Image default
İzmir Menderes

Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerleri

Gümüldür Gezilecek Yerler Deniz turizmin büyük bir hızla geliştiği yer olan Gümüldür, masmavi gökyüzü, muhteşem yedi kilometreyi bulan sahili ve yeşili ile eşsiz bir tatil sunmaktadır. Satsuma mandalinanın evi olarak bilinen Gümüldür, İzmir ili’ne 50 kilometre ve Adnan Menderes Havalimanına 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Gümüldür
Gümüldür

Beldenin oldukça kolay bir ulaşımı bulunmaktadır. Yaz sezonunun yaklaşması ile birlikte turist trafiğinin kalabalıklaştığı Gümüldür, tatilcilere farklı tatil alternatifleri sunmaktadır. Plajlarında mavi bayrak vardır. Su sporları ya da etrafı gezme ile gününüzü değerlendirebilirsiniz. Gümüldür gezilecek yerler listesinde fazla antik kent olmasa da başka yerleri gezerek bu küçük şirin belde de güzel vakit geçirebilirsiniz.

Gümüldür Sahili
Gümüldür Sahili

Gümüldür ‘de Gezilmesi Gereken Yerler

  1. Klaros ( Kehanet Merkezi )

Klaros kehanet merkezi Ahmetbeyli plajının 3 kilometre uzağında kalmaktadır. Denize kenarı olmayan tek İonkenti olarak bilinir. Kolophon şehrine bağlı olarak kehanet kenti olarak ün yapmıştır. Adak, armağan ve yazıt kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi de şehrin kehanet alanında oldukça fazla bir üne sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Tapınak Dor tarzında yapılmıştır. Tapınağın batı tarafında dev heykelleri görebilirsiniz. Apollon’un oturan heykelinin yanında annesinin ve ikiz kardeşi Artemisin heykelleri bulunmaktadır. Bu heykeller Helenistik dönemin özelliklerini yansıtmaktadır. Falcılık ile uğraşan rahiplerin odalarına ise tapınağın alt tarafında bulunan koridorlardan ulaşılmaktadır. Kemerli odanın içinde bir su kaynağı göze çarpar. Bu su kaynağı o dönemlerde fal bakımında oldukça büyük bir öneme sahipmiş. Yapının doğu tarafında bulunan sunağın önünde ki halkalar burada hayvanların kurban edildiği anlamını taşımaktadır. Kuzey tarafa doğru gittiğiniz zaman Artemis adına yapılmış küçük bir tapınak daha görürsünüz.

Klaros ( Kehanet Merkezi )
Klaros ( Kehanet Merkezi )
  1. Kolophon Antik Kenti

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kolophon Antik Kenti, İon uygarlığının en zengin kenti olarak tarihe geçmiştir. M.Ö.7 ve 8. yüzyıllarda hüküm sürmüşlerdir. O dönemin denizcilikte ve zenginlikte ön sırada olan bir yerleşim yeriymiş. Halkı aşırı derecede lükse düşkün olarak bilinmekteydi. Bu antik kent ile ilgili kazı çalışmaları hala devam ettiğinden gün yüzüne hala elle tutulur yapılar çıkmamıştır.

Kolophon Antik Kenti
Kolophon Antik Kenti
  1. Notion Antik Kenti

Burası Kolophon şehrinin liman bölgesi olarak bilinmektedir. Notion Antik Kenti Helenistik dönemi yaşamıştır. Kent, Roma dönemine kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Kenti çevreleyen duvarlar ve antik tiyatrodan günümüze herhangi bir yapı kaldığı söylenemez.

Notion Antik Kenti
Notion Antik Kenti
  1. Orman Kampı

8 hektarlık bir alanı kaplayan burası piknik alanı ve çadır kurmak için kamping yeri olarak kullanılmaktadır. Burada diğer turizm şehirlerinde ki gibi modern tesisler yer almaz. Gümüldür Orman Kampı’nda bulabilecekleriniz büfe, market ve soyunma kabinleridir.

Gümüldür Orman Kampı
Gümüldür Orman Kampı
  1. Deniz Pınarı

Ahmetli Gümüldür sahil şeridinde yer alan Deniz Pınarı 80 hektarlık bir alan kaplayan koyda bulunmaktadır. Menderes ilçesine uzaklığı yaklaşık olarak 40 kilometreyi bulmaktadır. Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerler Ormanın içinde dinlenme tesisleri yer alır. Muhteşem bir manzaraya sahiptir. Klaros Antik Kentine ait kalıntıları görmek isterseniz burayı ziyaret etmeniz kâfidir. Çadırlı kamping hizmeti sunulmaktadır.

Deniz Pınarı
Deniz Pınarı
  1. Yıkık Minare

Gümüldür ’den 3 kilometre ileride yer alan Yıkık Minare Gümüş suya ulaşmadan yolun hemen kenarında bulunmaktadır. Günümüzde sadece minaresi bulunmaktadır. Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerler 35 x 11 metre ebatlarında olan, enine dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Doğu batı yönündedir. Minarenin yapılış zamanının 14. veya 15. yüzyıla dayandığı düşünülmektedir. Yıkık minare için Menderes Belediyesi yenileme çalışmaları başlatmıştır.

Gümüldür Yıkık Minare
Gümüldür Yıkık Minare
  1. Roma Hamamı

Menderes Gümüldür karayolunun 17. Kilometresinde Deliömerliçatrağına gelindiği zaman 6 ila 8 kilometre gidildikten sonra karşılaşılan köprünün kuzey tarafına doğru giden yolda bulunan Roma Hamamı kayaya oyulmuştur ve sadece 2 odası bulunmaktadır. Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerler Yapılış tarihi olarak M.Ö.3. yüzyıldır. Burası termal tedavi merkezi olarak hizmet vermiştir.

Menderes Roma Hamamı
Menderes Roma Hamamı

İzmir’in şirin turistik yerlerinden olan Gümüldür, satsuma mandalinası ile oldukça ünlüdür. İzmirKuşadası üzerinde bulunan bu şirin yer turizm açısından hala gelişme aşamasındadır. Diğer tatil beldelerine oldukça yakın durumdadır. İzmir gezisine çıktığınız zaman mutlaka listenize Gümüldür gezilecek yerler olarak bir not düşmenizi tavsiye ederiz.

Gümüldür
Gümüldür
Gümüldür
Gümüldür
ürkmez apart
ürkmez apart

Menderes`te Gezilecek Başka Yazılarımıza Gözatabilirsiniz…


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Sinem

Ürkmez Gezilecek Yerler

Sinem

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Sinem

Torbalı Gezilecek Yerler

Sinem

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Sinem

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Sinem

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Sinem

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Sinem

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Sinem

5 Yorumlar

Sibel Klkn 8 Temmuz 2019 at 23:27

Kalitesinden ödün vermeyen mendereste elit rakipsiz bir plaj yaş ortalaması 1000 olmakla birlikte canlı cenazelere şahit tek olabileceğiniz tarihi esintiler kadınlar kıyafetle yüzerlerken şıklıkta güzellikte birbiriyle yarışıyor sürekli:)

Cevapla
Buse Buse 27 Temmuz 2019 at 15:06

Denizde yapmacık olmam diyoranız vede Gümüldür`de piknik tarzında deniz keyfi yapmak istiyorsanız birebir 😉 Tavsiye Edilir…

Cevapla
kerim karabelen 24 Ağustos 2019 at 14:30

Gümüldür denildiği zaman en güzel oteli residence linda oteldidir arkadaşlar mutlaka ..tavsıye ederım…

Cevapla
Eray G 14 Eylül 2019 at 11:53

Menderes`in en kalabalık olan gece hayatı olan bölgelerinden birisidir gece pazarı vardır özellikle otelinizi o bölgeye yakın tutarsanız rahat edersiniz otelden çıkar çıkmaz gümüldür gece pazarına girebilirsiniz pazar içinde alkollü mekanlar ve cafeler vardır. Otel ve pansinyonların en bol olduğu ve fiyat olarak en uygun olduğu yerdir.

Cevapla
MAhmut Kaya 20 Şubat 2020 at 10:15

Gümüldür gerçekten ortamı denizi harika bütün izmirlinin buraya gelmesi gerekiyor burada birçok otel seçeneği var ve piyasaya göre çok uygun apartlar var.

Cevapla

Yorum Yaz