Image default
Konak

Küçükyalı Sahili, Konak

Küçükyalı Sahili, Konak İzmir’in belki de en gelişmiş ilçesi ve turizme büyük katkı sağlamasından dolayı insanların büyük konutlar inşa etmesi, yanı sıra doğasıyla ön plana çıkmış olan Konak ilçesi, günümüzde ulaşım itibariyle de bir o kadar gelişmiş durumundadır. Kısacası değerleri ve kültürü bakımından hafızalara kazınması gerektiğini eklemek durumundayız.

Konak Küçükyalı Sahili
Konak Küçükyalı Sahili

Günümüzde yani 2020 itibariyle tüm dünya salgın hastalık geçirmiş bulunmaktadır ve hala devam etmektedir. Salgın hastalıkların tarihi oldukça eskiye dayanmış olup 18 yy.da da görülmüştür. İstanbul salgın hastalıkların önüne geçmek için bir karantina merkezi kurmuştur. Nüfus itibariyle çokça insan yaşamakta olup ikinci karantina merkezi İzmir de kurulmuştur.

 

İzmir’de kurulan karantina merkezi o zamanlar şehrin sakinleri tarafından kente ismini vermiştir. ‘Kallithea’ olarak isimlendirilen bu yerleşim yerinde zamanla karantina ismine dönüşmüştür. Birçok insanın yaşadığı bu yerde zamanla isimleri değişikliğe uğramıştır. Rumlar çoğunluklu olarak yaşadığından karantina rum beldesi olarak bilinmektedir.

1992 yılından sonra isim olarak yine değişikliğe uğramıştır. Mitatpaşa mahallesi isminden sonra bu günümüzde Küçükyalı olarak kayıtlara geçmiştir. Küçükyalının tarihi bilgisi oldukça yoğun olup mahallenin eski ismi birçok mekâna sahip olduğu için halk tarafından da benimsenmektedir.

 Küçükyalı Sahili
Küçükyalı Sahili

Küçükyalı ulaşım ve konum bilgisi

Küçükyalı semt itibariyle hem İzmir’e hem de konak ilçesine oldukça yakındır. Bu bilgi Küçükyalının konumu için değerli olmakla beraber yerli ve yabancı turistler için önemlidir. İzmir merkeze 4 km uzaklıkta, Konak ilçesi için ise sadece 3 km’dir.  Konumu da diğer semtlerinden farklı kılan bir özelliğidir.

Konak Küçükyalı Sahili
Konak Küçükyalı Sahili

İzmir Küçükyalı’nın ulaşımı için ise dilerseniz kendi aracınızla gidebilir veya İzmir’in en sık kullanılan ulaşım araçlarından olan tren yolcuğunu tercih edebilirisiniz. ESHOT genel müdürlüğü tarafından bilet satış noktalarından veyahut istasyondan biletinizi alıp Karataş, Asansör, Mitatpaşa caddesi güzergâhında yolculuk yapabilirsiniz.

READ  Kızlarağası Hanı
Konak Küçükyalı
Konak Küçükyalı

Küçükyalı’da lüks mekânlar

Konak Küçükyalı tarihi ve doğal güzellikleriyle bir cazibe merkezi haline gelmiş durumdadır. Balçova Küçükyalı’da bir köşk halini almış olan eski zamanlarda meslek lisesi olarak kullanılmış mesleki ve teknik Anadolu Lisesi vardır. Halen eğitimine devam etmekte olan meslek lisesi, çocukların hayallerini süslemekte, tarihi için büyük öneme sahip olmaktadır.

Orkinos Restaurant
Orkinos Restaurant

Küçükyalı’da görenlerin bir daha görmek isteyeceği ve gördüklerinde harika bir manzaraya sahip olan sahili vardır. Günün hangi saatinde olursanız olun göz kamaştıran bu sahilin hemen yakınında oldukça güzel mekânlar vardır. İnciraltı Hem manzaram güzel olsun hem de gittiğim mekânlar mükemmel olsun diyorsanız şu listeye hemen göz atmalısınız:

  • Muzom restaurant
  • Şişede balık
  • İlk adresim restaurant
  • Orkinos restaurant
  • Nazım’s tea hause

Küçükyalı tarih kokan geçmişiyle beraber coğrafi olarak da önemli ve değerli bir kültüre sahiptir. Eğer siz de Konak Küçükyalı’yı gezip görülecek listesine eklemişseniz fotoğraf makinesiyle harika kareler çekebilir, not defterinize önemli bilgiler ekleyebilirsiniz.

Yakın Çevredeki Diğer Gezilecek Yerler

 

 

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Tarihi Asansör – Zengin Tarihi Yapıt

Gezicini

Yorum Yaz