – Gümüldür arasında sürekli otobüs seferleri olmaktadır. Son zamanların küner ve şaşal yolundan gelen otobüsler daha kısa sürede gelmektedir. Fakat bazı dolmuş ve otobüsler Ahmetbeyli güzergahından gelmektedir. Eğer yolunuz düşerse yolu kısaltmak için Küner – şaşal yolundan gidiniz. İzmir Merkezden 50 dakika kadar sürmektedir. Gümüldür – Menderes Havalimanına uzaklıgı 35 dakikadır. Gümüldür – Efes uzaklığı ise 38 Km kadardır. Gümüldür – Çeşme arasındaki yol mesafe ise 70 km kadardır. Gümüldür Mandalini ile ünlü bir ilçedir.

kalemlik plajı
kalemlik plajı

Menderes Kalemlik Plajı

Kalemlik Orman Kampı İzmir`in ünlü plajlarındandır. Birçok insan sırt çantasını alıp burada gezginlerin bol bulunduğu hazır çadırların bulunduğu plajdır. Kızılçam ağaçlarından vede meşe ağaçlarıyla kaplı güzellikte olan kamp alanı, manzarasıyla da farklı güzellik yaratmaktadır, Mendereste Gezilecek Yerler gidipte hayran kalacağınız yerlerden birisidir. Plajda hazır çadır kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz uygun fiyatlara. Birçok spor aktiviteler bulunmakadır.

READ  Bozdağ Kayak Merkezi Gezilecek Yerleri

 

Orman Kampı
Orman Kampı

Menderes Orman Kampı

Kalemlik Orman Kampı  Menderesin orman kampı çok meşhur kamplardan birisidir 75.000 metrekare alana kurulmuş olan bu yer yazları sezon açıldığından itibaren çok kalabalıklaşmaktadır. izmir gezilecek yerler İzmir`in en güzel kamp alanlarındandır. İsterseniz kiralık çadırlardan kiralayabilir, temiz havada uyuyabilirsiniz. Piknik yapabilir, orman, doğada yaşam, su sporları gibi hafta sonu ise bildiğiniz survivor yapabileceğiniz bir yerdir. Menderes orman kampı girişi ise ücretlidir. İsterseniz kendi çadırınızla birlikte gelebilir dilerseniz oradan kiralayabilirsiniz. Arabanızla girmek istersenizde ayrı bir ücret ödemek zorundasınız. İzmir`lilerin görmesi gereken yerlerden birisidir.

izmir menderes

Menderes nerede, Menderes`e nasıl gidilir?

İzmir merkeze uzaklığı 22 km dir, trafik yoğunluğundan dolayı dakika uzamaktadır. Mendereste Gezilecek Yerler Menderes dolmuşları Gaziemir – Aktepe yeni garajdan kalkmakta olur Menderes – Gölcükler mahallesine kadar gelmektedir. Metro ise Cumaovasından kalkış istasyonu olup Aliağa`ya kadar gitmektedir, ve İzban ile Torbalı Tepeköy`ye kadar gidebilirsiniz. Menderes izbandan birçok yere otobüs bulunmaktadır. Menderes merkeze izbanla gelmek isterseniz izbanda inip tekrar 804 – 808 – 814 otobüsleri ile aktarmaya binmeniz gerekmektedir. Otobüslerin bazıları dolanarak gelmektedir Menderes Merkeze bazıları ise direk merkeze gelmektedir.

 

özdere şahika
özdere şahika

 

Menderes`te Gezilecek Başka Yazılarımıza Gözatabilirsiniz…

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

4 Yorumlar

Ali Osman 24 Mart 2019 at 22:58

menderes belediye yönetimin yaptığı işler çok iyi. Yaptığı işlerden en iyisi olan Ömer Halis Demir Parkında belediyenin hizmet verdiği cafede mutlaka bir çay içmenizi dilerim.

Cevapla
Emlakçı Emre 22 Nisan 2019 at 09:38

İzmir merkezden bu tarafa çok büyük bir akın var 🙂 Menderes`te kiralar olmuş 700 tl ev alayım derseniz 300 kağıt 🙂 ulan sen menderes uçtum gittin heee yetişemedik piyasa hızına ….. Koş arkadaş koş 🙂

Cevapla
Göçmen Kızı 31 Temmuz 2019 at 21:21

Göçmenlerin en yoğun olduğu semt menderes ilçesinin mahallelerinden gölcükler göçmen konutları

Cevapla
Gökhan 14 Eylül 2019 at 11:53

Menderes bir harika arkadaşlar izmirin yüzölçmümü olarak en büyük ilçelerinden birisidir. Buraya gelince claros u ziyaret edebilirsiniz, vede roma hamamları var tarihi yerlerden. Doğal yer olarak ise Değirmendere şelalesini bulabilirsiniz. Birkaç gölet var piknik alanları için sandı göleti vs

Cevapla

Yorum Yaz