Image default
Konak

İzmir Cumhuriyet Meydanı

İzmir Cumhuriyet Meydanı Konak`ta İzmir Ege Bölgesinde bulunan Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Birbirinden güzel sahilleri parkları antik kentleri vardır. Tarihiyle doğasıyla ve eğlencesi ile İzmir buraya gelen insanları büyülemektedir. Cumhuriyet Meydanı ise İzmir’in simgeleşmiş yerlerinden birisidir. İzmir Halkının bir nokta da artık buluşma noktası haline gelmiştir.

Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı

İzmir Cumhuriyet Meydanı, Konak ilçesinde Alsancak ve Çankaya semtleri arasında bulunmaktadır. Konum olarak da Alsancak kordona yakın olması büyük bir avantajdır. Bunun haricinde Cumhuriyet meydanın büyük bir boyutta anıt bulunmaktadır. İzmir’in en büyük simgelerinden birisi olan Gazi Anıtı 1933 senesinde İtalyan Heykeltıraş Pietro Canunica tarafından yapılmıştır. Yapılma sebebi ise büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür etmek amacı ile yapılmıştır. Burada ki anıtın özelliklerinden birisi ise Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir.’’ Sözünün dikkate alıp heykelin Akdeniz’i işaret etmesidir.

Cumhuriyet Meydanı Konak
Cumhuriyet Meydanı Konak

Cumhuriyet Meydanı Nerede Nasıl Gidilir ?

Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çeken anıt Cumhuriyet meydanının en önemli parçasıdır. Buraya gelen turistler anıt ile fotoğraf çekip burada ki deneyimlerini ölümsüzleştiriyor. Cumhuriyet meydanı bunun haricinde yapılan bütün resmi kutlama ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Meydanın Önünde İzmir’in masmavi denizi ve manzarası bulunmaktadır.

Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı

İzmir her anlamıyla gezilmesi ve görülmesi gereken bir yerdir. Yaşam standartları açısından oldukça gelişmiş bir şehirdir. Alsancak Kordon Efes Antik kenti gibi İzmir’in simgeleşmiş yerleri yanı sıra Cumhuriyet Meydanı, bütün Ulusal resmi bayramlar da İzmir’in toplanma noktası olmasıyla her zaman şenlik havasında ki duruşuyla ve İzmir’in simgesi olan Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür için yapılmış anıtıyla görülmeyi hak ediyor.

Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı Ege’nin incisi olarak bilinen İzmir’in en önemli yerlerinden birisidir. Cumhuriyet Meydanı buluşma noktası haricinde bu gibi etkinliklere ev sahipliği yapması da önemli oluyor. Cumhuriyet Meydanı İzmir için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Belediye tarafından Meydanın her daim temiz olması konusunda uyarılar yapılmaktadır.

READ  Konak Kemeraltı Çarşısı
Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı

Alsancak Kordona da yakın olması meydanın burayla bağlantısı olması anlamında kalabalık kılıyor. Yine de insanların sakince oturabilecekleri banklar ve Ege denizini izleyebileceği güzel yerler bulunmaktadır. Bunların haricinde buraya gelen insanlar kurtuluş ve anıt hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Cumhuriyet Meydanı Resimleri

CumhuriyetMeydani99CumhuriyetMeydani45CumhuriyetMeydani33CumhuriyetMeydani23CumhuriyetMeydani11CumhuriyetMeydani9CumhuriyetMeydani8CumhuriyetMeydani7CumhuriyetMeydani5CumhuriyetMeydani4cumhuriyetmeydaniCumhuriyetMeydani2

Cumhuriyet Meydanı Yakınındaki Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

Yorum Yaz