Image default
İzmir Tarihi Yerler

İzmir`in Gitmeniz Gereken Tarihi Yerleri

 İzmir Tarihi Asansör

Tarihi asansör, huzurun, yeşilliğin ve rahatlığın simgesidir.  1900 lü yıllarda Museviler tarafından yerleşilen bu yer Karataş’ta bulunuyor. İki sokak arasında 58 metrelik bir yüksekliğe rahatça ulaşmak için 1900 lü yıllarda yapıldığı söyleniyor. İş adamlarından Nesim Levi tarafından ulaşımda bir ilk ve yenilik gerçekleştirilmiştir. Çünkü eskiden 155 basamaktan yararlanılarak Halil Rıfat Paşa semtine merdiven kullanılarak çıkılıyor ve kişiler çok yorulabiliyordu. Bu yüzden asansör yapımı hızlanmış, ulaşım daha da kolay hale getirilmiştir.

Kulede 2 tane asansör bulunuyor. İzmir`in Gitmeniz Gereken Tarihi Yerleri Birisi buharla çalışırken diğeri de elektrikten yardım alınarak çalıştığı söyleniyor. Günümüze doğru gelebilmesi için 1985 yılında her ikisinin de elektrikle çalışması sağlanıyor. Körfez manzarasını izlemek için burayı tercih eden yerli ve yabancı turistler Tarihi asansörün korkuluklarından destek alarak günbatımını rahatlıkla izleyebiliyor. İzmir görülecek tarihi yerler İzmir’in en şirin sokağından en kalabalık sokağına kadar gezerek, görerek ve yaşayarak gezmek istiyorsanız rotanıza bu alanı da dahil etmeyi unutmamalısınız.

izmir tarihi asansör
izmir tarihi asansör

Agora Nerededir? Neden Gidilmelidir?

Agora eski zamanlara bakılacak olursa çarşı, pazar gibi alanların bulunduğu alanlardır. Büyük İskender zamanında MÖ. 4 yy. la dayanan bir geçmişi vardır. 1927 de yeniden yapılan kazı sonucunda ortaya çıkarılmıştır. MS.178 de görülen deprem sonrası yeniden inşa edilen bu alanda ki önemli eserler İzmir Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Gün içerisinde 08.00 ila 17.00 arasında açık olan müzede yer alan her şeyi sanki yakın bir zamandaymışsınız gibi hissedebileceksiniz. Kemeraltı’nı gezdikten sonra mutlaka uğranılması gereken yerler arasında sadece yarım saatinizi ayırabileceğiniz noktadır.

izmir tarihi agora
izmir tarihi agora

 

READ  Alaçatı Gece Hayatı - Disko Barları

Pasaport Vapur İskelesi

İzmir’in simgesi olan vapur iskelesinde mutlaka mola vererek denizin kokusunu içinize çekmeniz önerilmektedir. izmir gezilecek yerler İzmir körfezinde bulunan pasaport rıhtımı, müthiş manzarasıyla sizleri ağırlamaktadır. Kahve, çay ve nargile içebileceğiniz mekan olan vapur iskelesi, eski gümrük binalarındandır. İzmir Gezilecek Tarihi yerleri Günümüzde İzmir körfezinde bulunan bu noktadan şehir içi yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Eğer hem yolculuk yapıp hem de gün batımını izlemek istiyorsanız Karşıyaka, Konak, Bostanlı, Alsancak ve Göztepe yönlerine hareket edebilirsiniz.

Pasaport Vapur İskelesi
Pasaport Vapur İskelesi

Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı İzmir için son derece önemli bir meydandır. İzmir görülecek tarihi yerler Özellikle resmi törenlerin gerçekleştirildiği bir alandır. 1922 yılında yangın çıkmış ve yangın sonrası yeniden inşası yapılmıştır. İzmir Gezilecek Tarihi yerleri  Yangın anında İzmir’in büyük bir bölümü yok olmuştur. İtalyan heykeltıraş tarafından günümüzdeki haline kavuşturulmuştur. Cumhuriyet meydanı ismini alan bu bölge Atatürk anıtı ve meydan ile kentin yeniden kuruluş simgeleri arasında bulunmaktadır.

Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı

 

izmir tarihi haritası
izmir tarihi haritası

İzmirde Diğer Gezilecek Yerlerimize Gözatabilirsiniz…

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Yorum Yaz